به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی تلگرام تاجرانرئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تعامل و گفت‌و گو مهمترین ویژگی فناوری ارتباطات نوین است تاکید کرده خواه‌ ناخواه صنعت به جوامع تحمیل می‌شود و باید از خوبی‌های آن استفاده و از مشکلات آن کاست. این اظهارات یادآور سخنان دکتر روحانی در جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم به خصوص محمد جواد آذری جهرمی و سید محمود علوی بود که با قاطعیت گفت برخی معتقدند امنیت و آزادی با هم سازگاری ندارند و لازمه‌ آنها این است که یکی قربانی دیگری شود؛ اما ما معتقدیم که امنیت نباید قربانی آزادی شود و بالعکس. دکتر روحانی افزود، ما آزادی مسئولانه می‌خواهیم و امنیت را بر دوش آگاهی و هوشیاری ملت گذاشته‌ایم. تاکیدهای رئیس جمهوری برای همه دلسوزان ملت و نظام دلگرم کننده بوده زیرا بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته به طور اعم، و استفاده از شبکه های پیام رسانی در فضای مجازی به طور اخص، لازمه همراهی با تحولات جهانی و ضرورت توسعه و پیشرفت است.

به رغم این سخنان، ما همواره شاهد رویکردهای امنیتی به شبکه های اجتماعی و پیام رسانی بوده ایم که متاسفانه به عوض تقویت رقابت و شفافیت در فضای مجازی، به دنبال برخوردهای حذفی و قهری است. کارشناسان سیاسی و اقتصادی باید به مسئولان یادآوری کنند که نبود رقابت واقعی در فضای مجازی و حذف یک اپلیکیشن به نفع یک اپلیکیشن دیگر، به معنی قربانی کردن آزادی و رقابت پذیری به سود امنیتی است که نهایتا هم با این روش های قهری حاصل نخواهد شد.

جنتی تاجران تلگرامپس از اعتراضات معیشتی مردم در دی ماه گذشته، متأسفانه شاهد برخورد امنیتی با شبکه های پیام رسانی توسط بسیاری از افراد موثر در سیاستگذاری های کشور بودیم و کار به جایی رسید که رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری گفت: این فضای مجازی بلا و مشکلی است که به جان ما افتاده است. سخنگوی مجلس خبرگان رهبری هم در عین حال که فضای مجازی سالم را مطلوب و مورد علاقه خواند، اما  آن را هنوز سگ هاری دانست که اگر رها شود دوباره گاز خواهد گرفت. هر چند به عقیده کارشناسان تاجران این نوع نگاه به فضای مجازی دور از شأن خبرگان مردم است، اما نمی توان آسیب های بالقوه فضای مجازی را نادیده گرفت. اما شایسته است بجای برخورد قهری به فرهنگ سازی پرداخت و به جای ترس های امنیتی، به استقبال رقابت در فضای مجازی رفت زیرا تنها در سایه آزادی کاربران اینترنتی در انتخاب اپلیکیشن ها و پلت فورم هاست که امکان بهبود تولیدات اینترنیتی ایرانی و رقابت پذیری ما در داخل و خارج از کشور فراهم می شود.

البته سخنان رئیس مجلس خبرگان بنیانگر نظر همه روحانیت نیست برای مثال اظهارات آیت الله محمدتقی پورمحمدی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری منطقی تر به نظر می رسد. وی گفت آسیب های فضای مجازی از دو سال پیش مورد توجه خبرگان بوده و در کمیسیون های تخصصی از مسئولان در مورد راهکار سوال شده است.  کارشناسان تاجران امیدوارند که کمیسیون های تخصصی با دیدی باز و با آینده نگری و واقعبینی لازم عمل کنند و مزایای شبکه های پیام رسانی و فضای مجازی، از ترویج تجارت الکترونیکی گرفته تا خدمات اجتماعی را در ارزیابی های خود لحاظ کنند و در این مسیر آزادی را قربانی امنیت نکنند و امنیت را بر دوش آگاهی و هوشیاری ملت بگذارند.

تجارت اجتماعی تاجراندر این مقطع لازم است فعالان اقتصادی بر مزایای تجارت الکترونیک و تجارت اجتماعی تاکید کنند و از مجاری ارتباطی خود در اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف و یا شوراهای شهر و روستا و یا شورای گفتگو میان بخش خصوصی و دولت، سیاستگذاران را با اثرات مطلوب آزادی فضای مجازی بر بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال آگاه کنند. بهره وری از فضای اجتماعی می تواند به دولت و ملت در مسیر رفع فقر مطلق و ایجاد اشتغال کمک های موثری بکند. (در ایجا مناسب است به پژوهشی که توسط محمدرضا فلاح، مونا جامی پور و غزاله طاهری انجام شده نیز اشاره کنیم. طراحی چارچوبی برای پیاده سازی تجارت اجتماعی یکی از نمونه های خوب طرز تفکر و راهکار لازم برای استقبال و بهره وری از ظرفیت هایی است که رشد و گسترش روزافزون تجارت اجتماعی برای ما به ارمغان خواهد آورد.)

گفته می شود با گسترش اینترنت، ظهور دو پدیده غیر قابل اجتناب بوده: نخست، رسانه های اجتماعی و دوم فروشگاه های اینترنتی. شمار کاربران رسانه های اجتماعی و خریداران آنلاین روندی رو به افزون دارد. پیشبینی ها برای سال جاری میلادی حاکی از آن است که در سطح جهانی حدود 2.6 میلیارد کاربر از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. در سال گذشته میلادی حدود 1.6 میلیارد نفر در جهان آنلاین خرید کردند و این روند همچنان در حال رشد است. مشاهدات و پژوهش ها نشان می دهد میانگین زمان استفاده مردم عادی از شبکه های اجتماعی حدود یک ساعت و چهل دقیقه است. سایت استاتیستا میزان درآمد جهانی از شبکه های اجتماعی را در فاصله سال های 2013 تا 2015  به ترتیب 14.2 میلیارد یورو تا 22.9 میلیارد یورو ارزیابی کرده است. پیشبینی همین موسسه برای سال آینده میلادی 39 میلیارد یورو است.

تلگرام تاجراننقش رسانه های اجتماعی در کارآفرینی نیز قابل تأمل است. هرچند آمارهای متفاوتی در این خصوص ارائه شده که بعضا سوال برانگیز نیز میباشند اما برای نمونه در سال 2012م، مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک در نشست داووس مدعی شد که فیسبوک 450 هزار شغل در آمریکا و اروپا ایجاد کرده است. دو پژوهش در همین زمینه نشان داد که فیسبوک در آن زمان 15.7 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا و 20.2 میلیارد یورو به اقتصاد یورو کمک کرده است. در عین حال باید یادآور شد که انقلاب اینترنتی و رسانه های مجازی تبعاتی هم برای شیوه سنتی بازار به همراه دارد که نباید از آن قافل شد. در هر صورت این آینده ای است که قابل اجتناب نیست و بهتر است هر چه سریعتر شرایط و قوانین را به گونه ای آماده کنیم تا سود این تحول عظیم جهانی نصیب ما شود.

استقبال دولت از اقتصاد دیجیتالی و تأکید ریس جمهور بر اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر ایجاد سالانه 100 هزار شغل از راه فضای مجازی امیدوار کننده است اما وقتی شنیده می شود که چنین فرصتی، بدون اینکه به مزایای آن پرداخته شود، توسط برخی از افراد نزدیک به حوزه های تصمیمگیری تعبیر به تهدید امنیت می شود باید نگران شویم و این نگرانی را به گوش همه مسئولان برسانیم. همانطور که مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران به درستی تأکید کرده: شبکه‌های اجتماعی اشکالاتی دارد اما مزایای آنها بیش از ایرادتشان است لذا باید راهکاری برای بخش‌هایی که نکات منفی شبکه‌های مجازی است، پیدا کنیم، چراکه هر گونه تقابل با فضای مجازی مطمئنا به ضرر اقتصاد و اشتغال است.

در این راستا شایسته است کارشناسان اقتصادی و سیاسی، نسبت به هزینه های تصدی گری های دولت و نهادهای امنیتی در حوزه شبکه های پیام رسانی هشدار دهند و ارزش حفظ فضای رقابتی و حفظ مکانیزم های طبیعی بازار را در حوزه فضای مجازی یادآوری کنند. راه مقابله با آسیب های فضای مجازی، فرهنگ سازی است و برخورد قهری و حذفی با اپلیکیشن ها و پلت فورم ها، جز به قربانی شدن رقابت و شفافیت و توقف رشد و توسعه کشور در فضای مجازی (و از طریق فضای مجازی) نمی انجامد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: