به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مرکز سرمایه‌گذاری اتاق تهران با موسسه مشاوره رولند برگر تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. این موضوع محور نشست اخیر ستاد اقتصادی پساتحریم در اتاق تهران بود. به گزارش ایلنا، در ابتدای این نشست فریال مستوفی، رئیس کمیته مشاوره سرمایه‌گذاری اتاق تهران، با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای با موسسه مشاوره رولند برگر برای همکاری با مرکز سرمایه‌گذاری اتاق تهران گفت: به موجب این تفاهم‌نامه، موسسه رولند برگر در زمینه تهیه اطلاعات جامع سرمایه‌گذاری در ایران و نیز آموزش و ارتقاء استانداردهای شرکت‌های ایرانی با مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری اتاق تهران همکاری خواهد کرد. او گفت: کارشناسان این موسسه در مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری اتاق تهران مستقر شده‌اند و قرار است ظرف چهار هفته، اطلاعات و شرایط سرمایه‌گذاری در ایران را برای ارائه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ارائه کنند.

به گفته استفان هید، رییس هیات مدیره موسسه رولند برگر که در این نشست حضور داشت این موسسه یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در اروپاست که در سال 1967 تأسیس شده و اکنون 50 شعبه در 36 کشور جهان دارد.  استفان هید در مورد پروژه همکاری با اتاق تهران توضیح داد:

پروژه‌ای که از دو هفته گذشته در اتاق تهران آغاز شده است، سه هدف را دنبال می‌کند، نخست تهیه اطلاعاتی جامع در مورد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در ایران، تهیه اطلاعات برای سرمایه‌گذارانی که متقاعد شده‌اند، در ایران سرمایه‌گذاری کنند و تعیین ساختاری چابک برای مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری اتاق تهران.

فعالان اقتصادی شاید گزارش این موسسه را که حدود شش ماه پیش در مورد کسب و کار در ایران منتشر شد مطالعه کرده باشند.  مروری گذرا به فرصت ها، چالش ها و شانس موفقیت سرمایه گذاران خارجی در ایران می تواند دربرگیرنده نکات قابل توجهی باشد.

در این گزارش آمده، ایران آخرین اقتصاد بزرگی است که درهای خود را به بازار جهانی باز کرده است. این تصمیم بدون شک به نفع جمعیت 79 میلیونی ایران و همچنین شرکت های خارجی است.  تولید ناخالص داخلی ایران در حال حاضر 415 میلیارد دلار است. تولید ناخالص داخلی آلمان که جمعیتی نزدیک به جمعیت ایران دارد بیش از نه برابر ایران است. بنابراین ایران باید راه زیادی را بپیماید. شرایط ایران به گونه ای است که می تواند این مسیر را با موفقیت طی کند. ایران نه تنها از منابع طبیعی غنی برخوردار است بلکه جمعیتی به نسبت جوان و تحصیلکرده دارد.  در همین گزارش پیشبینی شده که اقتصاد ایران تا سال 2020 میلادی (4 سال دیگر) هر ساله بین 4 تا 5 درصد رشد کند.

این گزارش در کنار مروری بر نکات مثبت اقتصاد ایران و پتانسیل رشد اقتصادی به چالش های کسب و کار نیز اشاره دارد.  به نقل از این گزارش، ایران با وجود چشم انداز امیدوارکننده ای که ارائه می دهد هنوز یک اقتصاد شکننده است که عدم اطمینان در آن موج می زند. دولت ایران می داند که شرکت های خارجی نگران این وضعیتند و به همین دلیل بر خصوصی سازی و اصلاحات اقتصادی تأکید دارد. 

در یک نگاه اجمالی ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی در میان 140 کشور رتبه 74 را دارد (آمار 2015). رتبه سهولت کسب و کار ایران در میان 189 کشور 118 است (آمار 2016). شاخص فساد در آمار سال 2014 ایران را در رتبه 136 از میان 174 کشور جهان قرار داده و شاخص پرداخت مالیات بر اساس آمار امسال از میان 189 کشور 123 است.

کارشناسان تاجران از اقدام اتاق بازرگانی و ستاد اقتصادی پساتحریم برای همکاری و همفکری با سازمان های مشاوره سرمایه گذاری بین المللی استقبال می کنند و امیدوارند فعالان اقتصادی و مسئولان در دولت و بخش خصوصی با واقعبینی مشکلات جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را رفع نمایند. نگاهی به نمودار زیر که نشاندهنده میزان رشد اقتصادی در پنج سال اول پس از آزادسازی اقتصادی است.  آمار و شواهد تاریخی امیدوارکننده ای است مشروط به اینکه ما نیز کمر همت را محکم ببندیم. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: