به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رییس جمهوری اخیرا در دیدار با مدیران اتحادیه های تعاونی های سراسر کشور تأکیدکرد: گام به گام باید سهم بخش دولتی در اقتصاد به بخشهای تعاونی و خصوصی واگذار شود و در این زمینه باید وزارت تعاون، سند تعاون کشور را تدوین و به دولت ارائه کند.  وی همچنین بر حرکت فعالتر و سریعتر در مسیر توسعه کشور در دوران پساتحریم تأکید داشت و افزود: همه ما امروز باید در شرایط پساتحریم به صحنه بیاییم و از این فرصت استفاده کنیم. 

چندی پیش حسین نقره کار شیرازی، رییس دبیرخانه مشترک اتاق های ایران، اصناف و تعاون تشریح کرد: اکنون قوت بخشیدن به بخش اقتصادی کشور جز با حمایت و تقویت بخش‌خصوصی امکان‌پذیر نخواهد بود و از آنجا که اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون سه رکن مهم بخش‌ غیردولتی اقتصاد هستند، همکاری، همسویی و تعامل آنها در شرایط کنونی اثرگذاری فراوانی در بهبود عملکرد کلی این بخش‌ خواهد داشت. همین ضرورت سبب شد تا دبیرخانه مشترک اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران؛ تعاون و اصناف باعزمی راسخ و نگاهی روشن به سوی برقراری اتحاد میان فعالان اقتصادی کشور، تشکیل شود تا هم‌صدایی این سه اتاق که اصلی‌ترین ارکان فعالیت بخش‌ مردمی اقتصاد در کشور محسوب می‌شوند، بتواند ضمن افزایش ظرفیت و توان آنها، قدرت مطالبه‌گری این بخش‌ را با تکیه بر بلوغ اجتماعی و خرد جمعی بالا برده و از این پس نقش پررنگ‌تری در تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی کشور ایفا کنند.

این انسجام بخش خصوصی در کنار توجه لازم به تشکل گرایی می تواند ما را با آمادگی بیشتر به دوران پساتحریم وارد کند.  پیشتر در خبرنامه41 تاجران دیدگاه های کارشناسانی چون محسن خلیلی عراقی، مجتبی خسروتاج و علی فاضلی را در کنار اظهارات رییس دفتر رییس جمهوری در خصوص اهمیت تشکل گرایی مرور کردیم.  تشکیل ستادهای پساتحریم و دفاتر پساتحریم در نهادها و تشکل های مختلف نشان از درک درست فعالان اقتصادی و مسئولان امور نسبت به اهمیت برنامه ریزی و فرصت شناسی برای دوران پساتحریم است.

محسن جلال پور، رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در نشستی خبری با بیان اینکه پرداختن به موضوعات پساتحریم از اصلی ترین اولویت های اتاق بازرگانی در دوره هشتم بود از آغاز به کار دفاتر پساتحریم در اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور خبر داد. وی افزود: دفاتر پساتحریم سه وظیفه اصلی دارد که نخستین وظیفه آن شناسایی و احصاء ظرفیت اقتصادی بنگاه های تولیدی در استان ها از طریق اتاق های بازرگانی استان ها و تشکل های استانی است و با توجه به نیاز سرمایه گذاری های جدید برای توسعه و به ظرفیت رساندن بنگاه ها، دفاتر پساتحریم اتاق بازرگانی سرمایه گذاران ورودی به کشور را به این ظرفیت های موجود متصل می کند. جلال پور در تشریح وظیفه دوم دفاتر پساتحریم، گفت: برنامه هیئت های اقتصادی، صنعتی و تجاری ورودی به کشور بر اساس ظرفیت های استانی از طریق دفاتر پساتحریم تنظیم می شود تا در دیدارهای رو در رو امکان همکاری ها بررسی شود. جلال پور سومین وظیفه دفاتر پساتحریم اتاق های بازرگانی را اعزام هیئت های ایرانی به کشورهای مختلف بیان کرد.

علی اصغر فرشچی، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران نیز اخیرا تأکیدکرد: اتاق های بازرگانی مأموریت دارند که اهمیت نقش تشکل ها و تشکل گرایی را تقویت نمایند و هدف اصلی اتاق بازرگانی ارتباط بین تشکل های داخل با تشکل های دیگر کشورها است.

تحرکات مثبت و هدفمند بخش خصوصی در رسیدن به انسجام فکری و عملی برای مدیریت و بهره برداری حداکثری از فرصت های پساتحریم باعث امیدواری است.  از فعالان اقتصادی دعوت می کنیم با فعال شدن هر چه بیشتر در اتاق های بازرگانی در استان های متبوع خود بیش از پیش به این هم اندیشی ها و تشکل ها کمک کنند. 

ستاد اقتصادی پساتحریم و خواست های بخش خصوصی

پساتحریم، عرصه دیگری از حیات ایرانی با ملزومات اندیشه‌ای متفاوت

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: