به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بروجردی تاجرانعلاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آخرین پیام تلگرامی خود بار دیگر از فیلترینگ تلگرام دفاع کرده و تاکید نموده که هم از زاویه احتمال رواج کریپتو کارنسی «گرام» در تلگرام و هم از زوایه دسترسی یک شبکه خارجی به بیگ دیتنای کاربران ایرانی، خوب است تلگرام فیلتر شود. جناب بروجردی استدلال پیشین خود را مبنی بر ضدامنیتی بودن تلگرام و لزوم حذف این شبکه با توجه به نقشش در بحرانهای سال گذشته کشور تکرار نکرده است.

باید توجه داشت که اکنون «گرام» در مرحله آی سی او است و معلوم نیست که چه زمانی عملا به کار گرفته شود. هرچند ممکن است در درازمدت، ارزهای دیجیتال به مشکل پولشویی دامن بزنند ولی با فیلتر کردن تلگرام مطلقا نمی توان با این مشکل مقابله کرد. خود آقای بروجردی هم نسبت به موفق بودن فیلترینگ ابراز تردید کرده اند ولی مسئله اینجاست که با این اقدام، تنها شهروندان عادی را از دریافت اطلاعات و یا انجام کسب و کار در تلگرام محروم می کنیم، والا افرادی که در پی اقدامات مجرمانه هستند به راحتی به فیلتر شکن و تکنولوژی های پیشرفته دسترسی پیدا خواهند کرد.

احمد مازنی تاجرانبسیاری از نمایندگان مجلس واکنش های هشیارانه ای به اخبار مربوط به فیلترینگ تلگرام نشان داده اند. حجت الاسلام احمد مازنی، رئیس عضو فراکسیون امید مجلس در پیام توئیتری خود، متن منسوب به آقای بروجردی را مایه وهن مجلس دانست و تاکید کرد موضوع تلگرام بیش از آن که امنیتی باشد فرهنگی، اجتماعی است. عبدالکریم حسین زاده، عضو کمیسیون عمران مجلس هم در پیام توئیتری خود نوشته فیلترینگ ناقض اصول متعدد قانون اساسی و حقوق شهروندی است. حسین زاده افزود رئیس و نمایندگان مجلس نباید اجازه دهند سناریوی شکست خورده جمع آوری ویدیو، ماهواره و غیره در مورد تلگرام تکرار شود.

یکی از نگرانی ها در رابطه با مسدود شدن تلگرام، آسیب رسیدن به فرصت های شغلی در فضای مجازی است. ناهید تاج الدین، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است فیلترینگ تلگرام رشته‌های دولت را در زمینه کسب و کارهای مجازی پنبه خواهد کرد. به گفته تاج الدین برابر برخی آمار امروز بیش از ۶۰۰ هزار کانال تلگرامی مشغول فعالیت هستند که بیش از ۴۰ درصد آنها فروشگاه‌های مجازی می باشند.

کلاهی تاجرانبرخی آمارها حاکی از وجود ۳۰ هزار کسب و کار اینترنتی در ایران است. زمستان گذشته افشین کلاهی، نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران گفته بود بین 10 تا 15 ‌هزار کسب‌وکار در حال حاضر در کشور ما به صورت کاملا مجازی اداره می‌شوند و درصورت دائمی‌ شدن فیلترینگ به صورت کامل ورشکسته می‌شوند. کلاهی افزوده بود فروش کسب‌وکارهای تمام مجازی با تعطیلی تلگرام و اینستاگرام به صفر می‌رسد و حتی اگر بخواهیم به جابه‌جایی آنها به سمت یک شبکه دیگر فکر کنیم، فکر اشتباهی است.

همانطور که بارها تاکید کرده ایم سیاست های حذفی در حوزه تکنولوژی و فرهنگ هیچگاه جواب نداده و تنها باعث کاهش رقابت پذیری محصولات داخلی و نیز کاهش اعتماد عمومی نسبت به سیاست های نظام انجامیده است. در شرایط کنونی که ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند افزایش امید اجتماعی و بهبود اعتماد عمومی هستیم، فیلترینگ تلگرام جز در ضربه زدن به منافع ملی، کاری از پیش نخواهد برد. درهمانطور که غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید مجلس گفته ما باید توانمندی خود را در استفاده صحیح از تکنولوژی‌های روز دنیا افزایش دهیم و نه هراس از این فن آوری ها و فیلترینگ جز جز پاک کردن مسئله نیست.

برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز به اخبار فیلترینگ تلگرام واکنش منفی نشان داده اند:

سیده فاطمه حسینی: تهدید مداوم به فیلتر تلگرام، حتی برای اعمال فشار بر این پیام‌رسان، پیامدی جز اختلال در اطلاع‌رسانی،‌ تعطیلی کسب و کارهای تلگرامی و نارضایتی عمومی ندارد... وزارت ارتباطات باید در سیاست‌های سلبی خود بازنگری و رویه‌ای واحد و موثر درباره شبکه‌های اجتماعی اتخاذ کند.

محمد رضا بادامچی: فیلتر تلگرام به ۲۰۰ هزار شغل آسیب می‌زند و زندگی نیم میلیون نفر را دچار اختلال مالی می‌کند. آقای روحانی برای جلوگیری از فیلترینگ تلگرام مذاکره کند. فیلترینگ راه درست مقابله با نظام سلطه نیست. قبلا از فیلتر دیگر شبکه‌ها چه نتیحه‌ای گرفته‌ایم که اکنون با فیلتر تلگرام دنبال می‌کنیم؟

محمود صادقی: رویکرد فیلترینگ تلگرام به نوعی مخرب است؛ زیرا فضای مجازی دارای فرصتها و چالشهایی است... اینکه رویکرد انفعالی داشته و با مسدود کردن فضا بخواهیم برخی چالشها را حل کنیم، روشی کاملا شکست خورده است؛ دردهه 60 و اوایل دهه 70 نیز چنین دیدگاه هایی دراستفاده از کامپیوتر، اینترنت و ویدئو وجود داشت، اما مشخص شد که اقدامات سختگیرانه درخصوص استفاده از این امکانات تنها نتیجه معکوس دارد.

علیرضا رحیمی: فیلترینگ تلگرام با هدف تامین فضای بیشتر و  ایجاد انحصار برای شبکه های اجتماعی ایرانی با ابزار اخراج و فیلترینگ سایر شبکه ها،  خارج از قواعد رقابت سالم است.

حجت الاسلام احمد مازنی: اگرظرفیت فنی و محتوایی داشته باشیم فیلتر تلگرام راه حل نیست، بستن راههای ارتباط اجتماعی مایه وهن جمهوری اسلامی و برای ملت ایران تحقیر آمیز است.

فیلترینگ تلگرام تاجران

یکی از سیاست های شکست خورده ای که ما طی دهه های گذشته آزموده ایم، فدا کردن آزادی برای رسیدن به امنیت بوده. هر چند نیت این سیاست ها لزوما بد نبوده ولی در عمل برایمان روشن شده که اینگونه رویکردهای حذفی نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه نتیجه عکس گذاشته و تقاضا برای کالای ممنوع شده را افزایش می دهد و در ضمن از اعتماد عمومی به دولت و نظام نیز می کاهد. قطعا در حوزه تکنولوژی این سیاست حذفی با شکست سنگین تری روبرو خواهد شد زیرا فن آوری ذاتا با نوآوری همراه است و اگر از یک جا مسدود شود از جایی دیگر سر بر خواهد آورد. این تجربه ای است که ما با ویدئو و ماهواره و اینترنت داشتیم و قطعا با تلگرام هم خواهیم داشت. 

فضای امن مجازی، واقعیت یا خیال؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: