به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نوزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با حضور مسعود نیلی برگزار شد. در راستای گفتمان ملی پساتحریم که توسط وی مطرح شد این بار نیز ایشان گزارشی را پیش از ارائه به مسئولان دولتی برای فعالان بخش خصوصی رونمایی کرد.  وی گفت: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی فصل نخست سال جاری 4/ 4 درصد بوده است. نیلی افزود: نخستین پدیده موثر روی ایجاد رشد اقتصادی کشور در سال 95، رفع تحریم‌ها و آغاز اجرای برجام بوده است. وی در همین زمینه به رشد تولید نفت ایران پس از برجام اشاره کرد و افزود: افزایش 50 درصد ارزش افزوده تولید نفت کشور، سهم بسزایی در رشد 4/ 4درصدی اقتصاد ایران در سال جاری داشته است. او افزایش جهشی تولید نفت خام در کشور را بر بهبود رشد اقتصادی موثر دانست.

مسعود نیلی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: آنچه فعالان اقتصادی در این بزنگاه باید مورد توجه قرار دهند، این است که اکنون بیماری اقتصاد ایران، رکود نیست بلکه رشد پایین است. مشاور اقتصادی رییس جمهور افزود: بیماری رشد پایین می‌تواند عمیق‌تر از رکود باشد و سال‌ها اقتصاد ما را گرفتار کند.

رشد پایین نیازمند اتخاذ سیاست‌های بلندمدت و بنیادی برای اصلاح است. نیلی با تاکید بر اینکه دستاوردهای سال 1395 که همان برجام و ثبات اقتصاد کلان است باید حفظ شود، گفت: یکی از مولفه‌های حفظ ثبات اقتصاد کلان، تورم پایین است. چنان که یکی از عوامل عدم دستیابی به رشد پایدار در سال‌های گذشته، تورم دو رقمی بوده است. نیلی به یکی از برداشت‌هایی که در میان فعالان بخش خصوصی وجود دارد اشاره کرد و گفت: گاهی این انگاره مطرح می‌شود که اصرار دولت به کاهش تورم منجر به کاهش تحرک اقتصاد شده است. در حالی که باید بسیار مراقب بازگشتن نرخ تورم به نرخ‌های پیشین بود تا ثبات اقتصاد کلان به رشد پایدار منتهی شود. چنان که اگر ثبات اقتصاد کلان در سال 96 نیز حفظ شود، روند افزایش تقاضای مصرفی، افزایش تولید گاز، تسهیل تجارت و صادرات می‌تواند رشد اقتصادی در این سال را تضمین کند. (برداشت بخش خصوصی از گزارش نیلی در دنیای اقتصاد را نیز بخوانید)

پیشتر، مسعود نیلی در خصوص اقتصاد کشور گفته بود اقتصاد ایران پدیده ای اجتماعی است که ذهنیت مردم در عملکرد آن تأثیرگذار است، چراکه مردم بر اساس همان ذهنیت ها تصمیم می گیرند و رفتارهایشان را شکل می دهند. نیلی گفت سال گذشته ایران اقتصادی مثل ونزوئلا داشت ولی ونزوئلا نشد.

در ظاهر به نظر می رسد که ایران و ونزوئلا در زمینه ارزش های فرهنگی و اجتماعی هیچ شباهتی ندارند اما در چشم جامعه بین المللی شباهت هایی در عملکرد اقتصاد داخلی بین دو کشور دیده می شد. در درجه اول هر دو کشور برای مدتی در انزوای بین المللی به سر بردند و غرب یا آمریکا را دشمن اصلی خود می دیدند. در خصوص عملکردهای داخلی اقتصادی هم می توان شباهت هایی در زمینه تورم پولی، یارانه های سوخت بالا، سیستم نرخ ارز و وابستگی به درآمد نفتی را نام برد.

در عین حال، حتی با وجود تحریم های اقتصادی، ما موفق شدیم که مسیر اقتصادی خود را اصلاح کنیم و با برقراری ثبات مالی در بخش های مختلف آرامشی نسبی به اقتصاد بازگردانیم. کنترل تورم و کاهش وابستگی به درآمد نفتی همانگونه که رئیس جمهوری نیز در سخنان خود در همدان گفت تدبیر مناسبی بود.  در آن طرف، ونزوئلا با اتخاذ رویکردها و سیاست های ناسالم مانند پایین آوردن قیمت سوخت کل اقتصاد خود را به لبه پرتگاه برد. نباید فراموش کرد که اقتصاد ونزوئلا از سال 2014م روز به روز کوچکتر می شد و تورم نیز به شکل سرسام آوری بالا رفت. در نهایت و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی آنچه این کشور نگون بخت را به پرتگاه سقوط کشاند جنگ داخلی قدرت و کمبود روز افزون مواد غذایی بود.

از سوی دیگر ما بجای سکون و سودجویی کوتاه مدت، مسیر اقتصادی خود را اصلاح کردیم. حسین عباسی استاد اقتصاد در گفتگویی با دنیای تجارت گفت: مردم در برابر سیگنال‌های اقتصادی رفتاری عقلایی و یکسان نشان می‌دهند. حال اگر سیگنال اشتباه برای مردم مخابره شود، رفتار عقلایی مردم، کشور را به فلاکت خواهد کشید. آنچه در ونزوئلا رخ داد و خوشبختانه در ایران اتفاق نیفتاد.

با وجود احساس عدم اطمینانی که در خصوص نقش کشورمان در صحنه جهانی وجود داشت، مردم و سیاستگذاران ما به این نتیجه رسیدند که روابط بین المللی برای رشد اقتصادی کشور نقش حیاتی دارد. به گفته مسعود نیلی، مناسبات بین‌المللی به شکوفایی ظرفیت‌های داخلی امکان می‌دهد. شما یک کشوری را پیدا کنید که با دنیا درها را بسته باشد و کاری نداشته باشد و توانسته باشد رشد کند. بنابراین، این برداشت را نمی‌تواند داشته باشید که وقتی کسی از توسعه مناسبات بین‌المللی صحبت می‌کند، معنایش این است که یا باید امتیازات بسیاری به طرف خارجی بدهیم و یا باید ظرفیت‌های داخلی را نادیده بگیریم. وی همچنین تأکید کرد: اگر برجام به نتیجه نمی‌‍رسید، ما حتماً نمی‌توانستیم یک رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم.

چندی پیش محمد نهاوندیان در دیدار با مارکو تورس معاون رییس‌ جمهوری و وزیر دارایی ونزوئلا تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تنگناهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه توانست آسیب های ناشی از نوسانات بازار نفت را در ایران به حداقل برساند و در همین شرایط به مدد انسجام ملی توانست تورم را به مقدار زیادی کاهش دهد و رشد منفی را نیز به رشد مثبت تبدیل نماید.

ولی الله سیف در سخنان خود در شورای روابط خارجی آمریکا نیز تأثیر تلاش های اقتصادی کشور از جمله بهبود مدیریت مالی، تقویت سیستم بانکداری ، ثبات بخشیدن به بازار ارز و رشد بیشتر و اصلاحات ساختاری را از عوامل اصلی روند مثبت اقتصاد کشور حتی پیش از تحقق برجام دانست. وی در همان نشست گفت: هرچند که رشد در 2015-2016 در واکنش به کاهش سریع قیمت نفت و موضع تردید بخشی از مصرف کنندگان و سرمایه گذاران راکد بود، پیش بینی شده است به حدود پنج درصد در 2016-2017 برسد.

در هر صورت نقش تعیین کننده بخش خصوصی در مسیر دستیابی به اقتصاد سالم نیز نباید نادیده گرفته شود. محسن جلال پور در زمان تصدی ریاست اتاق ایران بارها در خصوص لزوم تغییر پارادایم اقتصادی کشور سخن گفت. در یک دید کلی، نیروی کار جوان و متخصص، توانایی های علمی، منابع طبیعی خداداد، تنوع آب و هوایی، امنیت و ثبات به همراه خصلت نوآوری و خلاقیت ایرانیان محیط منایبی برای رشد و شکوفایی بخش خصوصی فراهم می آورد اما همانگونه که جلال پور در ابتدای سال در جمع نمایندگان مجلس دهم گفت، اقتصاد مقاومتی به معنای بروز حداکثری توانایی و نوآوری مردم ایران در عرصه اقتصاد بر دو محور اتکاء به داخل و نگاه به خارج است. وی افزود: اینجاست که اهمیت احیا و تقویت بخش غیردولتی که در قالب دهها هزار بنگاه کوچک و متوسط و بزرگ شکل گرفته اند، ماهیتی راهبردی می یابد. شکل دهی به قوانین متناسب با این "تغییر ریل راهبردی" و منجمله تلاش برای تقویت و ارتقای کار آن سلسله اعصاب بالادستی بخش خصوصی و در رأس آن "اتاق ها" بخشی از این حرکت مقدس است. جلال پور در جلسه علنی مجلس تأکید کرد که پس از اجرایی شدن برجام همه آنچه اتفاق افتاده موجب شده که بنگاه‌های اقتصادی ما از گرفتاری و از مشکلات و مسائلی که در آن دست و پا می‌زدند بیرون بیایند. رکود هنوز در بنگاه‌های ما موج می‌زند و گرفتاری جدی امروز بنگاه‌های ما رونق، فروش، بازار و تقاضا است و تا زمانی که این امر محقق نشود این بنگاه‌ها نمی‌توانند خود را به حرکت در آورند که بخواهند خود را با شرایط جهانی وفق دهند. وی گفت: آنچه که مهم است این است که سرمایه‌گذاری خارجی و مشارکت با بخش خصوصی در صورتی برای کشور سودآور است که به عنوان اهرمی برای فعالیت بخش خصوصی ما باشد و مجموعه ظرفیت‌ها در این بخش ارتقا پیدا کند.

جلال پور در مناسبتی دیگر تأکید کرد: چالش کشور این است که کدام دیدگاه مورد توجه قرار بگیرد. دیدگاهی که کوبا و ونزوئلا آن را پیموده‌اند و اقتصاد آن نابود شد یا دیدگاهی که کره جنوبی و ترکیه در پیش گرفته‌اند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: