به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیشتر در مقاله خلاء بزرگ پساتحریم اشاره شد که دوران پساتحریم به نوعی یک دوران تازه برای اقتصاد کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.  دورانی که تولید و تجارت و کسب و کار چه در عرصه بین المللی و چه در داخل کشور تابع تحریم ها نخواهد بود. بنابر این علاوه بر برنامه ریزی همه جانبه برای استفاده بهینه از فرصت های این دوران، فعالان اقتصادی باید خود را برای تولید و تجارت و بازرگانی آنچنان که در جهان امروز صورت می گیرد محیا کنند. خلاء بزرگ پساتحریم به نوعی می تواند عدم آشنایی کافی ما با آداب دنیای اقتصاد و تجارت پیرامونمان باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی سیّاری، رئیس انجمن کسب و کار ایران در نشست اساتید و اعضای شورای سیاست‌گذاری دوره های MBA و DBA موسسه ماهان با بیان اینکه باید برای کسب و کارهای ایرانی راهبران و مدیرانی را پرورش داد که توانایی رهبری و مدیریت تغییرات را داشته باشند، اظهار داشت: آنچه که این روزها و در جریان توافقات هسته ای دغدغه عمده صاحبان کسب و کار و بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ برشمرده می شود، این است که بر سر اقتصاد و بازار کسب و کار چه پیش خواهد آمد؟

هادی سیّاری افزود: تحلیل گران اقتصادی، هر یک به ظن خویش از فرصت‌ها و تهدیداتی که دوران پساتحریم با خود به همراه خواهد داشت، سخن می گویند. نگاه خوش بینانه بازارها به نتایج توافقات هسته ای پس از کاهش قیمت ارز و طلا، بیانگر موجی از امید به بهبود اوضاع اقتصادی کشور است که گشایش در نظام مالی و برقراری روابط بین المللی بین بانک‌های داخلی و خارجی و خروج نظام مالی کشور از تحریم‌ها، کاهش هزینه های سنگین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی و رفع مشکلات و معضلات اقتصادی آنها را به ارمغان خواهد داشت. وی گفت: رفع تحریم‌های نفتی با افزایش درآمد دولت باعث افزایش نقدینگی در کشور می گردد  اما آیا این اینکه که صرفأ با امید به این تحولات منتظر معجزه در وضعیت اقتصادی کسب و کار های خصوصی بودن نگرشی است، هوشمندانه یا خیر؛ موضوعی است که این روزها باب تعامل بسیاری از تصمیم گیران و تصمیم سازان بنگاه‌های خصوصی می باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران، رفع تحریم‌ها و بروز هیجانات کاذب و یکباره در بازار سرمایه و افزایش نقدینگی کشور افزایش احتمالی تورم را به همراه خواهد داشت و بخش خصوصی ممکن است توان رقابتی خود را برای ورود به عرصه های اقتصادی از دست بدهد و یا توانایی خلق مزیت‌های رقابتی برای مقابله استراتژیک با برندهای بین المللی معتبر را که هم اکنون پشت مرزهای کشور به انتظار ایستاده اند، نداشته باشد. بنابراین در روند جهانی شدن برای توسعه پایدار و بهره مندی از فرصت‌های اقتصادی و یا حفظ بقا، مدیران و فعالان عرصه کسب و کار باید بتوانند با خلق و پرورش شایستگی در خود و سرمایه های انسانی خود به ارزش آفرینی پرداخته و با تفکر استراتژیک تغییرات پیش رو را رهبری و مدیریت کنند

هادی سیّاری با بیان اینکه وظیفه ما به عنوان متولیان آموزش کاربردی مهارتی در ایران طراحی و تدوین دوره هایی است که بتواند این نیاز اساسی از کسب و کارهای ایرانی را مرتفع سازد، دوره های DBA و MBA کاربردی مهارتی را راهکاری برای عرض اندام صنایع و بنگاه‌های اقتصادی، تولیدی و بازرگانی در دوران پساتحریم دانست.

کارشناسان تاجران از این رویکرد متولیان آموزش کاربردی مهارتی استقبال می کنند.  از علاقمندان دعوت می کنیم از تلاش های مؤسسات آموزشی در مسیر ارتقاء دانش و تجربه کارآفرینی بازدید کنند و از فعالان اقتصادی دعوت می کنیم از اینگونه فعالیت ها حمایت نمایند.

مدرسه عالی کسب و کار ماهان

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران

دوره های عالی سازمان مدیریت صنعتی

 دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه مشهد

موسسه آموزش عالی آزادنگاره

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: