به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یکی از اهدافی که دولت برای مبارزه با معضل بیکاری تعیین کرده، گسترش اقتصاد دیجیتال کشور و حمایت از استارتاپ ها بوده. واقعیت این است که رشد و شکوفایی کسب و کارهای متکی به فضای مجازی از اصول کلی بازار پیروی می کند و تصدی گری دولتی و از میان بردن فضای رقابتی، به رشد این حوزه و ایجاد اشتغال نخواهد انجامید. دکتر روحانی اخیرا تاکید کرد که دولت نباید در توسعه فضای مجازی از جهان عقب بماند. رئیس جهوری خواستار سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه شده است ولی متاسفانه هنوز برخی، با شک به این حوزه می نگرند و خواستار کنترل کامل بازار هستند.

آذری جهرمی تاجراناخیرا محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن آوری گفت در جلسه شورای عالی اشتغال گزارشی از وضعیت کسب و کارهای نوپا اراده شده و دکتر روحانی هم علاوه بر صدور دستور برای رفع موانع موجود مانند بیمه و مالیات، بر لزوم تدوین شاخص های توسعه دیجیتالی در حوزه‌های کشاورزی، انرژی، شهر هوشمند و سلامت تاکید کرده اند. جای خوشحالی است که مقام های مربوطه سخن از «رفع موانع» می زنند و امید است علاوه بر رفع موانع، چالش های جدیدی پیش پای کسب و کارهای نوپا قرار نگیرد. دولت به جای تصدی گری، باید به تسهیل شرایط کسب و کار و بهبود قوانین و مقررات مربوطه بپردازد.

پیشتر آقای آذری جهرمی گفته بود با تایید رئیس جمهور برای اشتغال جوانان، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در طی دو سال برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا و توسعه لایه خدمات بر بستر شبکه ملی اطلاعات تخصیص داده شد. البته وزیر ارتباطات در نشست هم‌اندیشی با فعالان استارت‌آپی کشور که در پایان ماه و در راستای حل معضلات و مشکلات این کسب و کارها برگزار شد، گفت: صرفا بخشی از اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی که مقرر شده به استارت‌آپ‌ها اختصاص یابد، در قالب وام‌های کم‌بهره و کم‌حجم خواهد بود.

صندوق نوآوری تاجراندرست است که سرمایه گذاری ها جسورانه باید جای وام های دولتی را بگیرند ولی فعالان کسب و کارهای نوپا، انتقادهایی به عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی دارند که نمی توان نادیده گرفت. همانطور که دنیای اقتصاد گزارش داده، یکی از انتقادها مربوط به دستورالعمل اعطای صندوق است، به گونه ای که ارزش وثیقه درخواستی صندوق بسیار بالاست و بعضا اشاره می‌شود که شرکت‌های نوپا، سند ملکی را به‌عنوان وثیقه می گذارند. این در حالی است که بسیاری از این شرکت‌ها سرمایه ای محدود دارند. یکی دیگر از انتقادات مربوط به قوانین و شرایطی است که صندوق برای متقاضی وام در نظر گرفته که با ماهیت فعالیت استارتاپ ها مغایر است.

اگر نگاهمان را فراتر از دولت قرار دهیم می بینیم که بسیاری از مقام های تصمیم گیرنده کشور، نسبت به انتقال آزاد اطلاعات بدبین هستند و به این حوزه، نگاهی امنیتی دارند. با چنین دیدگاهی، هر قدر هم که از حمایت از تکنولوژی بومی در فضای مجازی صحبت کنیم ، در عمل فضایی برای بروز خلاقیت ها و تولید کالاهای رقابت پذیر ایجاد نخواهیم کرد. پس از رفع فیلترینگ تلگرام بود که رئیس قوه قضائیه گفت دستگاه های دولتی موظف بوده اند راههای امن متعددی در فضای مجازی ایجاد کنند تا مردم حق انتخاب داشته باشند و مجبور نباشند از فضایی استفاده کنند که در اختیار دشمن است. آیت الله آملی لاریجانی افزود، در حال حاضر نهادها اجازه ندارند مکاتبات رسمی و داخلی خود را از طریق پیام رسانی مانند تلگرام انجام دهند و زمانی که یک «فضای امن» ایجاد شود، خود دستگاه ها نیز می توانند از آن بهره مند شوند و انواع خدمات از این طریق قابل ارائه است.

لاریجانی تاجرانواقعیت این است در جهان خارج، چه مجازی و چه حقیقی، فضای کاملا امنی وجود ندارد و ایجاد این فضا شدنی نیست. متاسفانه در تلاش های نافرجامی که برای ایجاد این فضای امن ایجاد می شود، خلاقیت و رقابت پذیری قربانی می شود. آیت الله آملی لاریجانی گفته بود ما باید با همان اقتداری که در فضای حقیقی راه دشمنان را سد می کنیم و از مرزهای خود حفاظت می کنیم، در فضای مجازی نیز راه دشمن را سد کنیم و از مرزهای مجازی حفاظت کنیم. هر چند این اظهارات در ظاهر منطقی به نظر می رسد، ولی ارتباط دادن مرزهای واقعی و مجازی یک قیاس مع الفارق است. نفس ایجاد اینترنت و علت موفقیت آن، شکستن این مرزهای سنتی بود که مانع انتقال اطلاعات و تصادم افکار می شد. آزادی تبادل اطلاعات در فضای مجازی بود که به انفجار خلاقیت در حوزه های مختلف، از تجارت گرفته تا علم و فن آوری، انجامید.

یکی از عواقب تلاش ها برای ایجاد «فضای امن مجازی» به تعبیری که آیت الله لاریجانی به کار برده، اعمال سیاست های تصدی گرانه و حداکثری خواهد بود که به حذف یک اپلیکیشن به نفع اپلیکیشنی دیگر، و حذف یک پیام به نفع پیام دیگر می انجامد. این سیاست ها به معنی قربانی کردن آزادی و رقابت پذیری به سود امنیتی است که نهایتا هم، با این روش های قهری حاصل نخواهد شد. هر چند ممکن است که دولت در کوتاه مدت بتواند یک اپلیکیشن و پلتفورم را همه گیر کند، ولی این رویکرد دستوری، قطعا در درازمدت جواب نخواهد داد و کالاهای کمک کیفیتی که به بازار تحمیل شده، از روند سریع تحولات تکنولوژی عقب خواهد ماند و کل کشور را عقب نگه خواهد داشت.

فضای امن مجازی تصدی گری تاجران

در انتها هم بد نیست اشاره ای داشته باشیم به رابطه فرار مغزها با موانع موجود برای استارتاپ ها. اخیرا آقای آذری جهرمی گفته «هنوز از ما سوال می‌شود که چرا از کسب‌وکارهای نوپا حمایت می‌کنید، اینها عامل براندازی هستند.» وزیر ارتباطات تاکید کرد صاحبان کسب و کارهای نوپا از ما هستند و ما باید با حمایت خودمان آنها را جذب کنیم و نگذاریم که غربی‌ها با حمایت خودشان آنها را جذب کنند. واقعیت این است که کشورهای توسعه یافته، برنامه مدون و از پیش تعیین شده ای برای جذب دانش آموخته های ما ندارند بلکه فضای کسب و کار این کشورها، امکان رقابت علمی و تجاری منصفانه ای را فراهم می کند که برای دانش آموختگان ما جذاب است. در چنین فضایی، خلاقیت و تلاش های فردی و جمعی حرف اول را می زند و نه سیاست های تصدی گرایانه و حذفی. اگر موانع را از پیش پای استارتاپ ها برداریم و به تصدی گری پایان دهیم، شاهد مغزهایی خواهیم بود که دیگر فرار نمی کنند.

نگاه امنیتی به شبکه های اجتماعی باید متوقف شود

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: