به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چند روز پیش فیسبوک سبب خیر شد و استاتوسی از سه سال پیش را یادآوری کرد.  عصر شنبه 15 تیرماه 1392 رییس و هیأت رییسه به همراه دبیرکل و قائم مقام دبیرکل اتاق ایران در آن زمان در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با دکتر روحانی رییس جمهور منتخب دیدار و گفتگو کردند. 

در آن دیدار علاءمیرمحمد صادقی بعد از معرفی اعضای هیأت رییسه اتاق گفت: در حال حاضر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیش از50 هزار عضو که به‌طور متوسط هرکدام بالغ بر 100 پرسنل دارند در حوزه فعالیت‌های اقتصادی توان‌مندی بزرگی محسوب می‌شوند که علاقه‌مندند دولت تدبیر و امید را در راه شکوفایی و اقتدار ملی همراهی کنند.  این تعداد فعالان اقتصادی به سپاه 5 میلیون نفری اقتصادی تعبیر شد و در پایان این ملاقات توسط اعضای هیأت رئیسه اعلام شد: ما به عنوان سربازان اقتصادی با تجربه نظام آمادگی خود برای خط‌شکنی در مشكلات مختلف را اعلام می‌کنیم.

پنجشنبه شب 3 تیرماه 1395، دکتر حسن روحانی در ضیافت افطار با وزرا، استانداران و روسای سازمانها در تشریح فعالیت های دولت گفت: سی و سه ماه رفت، چهارده ماه مانده. وی گفت دولت در این 33 ماه سه دستاورد بزرگ داشته است: ثبات بازار اقتصادی، برجام و طرح تحول سلامت.

در این سی و سه ماه سیاست و اقتصاد کشور شاهد تحولات عمده ای بود که مهمترین آن توافق و اجرایی شدن برجام بود و آغاز گذار به دوران پساتحریم.  در عین حال شاهد برگزاری انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان پنجم نیز بودیم. از سوی دیگر پارلمان بخش خصوصی نیز انتخابات دوره هشتم خود را برگزار کرد. در یک نگاه اجمالی خون تازه ای در رگ های دولت، بخش خصوصی و مجلس جاری شد و با برجام نیز امید به بازسازی اقتصادی در مسیر توسعه کشور در تمام جوانب زنده شد.  اما هنوز کارهای بزرگی باید انجام شود. باید دید آیا آن سپاه 5 میلیون نفری اقتصادی این سی و سه ماه را چگونه ارزیابی می کنند و در این چهارده ماه باقیمانده آیا هنوز هم به عنوان سربازان اقتصادی برای خط شکنی در مشکلات مختلف با دولت همراهی خواهند کرد؟  آیا دولت به نحو شایسته ای در مسیر تعهدات و وعده هایش به بخش خصوصی حرکت کرده است؟  بخش خصوصی و دولت برای این چهارده ماه چه اقدامات عملی در برنامه خود دارند؟

در این سی و سه ماه بدون شک رابطه میان مجلس، دولت و بخش خصوصی بهتر شده است. برای نمونه کافی است به احیای جلسات شورای گفتگو و سفر نمایندگان بخش خصوصی به همراه رییس جمهوری و سخنرانی رییس اتاق بازرگانی در صحن علنی مجلس اشاره کنیم. از سوی دیگر اقتصاد ما با رکود دست و پنجه نرم می کند و بازار تولید همچنان مضطرب است. سرمایه داخلی و خارجی منتظر فضای امن برای سرمایه گذاری است. در این چهارده ماه چه می توان کرد؟

دولت در این سی و سه ماه مورد حملات و انتقادات مخالفان برجام و سیاست تعامل سازنده بوده است. هر چند که همه ملت چوب رویکردهای افراطی را خوردند و با امید بهبود اوضاع به مسیر اعتدال و میانه رأی دادند اما همچنان عده ای سودای منافع جناحی در سر می پرورند و چشمانشان به افق منافع ملی و نظام نظاره گر نیست.  فعالان اقتصادی در میان این سنگ اندازی های سیاسی مطالبات حقه و به جایی دارند. کار برای فعالان اقتصادی سخت شده است چون انتقاد سازنده آنها از دولت به حربه ای برای "دلواپسان" تبدیل می شود و به جای آنکه در مسیر همدلی و همفکری راهکاری برای برون رفت از مشکلات ارائه شود وارد مجادلات جناحی می شوند. از سوی دیگر اگر سکوت کنند، هم دولت و هم ملت ضرر خواهند کرد.  به جاست تا فعالان اقتصادی با حسن نیت تمام با ارائه راهکاهای سازنده دوشادوش دولت حرکت کنند و در فضای همدلی و همکاری مطالبات خود را نیز پیگیری نمایند. 

مشارکت در گفتمان ملی پساتحریم باید از سطوح استانی صورت پذیرد تا در سطح کشوری به اجماعی برای برون رفت از مشکلات برسیم.  در این میان نقش اتاق های بازرگانی، شوراهای گفت و گو، اتاق های تعاون و اصناف بسیار حیاتی است.

بخش خصوصی به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابد

مجلس دهم و مطالبات بخش خصوصی

عده ای معدود و فرصتی محدود برای اقتصاد مقاومتی در پساتحریم

هفت مطالبه بخش خصوصی از دولت برای سال آینده

از شوراهای گفت و گوی استانی تا اتاق بازرگانی بین المللی

مسعود نیلی: ضرورت شکل گیری گفتمان ملی پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: