به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران بهمن ماه امسال با حضور طالب ریفایی، دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی، برگزار شد. آقای ریفایی اظهار داشته که ایران از ظرفیت های بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است.  نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران فرصت مناسبی بود تا ظرفیت های صنعت گردشگری کشور در معرض دید مشتریان خارجی قرار گیرد. در این نمایشگاه شرکت هایی از کره جنوبی، ترکیه، هند، سوئیس، ونزوئلا، ارمنستان،  تایلند، چین، ویتنام، تونس و مالزی حضور داشتند. 

در همین حال نمایندگانی از شرکت ها و سازمان های گردشگری ایران نیز در چهل و نهمین نمایشگاه گردشگری برلین حضور پیدا کرده اند تا به معرفی جذابیت های گردشگری کشور بپردازند. به گزارش خبرگزاری فارس، طالب ریفایی که در حاشیه نمایشگاه برلین سخن می گفت اظهار داشت که طی سفر اخیرش به تهران متوجه ظرفیت های بسیار بالای کشور ما در حوزه گردشگری شده است. ریفایی تاکید کرد برای تبدیل بخش گردشگری به جز مهمی از آینده یک کشور، باید اراده ای سیاسی وجود داشته باشد. طالب ریفایی با اشاره به اینکه ایران یکی از کهنترین تمدن های جهانی است و از این رو مکان های فرهنگی و مذهبی بسیار مهمی در ایران قرار دارد افزود ایران ظرفیت تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری جهان را داراست.  دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی یادآور شد که این سازمان مصمم است به توسعه صنعت گردشگری در ایران بپردازد.

اخیرا خبرهای خوبی از بخش گردشگری کشور به گوش می رسد. مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفته است که تعداد گردشگرانی که در ماه های اخیر از ایران بازدید کرده اند به طور قابل توجهی افزایش یافته است. آقای سلطانی فر گفت 90 درصد گردشگران خارجی برای دیدار از اماکن تاریخی و مذهبی و یا طبیعت کشور به ایران سفر می کنند. به گفته آقای سلطانی فر، به رغم محدودیت ها و تحریم های بین المللی، گردشگران خارجی حدود پنج و نیم میلیارد دلار درآمد به اقتصاد کشور وارد کرده اند. باید گفت که ظرفیت های بالقوه گردشگری در ایران فوق العاده وسیع است ولی رقم پنج و نیم میلیارد دلار در مقایسه با استانداردهای جهانی میزان قابل توجهی نیست. مثلا گمانه زنی ها برای سال 2015 در ایتالیا حاکی است که درآمدهای مربوط به گردشگری در این کشور بالغ بر 48 میلیارد دلار خواهد بود و این رقم برای صنعت هتل و رستوران داری ایتالیا 75 میلیارد دلار برآورد شده است.  مقایسه ایران با ایتالیا که مقصد اصلی جهانگردان است شاید منصفانه جلوه نکند. ولی در این رابطه باید به وسعت کشور، ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری، علاقه وافر سرمایه گذاران بین المللی به ایران و نیز تاریخ کهن کشورمان توجه کنیم و ببینم که سهم ما در فرهنگ و تمدن جهانی کمتر از کشوری همچون ایتالیا نیست. اگر از این زوایه به موضوع بنگریم متوجه خواهیم شد که مقایسه ایران با ایتالیا قیاس مع الفارقی نیست.  

در همین حال نباید از یاد برد که گردشگری صنعتی است که در سراسر جهان و به خصوص در اروپا در حال پیشرفت است. بر اساس آخرین گزارش کمیسیون مسافرت های اروپایی ( عنوان گزارش: " گردشگری در اروپا – روند ها و چشم اندازه ها)  در سال 2014 توسعه گردشگری در قاره کهن بی سابقه بوده است. اکثر کشورهای عضو کمیسیون مسافرت های اروپایی گفته اند که روند رشد صنعت گردشگریشان سریع تر از مثبت چهار درصدی است که در واقع رقم متوسط منطقه ای می باشد.  صنعت گردشگری در آسیا هم در جهت رشد مثبت حرکت می کند.  البته وضعیت در اروپای شرقی به طور خاص متفاوت بوده و دقت به آمارهای این منطقه می تواند برای دست اندرکاران صنعت گردشگری مفید باشد. به نظر می رسد که نرخ درآمدهای صنعت گردشگری اروپای شرقی در سال 2014 کاهش یافته که این امر تاحد زیادی به علت تاثیر بحران اوکراین بر بازارهای روسیه بود. در ضمن بنا به گزارش کمیسیون مسافرت های اروپایی، حملات تروریستی پاریس در ماه ژانویه و ترس از تهدیدهای مشابه ممکن است تاثیرات منفی بر دیگر نقاط جهانگردی اروپا بگذارد.

درسی که در این زمینه می توان گرفت این است که نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات با پنج به علاوه یک به تنهایی نمی تواند به افزایش همکاری های منطقه ای و در پی آن کاهش تنش های منطقه ای بیانجامد. در این زمینه همکاری ها باید شامل دیگر بحران های اصلی در منطقه هم بشود و البته در صورت تحقیق این همکاری های جامع، مطمئنا بخش گردشگری کشور هم رشد قابل توجهی خواهد داشت.  

چشم انداز صنعت گردشگری در دوران پساتحریم

کم توجهی به رونق گردشگری نابخردانه است

فرصت ها و موانع رشد صنعت گردشگری   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: