به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دوران پساتحریم فرصتی طلایی برای بخش خصوصی است و به گفته رئیس اتاق ایران فرصتی برای جبران دهه سوخته.  حتی اگر تحقق آنچه رئیس جمهوری برجام دو نامیده در تمام سطوح جامعه به سرعت مقدور نباشد، فعالان اقتصادی و تشکل های اقتصادی باید در این مسیر پیشگام شوند.  همکاری های نزدیک اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف از یک سو و تقویت شوراهای گفت و گو در استان ها از سوی دیگر باید در اولویت فعالیت های فعالان اقتصادی باشد.  در انتهای این زنجیره به هم پیوسته فعالان و تشکل های اقتصادی، باید همکاری نزدیک با اتاق بازرگانی بین الملل را افزود.

به نقل از دبیرخانه شورا، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و در معیت آن دبیرخانه شورا، در اواخر سال 89 در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تشکیل و آغاز به کار کرد. از آن تاریخ تا کنون، این شورا با دو دوره فترت از تاریخ 1390/11/17 لغایت 1391/05/23 و نیز 1392/02/30 الی  19/06/1392مواجه بوده. خوشبختانه در حدود یک سال گذشته شاهد رونق بیشتر فعالیت های هدفمند شوراهای استانی بوده ایم اما باید این فعالیت ها را در راستای وظایف محوله تشدید و تقویت کرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در نشست هم‌اندیشی سرپرستان دبیرخانه‌های شوراهای استانی گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در دیماه گذشته با اشاره به سوءتفاهمی که نسبت به برگزاری جلسات شورای گفت‌و‌گو وجود دارد، تشریح کرد: متأسفانه از زمانی که این شورا در سطح کشور فعالیت خود را آغاز کرد، برخی بر این باور بودند که شورای گفت‌و‌گو بخشی از اتاق ایران است. در حالی که شورای گفت‌و‌گو نهادی مستقل بوده و ریاست آن را وزیر اقتصاد برعهده دارد. طبق قانون، دبیرخانه آن در اتاق مستقر بوده ولی این به معنای وابستگی شورا به این نهاد نیست.

محسن جلال‌پور با تأکید بر لزوم درک درست از ظرفیت شورا یادآور شد: دوره هشتم اتاق ایران در پی ارتقای جایگاه شورای گفت‌و‌گو در کشور است. در همین راستا از اتاق‌های استانی خواستیم که در بودجه سال 95، بودجه مربوط به شورا را به طور مستقل لحاظ و از نظر مکانی هم این استقلال را رعایت کنند. وی با بیان این مطلب که باید تفکیک بین اتاق و شورا جدی گرفته شود، خاطرنشان کرد: ضروری است که در جلسات شورا، دغدغه‌های همه اعضا اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه، بخش خصوصی و غیره مطرح و بررسی شود. رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در ادامه، هم افزایی و انتقال گزارش اقدمات انجام شده بین شوراهای استانی را مهم دانست و افزود: حرکت‌های جزیره‌ای و ناهماهنگ از تحقق اهداف تعیین شده، ممانعت می‌کند. فراموش نکنیم که باید دبیرخانه‌ها به گونه‌ای رفتار کنند که سایر اعضا به غیر از بخش خصوصی نیز برای حل چالش‌های خود، پیگیر برگزاری جلسات شورا باشند.

تقویت شوراهای استانی فعالیت های فعالان اقتصادی را نظام مند می کند و مسئولان استانی را نیز در جریان مطالبات، چالش ها و توانایی های بخش خصوصی قرار می دهد.  فعالیت و اقدامات هدفمند و نظام مند فعالان اقتصادی می تواند اتاق بازرگانی ایران را در ارائه مشاوره های سازنده تر با دولت کمک کند. 

از سوی دیگر، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل از امکانات این نهاد برای دوران پساتحریم سخن گفت.  محمد مهدی بهکیش نایب رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل تأکید کرد برای بازگشت به صحنه بین المللی از اتاق بازرگانی بین الملل کمک بگیریم.  بهکیش در مورد خدمات كمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی گفت: در کمیته ایرانی، انطباق‌دهنده سیاست‌های بازرگانی ایران با سطح بین المللی هستیم اما تا بحال از این امكان كمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی، به درستی استفاده نمی‌شد. اتاق های ایران و تهران می‌توانند پیشنهاد انطباق قوانین بازرگانی ایران با سطح بین الملل را به دولت بدهند. از حالا به بعد اتاق ها باید از این ظرفیت استفاده کنند تا بتوان به دولت نیز مشورت داد.

چنانچه پیشتر نیر تأکید کردیم، این انسجام بخش خصوصی در کنار توجه لازم به تشکل گرایی می تواند ما را با آمادگی بیشتر به دوران پساتحریم وارد کند.  پیشتر در خبرنامه41 تاجران دیدگاه های کارشناسانی چون محسن خلیلی عراقی، مجتبی خسروتاج و علی فاضلی را در کنار اظهارات رییس دفتر رییس جمهوری در خصوص اهمیت تشکل گرایی مرور کردیم.  تشکیل ستادهای پساتحریم و دفاتر پساتحریم در نهادها و تشکل های مختلف نشان از درک درست فعالان اقتصادی و مسئولان امور نسبت به اهمیت برنامه ریزی و فرصت شناسی برای دوران پساتحریم است. علی اصغر فرشچی، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران نیز پیشتر تأکیدکرد: اتاق های بازرگانی مأموریت دارند که اهمیت نقش تشکل ها و تشکل گرایی را تقویت نمایند و هدف اصلی اتاق بازرگانی ارتباط بین تشکل های داخل با تشکل های دیگر کشورها است.

فهرست شوراهای استانی

خدمات مشورتی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: