به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از مجموع 686 طرح و لایحه ارائه شده در مجلس 257 طرح و لایحه مربوط به کمیسیون اقتصادی مجلس نهم بوده و هنوز برخی از آنها به سرانجام نرسیده است. اکثر نمایندگان مجلس معتقدند دولت اولویت اجرایی را به طرح های درآمدزا می دهد و در اجرای طرح های هزینه بر ناتوان است. دولتی ها هم از ناسازگاری های برحی از نمایندگان به دلایل جناحی گله می کنند. از جمله طرخ های مهمی که در کمیسیون اقتصادی مجلس نهم ناتمام ماند اصلاح قوانین امور بانکی و نظام بانکی است.  برخی دیگر از نمایندگان مجلس نهم بر لزوم توجه به مباحث کنترلی و نظارتی در مجلس تأکید دارند.  از دیگر اقدامات مهم این کمیسیون در دوره نهم می توان به موارد زیر اشاره کرد: تصویب و اصلاح قوانین مربوط به بیمه شخص ثالث، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون مالیات های مستقیم و قوانین مربوط به اصناف.

جدا از مطالبات و خواست های متقابل مجلس و دولت، بخش خصوصی نیز مطالباتی جدی دارد که امیدواریم مجلس دهم با همکاری نزدیک تر با بخش خصوصی پیگیر این مطالبات باشد.  در ادامه برخی از این مطالبات را از زبان فعالان اقتصادی بخش خصوصی می شنویم.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، محسن جلال پور، دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اولین نشست شورای گفت وگو در سال 95 که با موضوع اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برگزار شد، تاکید کرد: در اجرای این سیاست ها علاوه بر تلاش ها و برنامه ریزی های دولت تفاهم و یکپارچگی کل نظام، ضروری است. دبیر شورای گفت و گو در پایان به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم اجرای این سیاست ها و نامگذاری سال 95 به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عملف اشاره و یادآور شد: در سال جاری باید روی عملیاتی کردن این سیاست ها تمرکز جدی داشته باشیم. امیدواریم با حضور مجلس دهم، همراهی کافی ولازم را از جانب آنها داشته باشیم.

در همین نشست، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به مصوبه مجلس برای حذف یارانه برخی اقشار، تشریح کرد: فکر می‌کنم با تصمیم مجلس بتوانیم از پول‌های آزادشده در راستای حمایت از تولید استفاده کنیم.

محسن جلال پور به مناسبت آغاز به کار مجلس یادداشتی نوشت و در آن نسبت به انبوه خرده مطالبات محلی و خواست های منطقه ای به عنوان عاملی بازدارنده برای مطالبات و پروژه های ملی و حرکت در مسیر رشد و توسعه اقتصادی نام برد.  وی یادداشت خود را با طرح این سؤالات به پایان برد:

اکنون که شاهد بازگشایی مجلس دهم هستیم و از همه دوره‌های گذشته بیشتر با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنیم باید به این پرسش‌ها پاسخ بدهیم.

1- چگونه می‌شود مجلس را از آفت مجادله‌های سیاسی و منطقه‌ای دور کرد؟

2- چگونه می‌شود مجلس را به سمت پیگیری مسائل مهم کشور سوق داد؟

3- چگونه می‌شود نمایندگان را متقاعد کرد که شرایط اقتصادی کشور بسیار حساس است و نباید با طرح‌ها و ایده‌های مبتنی‌بر توزیع بیشتر منابع، این اقتصاد را دچار گرفتاری‌های تازه کرد؟

4- چگونه می‌شود مسائل مهم اقتصادی را به اولویت قانون‌گذار تبدیل کرد؟

5- چگونه می‌شود به نمایندگان یادآوری کرد وضعیت کشور در زمینه مصرف منابع طبیعی بسیار حساس است؟

در یک جمعبندی کلی به نظر می رسد خواست های نمایندگان بخش خصوصی را بتوان در یکی دو مورد اساسی خلاصه کرد. حذف بروکراسی های زائد و مانع توسعه، تصویب کمتر قانون، بازنگری در برخی از این قوانین از جمله قانون تجارت- قانون کار- قانون تأمین اجتماعی- قانون مالیات ها – قانون اتاق ایران، نظارت جدی بر اجرای قوانین از جمله قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، سیاسی نشدن فضای مجلس، اقتصاد مقاومتی با رویکرد رقابتی.

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران هم چون بسیاری دیگر از فعالان و کارشناسان اقتصادی از تورم قوانین گلایه دارد و کارآمد کردن قوانین را وظیفه مجلس دهم می داند.

سید بهادر احرامیان عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در ارزیابی عملکرد مجلس نهم گفت: بسیاری از تصمیمات اقتصادی مجلس نهم، به اندازه مورد انتظار ناشی از کار کارشناسی نبود. در مورد مصوباتی مجلس می توانست همکاری بهتری با دولت داشته باشد اما اینطور نبود وامیدواریم مجلس جدید با عقلانیت بیشتری برای اقتصاد تصمیم بگیرد و در کنار دولت باشد. وی با اشاره به اولویت های مجلس جدید گفت: بدون تردید موضوعات اقتصادی در اولویت مجلس دهم است. به هر صورت بحث رکود موضوع اول ما است و مجلس جدید باید بیشتر به آن بپردازد. بحث تک نرخی کردن ارز، خروج غیرتورمی از رکود و بهبود فضای کسب و کار و حذف دستورالعمل های مخل این فضا از مسائلی است که مجلس جدید باید با تامل بیشتری به آن بپردازد.

علاء میر محمد صادقی در این زمینه گفت: مجلس نهم مجلسی مردمی بود که ارتباط آن با بخش‌های اقتصادی بسیار زیاد بود و آن وظایفی که برای مجلس تعریف شده است تا حد زیادی توسط مجلس نهم انجام شد. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه روابط مجلس نهم و اتاق بازرگانی روابط نزدیکی و مثبتی بود، گفت:‌ مجلس نهم با اتاق بازرگانی روابط تنگاتنگی داشت و اعضای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس به اتاق بازرگانی می‌آمدند و با نمایندگان تخصصی مشورت می‌کردند. این طور که گفته می‌شود در مجلس دهم حدود 60 درصد نمایندگان تغییر کرده‌اند و برخی نمایندگان جدید هم خیلی شناخته شده نیستند. وی اضافه کرد: ما به عنوان بخش خصوصی انتظار داریم که مجلس جدید با اتاق بازرگانی و صاحب‌نظران اقتصادی مشورت کند و از نظرات مردم و بخش خصوصی استفاده کند تا تصمیماتی که می‌گیرد از پختگی و مصلحت بیشتری برخوردار شود.

توجه به رفع موانع سرمایه گذاری یکی دیگر از خواست های مهم بخش خصوصی از مجلس دهم است که امیدواریم در فضای پسابرجام و متناسب با شرایط پساتحریم این خواست بخش خصوصی هم با جدیت بیشتر پیگیری شود. اقتصادی مقاومتی با شعار محقق نخواهد شد و در این مسیر دولت و مجلس باید از ظرفیت علمی و فنی و اقتصادی بخش خصوصی بهره ببرند.

شما از مجلس دهم چه انتظاری دارید؟

مجلس دهم، مجلس اول پساتحریم

اتاق بازرگانی و انتخابات مجلس دهم

مجلس و بخش خصوصی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: