به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 

رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری هسته ای برجام را فرصتی بزرگ برای تحقق سریعتر اقتصاد مقاومتی دانست. وی همچنین هشدار داد: فرصتی که برجام برای وحدت، پیشرفت و تعامل آفرید، دائمی و ابدی نیست. برجام امروز یک فرصت بزرگ، برای ملت ما در زمینه جذب فناوری، مسایل اقتصادی، تعامل با جهان، جذب سرمایه‌گذاری و مهمتر از همه تقویت وحدت و اتحاد در درون کشور است. رییس جمهوری گفت: اگر خدای ناکرده عده معدودی موفق شوند و نگذارند ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم، این فرصت باز نمی‌گردد.

تذکر رییس جمهوری در مورد  "عده معدودی" که در تلاشند مانع بهره برداری ملت ایران از فرصت پساتحریم شوند چه کسانی یا چه گروه هایی هستند؟

اینکه عده ای منافع ملت و نظام را فدای منافع شخصی و جناحی خود بکنند جای تعجب ندارد اما این موضوع جای تعجب دارد که چرا بقیه مردم نشسته اند و ناظر بر مکر این عده و این فرصت سوزی هستند.  چرا همه به کمک دولت نمی شتابند تا چرخ اقتصاد به حرکت درآید و از رکود خارج شود؟ چرا دولت به کمک بخش خصوصی نمی آید تا از ظرفیت های آن برای حل مشکلات اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی بهره ببرد؟  به راستی مشکل کجاست؟ عدم برنامه ریزی؟ عدم اقدام و عمل؟  آیا اقتصاددان و فعال اقتصادی هوشیار و صاحب نظر کم داریم؟ یا بی تفاوتیم و اجازه می دهیم عده ای با انگیزه سیاسی این فرصت تاریخی را از دست ما بربایند؟  به نظرم باید کمر همت بست و دستها را بالا زد و با روحیه جهادی و با ایثار و فداکاری پایه های اقتصاد مقاومتی را در فرصت پسابرجام مستحکم کرد. 

به نظر می رسد که این "عده معدود" با توجه به عدم بهبود چشمگیر در اوضاع اقتصاد کشور در پسابرجام، هر چند که تنها چند ماهی از اجرایی شدن آن می گذرد، می خواهند به گفته برخی از کارشناسان سیاه نمایی کنند.

مرتضی افقه، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران می گوید: متاسفانه مناقشه اتمی کشور در دولت نهم و دهم به دلیل بی‌تدبیری موجود در آن دو دولت تشدید شد و اقتصاد ما تا آستانه فلج شدن پیش رفت ولی دولت جدید به درستی حل مناقشه اتمی را پیش نیاز حل مشکلات اقتصادی دانست و آن را حل کرد ولی متاسفانه می‌بینیم که رقبای سیاسی به شدت در حال سیاه‌نمایی و ضربه زدن به نتایج حاصل از برجام هستند و این موضوع برای اقتصاد کشور ما مفید نیست و باعث می‌شود که در صورت ادامه این روند، اشتیاقی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران نماند و حتی به جهت مخالف اقتصاد مقاومتی هم پیش رویم.

اشاره افقه به حل مناقشه اتمی به عنوان "پیشنیاز حل مشکلات اقتصادی" بسیار حائز اهمیت است.  پیش از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری برخی از فعالان اقتصادی از بحث در مورد تحریم ها و زیان های جبران ناپذیر آن استیحاش داشتند اما جامعه فعالان اقتصادی به مرور ریشه مشکلات اقتصادی را در تحریم ها دیدند و خواستار لغو آنها شدند. به همین سیاق بحث هایی پیرامون سوء مدیریت در اقتصاد مطرح بود که این مورد هم از قضاوت های درست فعالان اقتصادی است. بحث چالش های ساختاری نیز همیشه مطرح بود. حال عده ای با آگاهی بیشتر می دانستند که بازگشت از پرتگاه اقتصادی زمان خواهد برد. عده ای هم انتظار معجزه از برجام داشتند و عده ای هم مخالف آن بودند. به نظر می رسد که واقعیت این باشد که در دوران تحریم ها ظرفیت ها و امکانات ما مصروف در بحران هسته ای و مقابله با تحریم شد که البته نتایج آن را از جمله بروز اقتصاد غیر رسمی و نهادینه شدن فساد دیدیم و امروز هم با پوست و گوشتمان آن را لمس می کنیم. اما برجام صرف نظر از پیروزی سیاسی و اجتماعی ایران در داخل و در سطح بین المللی عوامل بازدارنده برای استفاده از منابع و ظرفیت های موجود برای اعمال اصلاحات ساختاری اقتصاد را به تدریج مرتفع کند. اینجاست که توجه به "پیشنیاز" بودن آن معنی پیدا می کند.  برجام حیاتی بود، لازم بود اما کافی نیست.

تداوم راه احیای اقتصادی به برنامه ریزی، وحدت نظر و اقدام نیاز دارد و ما نباید این فرصت یا بزنگاه تاریخی را از دست بدهیم.  برای آن دسته که انتظار معجزه داشتند هم باید گفت که برجام یک روند اعتمادسازی متقابل است و همانگونه که تحریم به تدریج اقتصاد ما را فلج کرد، بازگشتن به حالت عادی و رشد اقتصادی هم زمان خواهد برد.  در هر حال ما فعالان اقتصادی نباید اجازه دهیم که "عده ای" این فرصت تاریخی را فدای امیال سیاسی خود کنند. برجام پیروزی ملت و نمایش وحدت حاکمیت، دولت و ملت بود. این تعامل سازنده و همدلی و همراهی باید تداوم یابد.  فعالان اقتصادی چه مستقل و چه از طریق اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف باید در گفتمان ملی پساتحریم مشارکت کنند تا با همان الگوی تعامل بتوانیم به وحدت نظر برسیم و لحظه ای را برای اقدام از دست ندهیم.       

اخیرا علی طیب نیا با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: در سال جاری این انتظار وجود دارد که گام های موثری در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم. وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر این که مردم و بخش خصوصی در اجرای سیاست های مقاومتی نقش اصلی را بر دوش دارند، اظهار کرد: یکی دیگر از اهداف اقتصاد مقاومتی این است که سهم بخش خصوصی در اقتصاد ایران ارتقا یابد.

وزیر اقتصاد در این دیدار اظهار داشت: اقتصاد ایران با دو معضل و بیماری عمده یعنی دولتی و نفتی بوده روبروست و هدف سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی رفع این دو عارضه است. وی با اشاره به نقش بخش خصوصی  در اقتصاد ایران، گفت : هدف ما این است که سهم و نقش بخش خصوصی در اقتصاد ایران ارتقا یابد و تولید کشور به ویژه تولید کالاهای مهم توسط بخش خصوصی انجام شود و دولت فقط عهده دار وظایف حاکمیتی، سیاست گذاری و حسن اجرای سیاست‌ها باشد.

سالی كه آغاز شده،  به گفته روزنامه تعادل "نخستین سال بی‌تحریم» یا به قول سایت تاجران "نخستین بهار پساتحریم" است. روزنامه تعادل گفت و گویی با محسن جلال پور، رییس اتاق بازرگانی داشت که در آن به 5 تاکتیک اتاق بازرگانی اشاره شد: اقتصاد شفاف اعم از بسترسازی برای رشد سرمایه‌گذاری و حذف قوانین مزاحم كسب‌وكار، پیش‌روی به سمت اقتصاد آزاد، انسجام و تقویت تشكل‌ها و بنگاه‌های مدنی، دورقمی كردن رتبه كسب و كار كشور، فراهم‌سازی فضا برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و احصای قوانین زائد توسط دولتمردان و قوه قضاییه.

جلال پور در این گفتگو اظهار داشت:  در اتاق بازرگانی ایران، باتوجه به قوانین مورد نظر و وظایفی كه برعهده داریم، قرار است ۳وظیفه اصلی یا ماموریت مهم را در سال ۹۵ كه با شعار اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نام‌گذاری شده است، اجرایی كنیم. گام اول این ماموریت، مشاوره به سه قوه در حوزه‌های اقتصادی كشور است؛ در گام دوم نیز، قرار است بسترسازی و آماده‌سازی فضا برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی صورت گیرد. به‌ واقع، رفع موانع برای سرمایه‌گذاران و بنگاه‌های اقتصادی، از جمله مهم‌ترین ماموریت ما در این سال به شمار می‌رود؛ چراكه در سال ۹۴، با اجرایی شدن برجام، ما شاهد ورود هیات‌های اقتصادی و سیاسی به كشور بوده‌ایم. البته، برخی‌ها بر این باورند كه ورود هیات‌های اقتصادی به كشور به شكل نمادین صورت گرفته و علت اصلی حضور آنها به ایران، تنها به بررسی فضای اقتصادی كشور محدود می‌شود اما در این باره باید گفت كه لازمه تحقق سرمایه‌گذاری خارجی در كشور، همین آمد و رفت‌هاست كه در نهایت، منجر به عقد تفاهمنامه و قرارداد می‌شود. از سوی دیگر، علاوه بر بهبود فضای سرمایه‌گذاری، ایجاد و توسعه تشكل‌ها، انجمن‌ها و نهادهای مدنی گام سوم اتاق بازرگانی ایران در سال ۹۵محسوب می‌شود كه در این باره نیز، درصدد برداشته شدن گام‌هایی عملی هستیم و به عنوان مثال، می‌توانم به جلسه هیات‌رییسه با روسای اتاق‌های بازرگانی استان‌ها و اعضای هیات‌مدیره آنها اشاره كنم.

جلال پور در پایان گفت: بحث انسجام تشكل‌ها، یكی دیگر از برنامه‌های اتاق بازرگانی در سال 95 به شمار می‌رود. در واقع، در این سال‌ها ما شاهد نبود تشكل‌های منسجم بوده‌ایم. صدای بنگاه‌ها به تنهایی به جایی نمی‌رسد؛ به همین جهت، ما به معاونت تشكل‌های اتاق ایران ماموریت دادیم تا بحث نظام‌بندی تشكل‌های اتاق را برعهده گیرد و امسال نیز قرار است، نظام تشكلی را به اجرا برسانیم.  البته یكی از اقدامات اساسی اتاق بازگانی در سال95 نیز، افزایش سهم بخش خصوصی نسبت به سال۹۴ است. دوران تحریم به ما فهماند كه اقتصاد نفتی و دولتی نمی‌تواند حلال مشكلات باشد. بنابراین، یكی از وظایف دوره هشتم اتاق بازرگانی، شفاف‌سازی اقتصاد ایران، رقابت‌پذیر كردن آن و پیش‌روی به سمت اقتصاد آزاد است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: