به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از فوریه سال 2013 میلادی به این سو، ایتالیا مازاد تجاری دارد این مازاد تجاری به واسطه کاهش واردات و افزایش صادرات صورت گرفته است. ایتالیا در سال 2014 رکورد مازاد تجاری سال 1993 خود را شکست. به طور کلی در سال های اخیر بیشترین مازاد تجاری ایتالیا در تجارت با کشورهای آمریکا، فرانسه، سوییس، و بریتانیا گزارش شده است.  بیشترین کسری تجاری ایتالیا در تجارت با کشورهای چین، هلند، آلمان و روسیه بوده است.

تا ماه نوامبر گذشته، مازاد تجاری ایتالیا به 4.41 میلیارد یورو رسید که نسبت به سال گذشته حدود 1 میلیارد یورو افزایش داشت.  صادرات 6.5 درصد و واردات 3.8 درصد افزایش داشت.  صادرات سالانه با 6.5 درصد افزایش از 33.13 میلیارد یورو به 35.23 میلیارد یورو رسید.

افزایش صادرات 8 درصدی کالاهای سرمایه ای، افزایش 7.8 درصدی فروش کالاهای سرمایه ای، افزایش 4.7 درصدی کالاهای واسطه ای از یک سو و کاهش 9.1 درصدی محصولات انرژی از عوامل اصلی این مازاد تجاری بوده است.

بیشترین محموله ها از ژاپن (21.4 درصد افزایش)، بلژیک (18.5 درصد افزایش)، اتریش (16.7 درصد افزایش)، اسپانیا (16.3 درصد افزایش) و رومانی (13.5 درصد افزایش) گزارش شده اند. فروش ایتالیا به بلوک منطقه ای مرکوسور و همچنین کشورهای عضو اوپک بیشترین کاهش را داشت و به ترتیب 27.7 درصد و 10.5 درصد گزارش شد.

افزایش 3.8 درصدی واردات از 29.70 میلیارد یورو به 30.29 میلیارد یورو به سبب افزایش 12.2 درصدی خرید کالاهای سرمایه ای بود. واردات کالاهای مصرفی و واسطه ای نیز به ترتیب 8.9 درصد و 5.9 درصد افزایش داشت. در مقابل خرید انرژی و سوخت 23.6 درصد کاهش داشت.

افزایش صادرات بیشتر به دلیل رشد میزان خرید از ترکیه (افزایش 19 درصدی)، کره جنوبی، هنگ کنگ، مالزی، سنگاپور، تایوان و تایلند (رشد 18.5 درصدی)، لهستان (رشد 17.1 درصدی)، چین (رشد 15.2 درصدی) و مرکوسور (رشد 12.3 درصدی) بوده در حالی که خرید از روسیه (کاهش 26.1 درصدی) و کشورهای عضو اوپک (کاهش12.6درصدی) کاهش داشته است.

شاید اقتصاد ایتالیا را در یک نگاه بتوان با شاخص های زیر ارزیابی کرد. ترخ رشد 0.2 درصدی تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری 11.3 درصدی، تورم 0.1 درصد، نرخ سود بانکی 0.05 درصد، تراز تجاری 4.4 میلیارد یورو.

اما فرانسه از سال 2004 میلادی با سست شدن صنایع صادرات محور، افزایش ارزش یورو و افزایش وابستگی به واردات سوخت (17 درصد کل واردات)  با کسری تجاری مواجه است. در سال 2013 بیشترین مازاد تجاری د تجارت فرانسه با کشورهای بریتانیا، امارات، سنگاپور و استرالیا گزارش شده است در حالی که کسری تجاری آن در تجارت با کشورهای چین، آلمان، بلژیک و ایتالیا بوده. 

کاهش شکاف تجاری از 4.63 میلیارد یورو در نوامبر 2015 نسبت به 4.87 میلیارد یورو در ماه پیش از آن همراه با افزایش صادرات در مقابل واردات  کمتر از حد انتظار بود.

در ماه نوامبر، صادرات فرانسه 3 درصد افزایش داشت و به 38.42 میلیارد یورو رسید. افزایش صادرات شامل افزایش 8.7 درصدی هیدروکربن ها، تولیدات خودروسازی (افزایش 6.9 درصدی)، محصولات کشاورزی (12.6 درصد)، یارانه و محصولات الکترونیکی (افزایش 3.1 درصدی)، منسوجات (افزایش 3.4 درصدی)، محصولات لاستیکی، پلاستیکی و معدنی (افزایش 3.7 درصدی)، چوب، کاغذ و مقوا (افزایش 4.6 درصدی)، محصولات آرایشی و بهداشتی (افزایش 2.4 درصدی)، آثار هنری و چاپی (افزایش 4.1 درصدی)، لوازم خانگی (افزایش 4.4 درصدی)، مواد دارویی (افزایش 2.3 درصدی) بوده است. در مقابل، صادرات فراورده های نفتی (کاهش 8.4 درصدی)، کشتی، قطار، موتور (کاهش 8.7 درصدی)، و محصولات هوافضایی (کاهش 0.5 درصدی) شاهد کاهش بوده اند.

فروش محصولات فرانسه در بازارهای آمریکا 4.4 درصد، در آفریقا 7.7 درصد و در اتحادیه اروپا 7 درصد افزایش داشت. کاهش صادرات در بازارهای آسیا (کاهش 5.5 درصدی)، خاورمیانه (کاهش 19.5 درصدی) و کشورهای اروپایی خارج از حوزه یورو (کاهش 1.4 درصدی) مشاهده شده است.

اقتصاد فرانسه در یک نگاه عبارت است از رشد 0.3 درصدی تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری 10.6 درصدی، تورم 0.2 درصدی، نرخ سود بانکی 0.05 درصدی، تراز تجاری منفی 46 میلیارد یورویی.

بر اساس گزارش های رسیده، طی سفر اخیر رئیس جمهوری به فرانسه و ایتالیا، ایران و ایتالیا 14 سند همکاری امضا کرده اند. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت 14 سندی که به امضای مقامهای ارشد ایران و ایتالیا رسید در حوزه های حمل و نقل، راه آهن و ریل، همکاریهای آموزشی و پزشکی، بازرگانی، ایمنی، همکاریهای بندری، کشاورزی، قرنطینه و حفظ نباتات، پزشکی و دارویی است. دو کشور همچنین یک بیانیه سیاسی مشترک برای ترسیم نقشه راه کلی گسترش همکاریها و تعاملات دو کشور منتشر کردند. همچنین ایران و فرانسه با امضای 20 سند، افق و نقشه راه همکاری های همه جانبه دو کشور را ترسیم کردند. این همکاری ها نیز از جمله در زمینه های ارتباطات، محیط زیست، گردشگری، بهداشت، کشاورزی، آموزش عالی، حمل و نقل و انرژی خواهد بود.

نکته قابل توجه در این سفرها حضور فعال تر بخش خصوصی بود.  محسن جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در گزارشی تلگرامی نوشت: ۹۰ نفر بودیم. از همه اقوام ایرانی. ۹۰ مدیر، کارآفرین، صنعتگر و فعال اقتصادی از ایران بزرگ که هیاتی اقتصادی را تشکیل دادیم.  جلال پور در گزارشی دیگر نوشت: اولین آثار و برکات اجرایی شدن برجام و شهدشیرین امضای قراردادهای معتبر، مطمئن و سودآور برای بنگاه‌های اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی پس از روز اجرا خود را نشان داده و شب گذشته چندین قرارداد بین بخش خصوصی ایران و شرکت‌های ایتالیایی با حضور رئیس جمهور روحانی و نخست وزیر ایتالیا امضا شد. واقعیت این است که در ایران رفرم اقتصادی در جریان است که محور آن حضور حداکثری مردم در اقتصاد و خروج دولت از بنگاه داری است. این تغییربزرگ که درابلاغیه اقتصادمقاومتی مقام معظم رهبری اعلام شده توسط قوای سه گانه نهادینه شده است. با توجه به توانایی مردم ایران، نگاه به تولید صادراتی و واگذاری اموربه بخش خصوصی اصل اساسی این سیاست مهم است. حضور رئیس جمهور روحانی در نشست‌های متعدد بخش خصوصی و دیدگاه‌هایی که توسط ایشان در این سفر و پیش از آن مطرح شده، نشان دهنده اراده دولت در میدان دادن به بخش خصوصی است. برای نخستین بار است که حدود ۱۰۰ فعال اقتصادی، رئیس جمهور و وزرای اقتصادی را در سفرخارجی همراهی می‌کنند که نشان از عزم دولت برای واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی است.

رییس جمهوری نیز طی این سفر و در دیدار با نخست وزیر اروپا بخش خصوصی دو کشور را کلید گشایش فصل نوین همکاریهای اقتصادی تهران - رم عنوان کرد و گفت: ایران برای گسترش تعاملات بین المللی خود اراده جدی دارد و از فعالان بخش خصوصی ایتالیا برای حضور در اقتصاد پرظرفیت خود دعوت به عمل می آورد. در عین حال باید تذکر پیشتر جلال پور را یادآور شویم که نسبت به فرصت سوزی بخش خصوصی هشدار داده بود.  جلال پور در یکی از گزارش های اخیر خود تأکید کرد: برای جبران سالهای از دست رفته و دهه سوخته باید شب و روز کوشید. باید نام ایران بر تارک خاورمیانه بدرخشد. ایران سازنده، پیشرفته، ثروتمند، قدرتمند ، صلح جو و انسانی…. ایران شادی و نور و شور و شعر وشعور زنده و جاوید باشی ای کهن بوم وبر.

صندلی بخش خصوصی در هواپیمای رئیس جمهور

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: