به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

گزارشاتی که در مورد آقای محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی ایران منتشر شده مبنی بر اینکه ایشان توانسته اند موافقت اعضای اتاق بازرگانی بین المللی ICC را جلب کنند که تحریم‌ها در تعارض با فلسفه کار اتاق‌های بازرگانی است، چرا که شعار اتاق بازرگانی بین المللی،  تجارت آزاد است لذا اقداماتی که در صحنه تجارت از سوی مقام‌های سیاسی اتفاق می‌افتد با روند تجارت آزاد تعارض دارد. این گزارش ها مستلزم نگاه و بررسی دقیقتر هستند. 

نخست اینکه بسیاری از گزارش ها چنین منعکس کرده اند که اتاق بازرگانی بین المللی در اجلاس سالانه خود در حمایت از ایران تصمیمی یکپارچه گرفته است. برخی گزارشات مدعی شده اند که نمایندگان اتاق بازرگانی بین المللی تایید کرده اند که در صورتیکه ایران از آمریکا و اتحادیه اروپا به خاطر تحریم ها شکایت کند، دادگاه لاهه به نفع ایران رای خواهد داد.  اما دوستان و همکاران عزیز می دانند که اتاق بازرگانی بین المللی ICC اجلاس سالانه ای تشکیل نداده و همچنین بیانیه ای صادر نکرده است.  در نشست منطقه ای اتاق بازرگانی بین المللی که چند هفته پیش در گرجستان برگزار شد مطلبی در خلاصه مذاکرات آمده مبنی بر اینکه تحریم های اعمال شده علیه ایران بر کشورهای منطقه تاثیر منفی داشته چون باعث اختلال در شبکه های مالی و حمل و نقل شده است.  برداشت از این مطلب بعنوان حمایت اعضای ICC از ما و یا تعبیر آن به محکوم کردن تحریم ها برداشتی غیر واقعبینانه است.  این مطلب تنها اظهار واقعیت موجود در مورد تاثیر تحریم ها بر منطقه است. 


دوم اینکه، چرا نام کشورهای عضو اتاق بازرگانی بین المللی در این گزارشات قید نشده؟  دلیل آن این است که تنها پاکستان، گرجستان و کشورهایی از این دست که در عرصه سیاسی و اقتصادی بین الملل از ما هم بی تاثیر تر هستند از ما حمایت کردند؟  به نظر شما آیا دیدگاه گرجستان در مورد تحریم ها باعث تغییر سیاست آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد شد؟ 

نکته سوم این است که هیچیک از منابع خبری خارج از کشور هیچگونه گزارشی مبنی بر حمایت اتاق بازرگانی بین المللی از ایران نداده اند.  معدود گزارشات خبری از این اجلاس منطقه ای ICC که در گرجستان برگزار شد اصلا نامی هم از ایران نبرده اند.  در وبسایت رسمی اتاق بازرگانی بین المللی نیز هیچ خبر جدیدی از ایران  نیست.  واقعا کار ما به اینجا رسیده که باید به شکلی تصنعی و با تقلب بگوییم اقدامات و اهداف ما از حمایت کشورهای خارجی برخوردار است؟! به این می گوییم پیروزی و موفقیت؟!

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: