اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون

اینستکس، وزارت امور خارجه، بوک، برجام، تحریم، ایران، آمریکا،

حضور میشائیل ارهارد بوک در تهران و ملاقات با مقامات بانک مرکزی و نمایندگان شرکت های ایرانی و آلمانی در حالی که طرح برقراری خط اعتباری 15 میلیارد دلاری اروپا در چارچوب اینستکس مدنظر است، بار دیگر این سئوال را بر می انگیزد که تا چه میزان این ساز و کار امکان تحقق خواهد داشت؟ رییس جدید اینستکس در دیدار با نمایندگان بخش خصوصی از اعلام آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به مکانیزم مالی ساز و کار ویژه مالی تجارت با ایران خبر داد. اتاق بازرگانی تهران نیز به گفته حسام الدین حلاج، سرپرست معاونت امور بین الملل اتاق تهران، در حال کار بر روی پروژه ای است تا بر اساس آن بتوان با اینستکس کار کرد. حلاج میگوید برای راه‌اندازی عملیاتی این سازوکار، موضوع خرید نفت از ایران ضروری بنظر می‌رسد.

اینستکس    تاجراناروپا برای پیشبرد تعهدات برجامی با چالش های خودش روبروست ولی در همین حال ادامه چالش های منطقه ای و مانع تراشی های دلواپسان داخلی، چالش ها برای عملیاتی شدن اینستکس را دشوارتر میکند. دلواپسانی که تا می توانستند، پیشبرد مذاکرات را دشوار کردند، متوجهند که در شرایط کنونی، هرگونه توافق با اروپایی ها، شروع مثبتی خواهد بود. دو ماه پیش مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با ایجاد ناامیدی گفته بود: کانال اینستکس یک سطل بدون آب است و خروجی آن به کار ما نمی آید. ولی ایشان اکنون از مذاکرات صورت گرفته عملا استقبال کرده و خبر داده که قرار است اروپایی‌ها ۱۵میلیارد دلار در سه قسط ۵ میلیارد دلاری به عنوان پیش فروش نفت ایران به صندوق اینستکس واریز ‌کنند، تا شرایط فروش نفت ایران فراهم شود.  

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

صادرات، ارز، بانک مرکزی، سلاح ورزی، نفت، غیرنفتی، مداخله گری، واردات،مقررات، دولت، تحریم، تورم، رکود، رشد اقتصادی

ارقام صادرات کشور در نخستین 5 ماه سال حاکی از کاهش 9 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل است، یعنی افت مبلغ صادرات از 19.5 به 17.8 میلیارد دلار. آمار نشان می دهد که مقصد بیش از 75 درصد کل صادرات ایران تنها به 5 کشور چین، عراق، ترکیه، امارات، و افغاستان است و بیش از 24 درصد آن نصیب چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری ما می شود، و سایر کشورها تنها جاذب سهم ناچیزی یعنی یک چهارم صادرات کل ایران هستند.

تراز منفی تجاری بازرگانیبر اساس گزارش معاونت بررسی های اتاق بازرگانی تهران، تنها در مرداد ماه امسال صادرات کالائی بدون نفت خام کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل 16 درصد کاهش داشته است. در همین زمینه، با توجه به ارزش صادرات و واردات، تراز بازرگانی بدون نفت خام کشور در مرداد ماه به بیش از منفی 200 میلیون دلار رسیده است. در بررسی عوامل موثر بر کاهش صادرات غیرنفتی می توان مجموعه عوامل اقتصادی و سیاست خارجی را موثر دانست.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

در کشور ما مکانیزم صحیحی برای شناسایی درآمدها وجود ندارد و از همین رو، آمار و ارقام دقیقی هم در مورد فرارهای مالیاتی نداریم. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رقم فرار مالیاتی را حدود 40 هزار میلیارد تومان تخمین زده. چهار سال، رئیس کل سابق سازمان امور مالیاتی ایران گفته بود فرار مالیاتی در ایران بیش از 20 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. اگر این رقم همچنان صادق باشد، رقم فرارهای مالیاتی دستکم دو تا سه برابر رقمی است که جناب دژپسند اعلام کرده است.

محمد لاهوتیدر این میان بار مالیاتی را عملا بنگاه های اقتصادی شناسنامه دار حمل میکنند. کارت های بازرگانی هم به ابزاری برای وصول مطالبات دولت تبدیل شده و سیاست‌گذاری‌های اشتباه باعث سودجویی در این حوزه شده. به گفته محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، تا چند وقت اخیر، فرارهای مالیاتی در حوزه واردات بسیار بالا بود و در صادرات اصلاً این موضوع وجود نداشت. اما با سیاست‌گذاری‌های ارزی سال 97، دولت برای صادرات محدودیت ایجاد کرد اما برای کارت‌های بازرگانی جدید هیچ تصمیمی نگرفت و همین موضوع باعث شد تا افرادی که پیش‌ از این در واردات سودجویی می‌کردند، زمینه‌های سودجویی در حوزه صادرات هم پیدا کنند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

لایحه اصلاحی قانون جدید تجارت در صحن علنی مجلس تصویب شد و تعجب و نگرانی ناظران مسائل اقتصادی و تجارت را بر انگیخت. حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس گفت: در عرض حدود دو ساعت ۱۰۹ ماده قانون تجارت در صحن مجلس تصویب شد که واقعا بهت‌آور بود. وی تصریح کرد: مشکل آن است این مباحث تخصصی را عمده نمایندگان متوجه نمی‌شوند. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران هم با انتقاد از تعجیل در بررسی لایحه اصلاحی قانون تجارت در مجلس گفت، با توجه به تعجیل در بررسی این لایحه، توجهی به نظرات بخش خصوصی نشده است.

قانون تجارتسال گذشته کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری اتاق ایران، با اشاره به مشکلات و ابهامات لایحه اصلاحی قانون تجارت، نسبت به تصویب عجولانه این لایحه هشدار داده بود. بی توجهی دولت و مجلس به نظرات اتاق یادآور این نکته است که اکثریت اعضای خانه ملت هیچ توجهی به ضروریات اقتصادی و تجاری کشور ندارند و در این خصوص نگران افکار عمومی هم نیستند. فعالان اقتصادی باید با بلندگوهای قوی تری وارد عرصه عمومی شوند و اتاق باید در مقام یک نهاد کنشگر، در ارتباطی مستقیم با مردم و نهادهای مدنی، ضروریات تجارت سالم و قدرتمند را به گونه ای ملموس عرضه کند تا مطالبات بخش خصوصی واقعی به مطالبات مردمی تبدیل گردد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نشست اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی فرصتی ایجاد نمود تا بار دیگر فعالان اقتصادی شیوه تعامل دولت با بخش خصوصی را مورد بررسی قرار دهند و از «تشریفاتی» بودن این تعامل انتقاد کنند. گلایه بخش خصوصی از دولت اینست که این بخش یا در تصمیمات اقتصادی نادیده گرفته میشود، یا تنها به صورت نمایشی از این بخش خواسته می شود تصمیم خود را در مهلتی بسیار کوتاه اعلام کند. افزون بر آن، نماینده بخش خصوصی را دولت تعیین می کند.

تقریبا یک سال پیش بود که مقام معظم رهبری فرمودند دولت باید «سخنان اتاق بازرگانی را بخواند، بشنود و ببیند.» ولی متاسفانه بیشتر ارکان حاکمیت اعتمادی به بخش خصوصی واقعی ندارند زیرا میدان دادن به بخش خصوصی واقعی به معنی پذیرش رقابت اقتصادی واقعی و نه گفتن به انحصار است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: