به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روز جهانی مبارزه با فساد بهانه ای شد تا بیشتر به دامنه گسترده این معضل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بیاندیشیم و برای مبارزه با آن کمر همت بربندیم.

سازمان ملل متحد بانی این نامگذاری است و پیام امسال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در این خصوص نیز قابل توجه است. وی با اشاره به دستورکار 2030 برای توسعه پایدار به عنوان مانیفست جدید جهانی، از فساد به عنوان مانعی بزرگ در مسیر ساختن فردایی بهتر یاد کرد و گفت: هیچ کشوری در مقابل فساد مصونیت ندارد ولی تک تک کشورها برای پایان دادن به فساد مسئولیت دارند.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری و رئیس مرجع ملی قانون کنوانسیون ضد فساد، نیز به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد پیامی صادر کرد. وی در این پیام گفت: هر نوع فساد مالی، اقتصادی و اداری می‌تواند در حکم یک ترمز و عامل اختلال در تمامی حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی باشد. یکی از مهم‌ترین علل ایجاد فساد در جوامع، نبود برنامه‌ریزی مناسب برای توسعه پایدار و بلندمدت است.

دولت یازدهم یکی از شعارهای اساسی خود را مبارزه با فساد اعلام کرده و همواره در تلاش است با اطلاع‌رسانی شفاف و شایسته به شهروندان در جهت تقویت اعتماد اجتماعی بکوشد. برای نیل به این مقصود دولت یازدهم اقدامات مهم و موثری همانند توسعه دولت الکترونیک، اصلاح نظام بانکداری، اصلاح نظام گمرکی، اصلاح نظام مالیاتی، بازنگری در قوانین و مقررات مالی و نیز بصورت ویژه به اجرای قوانین ضدفساد اهتمام ورزیده است.

اتاق بازرگانی تهران نیز به همین مناسبت همایشی را برگزار کرد. در این همایش که با حضور رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل، معاون دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و اعضای هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد، در خصوص ضرورت مبارزه قاطع و جامع با فساد و راه‌های پیشگیری از ایجاد و اشاعه آن صحبت شد.

در این نشست مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، خطاب به حجت‌‌الاسلام و المسلمین ناطق ‌نوری مشاور و رئیس ‌دفتر بازرسی مقام معظم رهبری گفت: سال گذشته بیش از 200 هیات از کشورهای مختلف دنیا به ایران آمدند و ما در اتاق تهران میزبان بیش از 50 هیات بودیم؛ اولین نکته‌ای که اعضای این هیات‌ها در مورد تردید و تشکیل برای سرمایه‌گذاری در ایران مطرح کرده‌اند، موضوع نبود شفافیت و وجود فساد در دستگاه‌های اجرایی است. اگر قرار باشد رشد 8 درصدی در اقتصاد داشته باشیم و بتوانیم با پدیده بیکاری مزمن 12 درصدی که دچارش هستیم مبارزه و آن را ریشه‌کن کنیم، قطعا باید جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی داشته باشیم. متاسفانه از سال 90 به بعد رشد سرمایه‌گذاری در ایران منفی شده است و ما شاهد خروج سرمایه‌ها از ایران هستیم. تا به امروز هم نتوانسته‌ایم سهم زیادی از سرمایه‌گذاری خارجی را به داخل کشور جذب کنیم. از دید بخش خصوصی لازمه این اتفاق شفافیت است که باید در اقتصاد ایجاد شود. رئیس اتاق تهران از 9 عامل ایجاد فساد اقتصادی سخن گفت.  گزارش مشروح این نشست و جمعبندی سخنان دیگر حاضرین در این همایش را اینجا بخوانید.

اجازه بدهید در پایان به کارزار امسال سازمان ملل با عنوان اتحاد علیه فساد اشاره کوتاهی بکنیم. به گزارش سازمان ملل متحد، فساد بزرگترین مانع توسعه اقتصادی – اجتماعی است. هر سال یک هزار میلیارد دلار در جهان رشوه داده و گرفته می شود و 2،6 هزار میلیارد دلار اختلاس شده و دزدی می شود. مجموع این ارقام چیزی معادل 5 درصد تولید ناخالص داخلی در مقیاس جهانی است.  نکته قابل توجه در این گزارش این است که فساد تنها باعث دزدی مقادیر نجومی پول نمی شود. فساد باعث تضعیف دولت هاست که در عمل به رشد شبکه های جرائم سازمان یافته می انجامد.  هزینه فساد بر تک تک آحاد جامعه تحمیل می شود و از همین روست که وظیفه تک تک ماست تا با آن مقابله کنیم.

برخی فکر می کنند که قربانی فساد هستند و زندگی بدون فساد میسر نیست چون فساد بخشی از سیستم است. تمام نهادها و تشکل ها، بخش ها و شهروندان هر جامعه باید به مسئولیت خود برای پاره کردن زنجیر فساد و ریشه کن کردن آن عمل کنند.  همه با هم علیه فساد.

مبارزه با فساد مستلزم رویکردی جامع است اما این رویکرد جامع تنها در فضایی شفاف توام با بازخواست پذیری و مشارکت آحاد جامعه امکان پذیر است.  دولت، بخش خصوصی، رسانه ها، جوامع مدنی و عموم جامعه باید دست در دست هم در این مسیر گام بردارند.  برای نمونه به موارد زیر توجه کنید:

دولت

مباحث مهمی در سطوح بین المللی در جریان است. از جمله این اقدامات می توان به کنوانسیون مبارزه با فساد و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته تحت اشراف سازمان ملل متحد اشاره کرد. کنوانسیون مبارزه با رشوه خواری مقامات دولتی خارجی در معاملات تجاری بین المللی یکی دیگر از این اقدامات است که خوشبختانه جمهوری اسلامی در مسیر همکاری با این کنوانسیون ها گام های ارزشمندی برداشته است اما هنوز در ابتدای راه هستیم. سخنرانی محسن مردعلی دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در هفتمین اجلاس کنوانسیون مبارزه با فساد را اینجا بخوانید. در عرصه داخلی نیز دولت ها با اصلاحات قانونی باید چارچوب مبارزه با فساد را با نظارت شدید و اقدامات تنبیهی مستحکم کنند.

بخش خصوصی

بنگاه های اقتصادی باید با سیاست تحمل صفر در مقابل فساد بایستند. سیاست هایی را اعمال کنند که منجر به ایجاد عدالت در محیط کار شود. اقدامات شرکت ها در مسیر مقابله و مبارزه با فساد منجر به رقابت سالم و همکاری میان آنها شده و می تواند به ایجاد و یا استحکام زیرساخت های دولتی مبارزه با فساد در جامعه بیانجامد. اتاق بازرگانی هم به عنوان یک تشکل بخش خصوصی باید نقش سازنده ای در این مسیر اعمال کند. محمدرضا انصاری عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در این خصوص گفت: در امر مبارزه با فساد اقتصادی، اتاق بازرگانی باید ذینفع باشد و تمامی دستگاه‌های حاکمیتی در مبارزه با فساد از اتاق بازرگانی مشورت و کمک بگیرند.

رسانه ها

رسانه ها باید ناظر بر تحرکات و اقدامات دولت و بخش خصوصی باشند تا مصادیق فساد را به اطلاع عموم برسانند. رسانه ها همچنین باید مردم را در جریان اقدامات مثبت دولت و بخش خصوصی در مسیر مبارزه با فساد قرار دهند. مردم باید الگوهای مناسب مقابله با فساد را در رسانه ها ببینند و بدانند که آنها نیز باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. قهرمانان ملی ما می توانند افرادی عادی باشند که رشوه پذیر نیستند و رشوه خوار را رسوا می کنند.  داشتن رسانه های آزاد لازمه مبارزه موفق با فساد است.

شهروندان و نهادهای مردمی

بسیاری از نهادهای جوامع مدنی در سراسر جهان در مسیر اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم می کوشند و در واقع مجاری رساندن صدای شهروندان به مسئولین نیز هستند. مردم از مسئولین فاسد بیزارند و شفافیت و پاسخ پذیری طلب می کنند. شهروندان عادی به خصوص جوانان بیش از پیش متعهد به مبارزه با فساد در سطوح جوامع و دولت های متبوع خود هستند.  نمونه های موفق این نوع مسئولیت پذیری و اقدام را در رویدادهای اخیر شاهد بودیم که چگونه مردم و شبکه های اجتماعی توانستند با اطلاع رسانی در خصوص حقوق های نجومی اقدام مثبت دولت در مسیر برخورد با آن را برانگیزند.

بیایید همه با هم در مسیر مبارزه با فساد متحد شویم.  #UNITEDAGAINSTCORRUPTION #اتحاد_علیه_فساد

سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: