به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کلوب تاجرانمتوقف شدن فعالیت شبکه اجتماعی کلوب خبری بدی برای اهالی استارتاپی و همه کسانی بود که با بیم و امید، مسائل حوزه کارآفرینی و نوآوری را پیگیری می کنند. پایان کار کلوب نمادی از چالش ها و موانعی است که هر روزه بر سر راه فعالیت و پیشرفت همه نیروهای جوان و خلاق ایرانی ایجاد می شود. جوانان خلاق و نخبه کشور ما با شور و اشتیاق، دانش خود را وارد عرصه کارآفرینی می کنند و به رغم گزینه های تحصیلی و کاری در خارج از مرزها، به فرار مغزها نه می گویند و با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. برغم همه کوته نظری ها و موانع مختلف حقوقی و قانونی، فعالان استارتاپی به تلاش هایشان ادامه می دهند، ولی در کنار چالش تامین مالی، استارتاپ ها با مشکل تصدی گری های فرهنگی و مدیریتی روبرو هستند. رفع این مشکلات، تنها از طریق تغییر بنیادی در نحوه نگرش قوای سه گانه نسبت به کارآفرینی و خلاقیت میسر خواهد شد.

شکوری مقدم کلوب تاجرانمحمد جواد شکوری مقدم، بنیانگذار کلوب، ماه گذشته در وبلاگ خود نوشت که دوازده سال پیش، یک تیم سه نفره جوان و با انگیزه با ظهور مفهوم شبکه های اجتماعی در دنیای دیجیتال، شروع به توسعه یک شبکه اجتماعی بومی نمودند. در آن دوران سخت هیچ تصویر روشنی از مدیریت فضای دیجیتال و بخصوص مفهوم شبکه های اجتماعی و سایتهای کاربر محور وجود نداشت. کلوب دات کام نزدیک به 3 بار کاملا فیلتر شد که بار آخر رفع فیلتر 28 روز بطول انجامید. محدویت ها برای شبکه های اجتماعی اما همچنان ادامه دارد و پویایی و نشاط استارتاپ های این حوزه را تهدید می کند. همانطور که شکوری مقدم تاکید کرده شریان حیاتی یک شبکه اجتماعی و سایت کاربر محور، محتوای آنست و فیلترینگ و یا موانع قانونی بی مورد عملا قصد جان این شبکه ها را دارد.

شکوری مقدم افروده، کلوب دات کام که جزء 3 سرویس پر ترافیک ایران بود، با فیلترهای مکرر هر روز بی رونق تر شد و نه دل و دماغی برای مردم ماند و نه برای مدیران آن و امروز بسیاری از همان مسئولین نادم و پشیمان هستند ولیکن چه سود. واقعیت این است که چالش هایی که کلوب را از پا درآورد، مشتی از خروار مشکلاتی است که کارآفرینان جوان کشورمان با آنها روبرو هستند. فیلتر بودن و دشواری دسترسی به سرویس هایی همچون فیسبوک و یوتیوب و توئیتر در ابتدا باعث ظهور همتایان ایرانی آنها شد ولی خود این سرویس های بومی هم از تهدید فیلترینگ و مسدود شدن و هجمه های مختلف در فضای واقعی و مجازی در امان نمانده اند.

آذری قمی تاجراندر برنامه هایی که دولت دوازدهم برای توسعه اقتصادی و اشتغال ارائه داده، بحث توسعه فن آوری و توجه به حوزه های دانش بنیان مورد تاکید بوده  و در این چهارچوب، تقویت زیرساخت های اینترنتی و تعهد به اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات مدنظر قرار گرفته است. ولی واقعیت این است که برای توسعه اقتصاد دانش بنیان که در آن استارتاپ های تکنولوژی نقشی کلیدی خواهند داشت، ما نیازمند ساختار حقوقی قدرتمندی هستیم تا از کارآفرین و سرمایه‌گذار حمایت شود و با سیاسی کاری، سرنوشت نوآوری ها و ایدهای خلاق به بازی گرفته نشود. در بحث فیلترینگ و نظارت های بیش از حد در شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت، خلاء چنین نظام حقوقی به وضوح حس می شود. محمد جواد آذری جهرمی گفته، نگاه به سیستم پالایش و فیلترینگ در داخل کشور فارغ از مسائل فرهنگی، نگاه نسبتا سیاسی است که برخی فکر می‌کنند قرار است امتیاز به گروهی از افراد باشد. هر چند بحث آقای آذری جهرمی در حوزه تحقیق و دانشگاه بوده، ولی همین مسئله در حوزه تکنولوژی و استارتاپ ها هم وجود دارد و تا زمانی که نگاه سیاست زده و تصدی گرانه فرهنگی از سوی نهادهای مختلف اجرایی و قضایی تغییر نکند، شاهد پیامدهای ناگوار این سیاست ها خواهیم بود.

احمدیان تاجرانسوای بحث تصدی گری فرهنگی، نگاه های تصدی گرایانه مدیریتی و اقتصادی هم صدمات جبران ناپذیری برای استارتاپها خواهد داشت. این حوزه ای است که جامعه کارآفرینی کشورمان باید هشیار باشد و تا حد امکان، منابع مالی خود را از بخش غیر دولتی (و یا منابع غیر مستقیم دولتی) تهیه کند. حمیدرضا احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با اشاره به اینکه تصدی‌گری دولت در حوزه استارت‌آپ، به تضعیف شرکت های نوپا می انجامد، گفته بدترین فعالیت برای جوانان تخصیص پول برای کار در مراحل آغازین  است. جنس حمایت از استارت‌آپ نباید صرفاً مالی باشد و دولت باید به سمت کمک به استارت آپ‌ها با رفع موانع موجود، رفع قوانین دست و پاگیر و کمک‌های آموزشی برود تا دیگر جوانان نگاه‌شان به صندوق‌های مالی نباشد و بتوانند با آموزش صحیح در این حوزه اکوسیستم استارت‌آپی را لمس و تجربه کنند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با اشاره به حوزه قوانین و مقررات برای استارت‌آپ‌ها افزود، هرقدر به سمت وضع قوانین و مقررات در حوزه استارت‌آپی می‌رویم برای جوانان مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنیم. در مقابل باید موانع برای رشد و گسترش زیست بوم استارت‌آپی کشور برطرف شود و تجربه کشورهای موفق در این موضوع می تواند بهترین درس آموخته برای ما باشد.

عواملی که باعث از پا درآمدن کلوب شد، بسیاری دیگر از طرح ها و ایدهای خلاق را نیز تهدید می کند. مقرارت دست و پاگیر، فضای غیر رقابتی و ادامه رانت خواری، سم مهلک استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان است. بخش خصوصی و جامعه مدنی ما نشان داده که در مواقع اضطراری چگونه بقا و کیان نظام و کشور را در اولویت قرار داده و فرای هر برخورد گروهی و جناحی عمل می کند. جا دارد که هر سه قوای کشور نیز به جوانان کارآفرین کشور و به طور کلی بخش خصوصی اعتماد کنند و با فاصله گرفتن از تصدی گری های فرهنگی و مدیریتی، فضای مناسبی برای بالفعل شدن ظرفیت های بی نظیر کشور فراهم نمایند.

چرا کارآفرینان اینترنتی از تصدی گری دولتی نگرانند؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: