به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی کارآفرینی اجتماعیرشد اقتصادی فراگیر، اشتغالزا و ضدفقر رویکردی است که رئیس جمهوری در بودجه 97 اتخاذ کرده است. همکنون دستگاه های اجرایی کشور باید در راستای پیگیری سیاست های اقتصادی مقاومتی، اشتغالزایی را در اولویت کار خود قرار دهند. برغم افزایش خالص اشتغال سال جاری به 703 هزار نفر و کاهش نرخ کلی بیکاری در تابستان گذشته، هنوز راه زیادی برای فراهم کردن فرصت های شغلی برای جوانانی که اکنون بیکارند و یا به زودی وارد بازار کار می شوند داریم. بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در کل کشور به تفکیک فصول مختلف از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶ نشان می دهد که این نرخ در بهار 96 به بالاترین حد خود رسید به طوری که نرخ بیکاری فصلی جوانان در بازه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله در بهار امسال ۲۸.۸ درصد اعلام شد.

باید توجه داشت که علاوه بر مسئله بیکاری، اقتصاد ما با عدم تعادل بازار کار هم روبروست که این موضوع هم در شکل بالا بدون نرخ بیکاری در گروه سنی جوان و نیز در مناطق محروم بروز می کند. حل این معضل تنها راه حل اقتصادی ندارد و فرهنگ سازی و آموزش برای افزایش اشتغال پذیری بسیار مهم است. در رویکرد اعلام شده برای بودجه 97 به این مشکل هم اشاره شده و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی در مناطق دارای نرخ بیکاری بالا به ویژه مناطق محروم و مرزی مورد تاکید قرار گرفته است. در راستای کاهش این عدم تعادل، توجه به کارآفرینی اجتماعی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کارآفرینی اجتماعی تاجرانهر چند هدف غایی کارآفرینان اجتماعی رفع مشکلات اجتماعی است ولی روشی که به کارمی گیرند تفاوت های بنیادی با کارآفرینان حوزه کسب و کار ندارد. در واقع کارآفرینی اجتماعی زمانی امکان پذیر می شود که به گونه ای بهینه از ابزار و روشهای پذیرفته شده در کارآفرینی استفاده کند. همانطور که کارشناسان بنیاد کارآفرینی اجتماعی شواب یادآور می شوند در صورت اجرای این روشهای کسب و کار، کارآفرینی اجتماعی می تواند به هدفهای والایی همچون ایجاد تغییرات مثبت در حوزه های آموزش، بهداشت، محیط زیست و توسعه اجتماعی برسد. کارآفرینان اجتماعی نیز مانند کارآفرینان کسب و کار می توانند تشکیلات پایداری بنا کنند و یا به صورت شرکت خصوصی و یا به صورت بنیادهای غیرانتفاعی فعالیت کنند.

مسلم خانی کارآفرینی اجتماعی تاجرانمسلم خانی مشاور عالی کسب و کار و مدرس کارآفرینی می گوید کارآفرینی اجتماعی راهکاری برای حل مشکلات اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است. وی می افزاید در ادبیات کسب و کار، کارآفرینی به معنای ایجاد ارزش است و به همین دلیل است که الگوهای کارآفرینی به تدریج وارد حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و حتی اجتماعی شده است. کارآفرینی اجتماعی یعنی استفاده از روش ها، مدل ها، تکنیک ها، تاکتیک ها و فنون خلاقانه برای ایجاد کسب و کارهایی که نه با رویکرد خلق ثروت، انتفاع و سودآوری بلکه با نگاه حل معضلات اجتماعی راه اندازی می شوند و منافع این نوع کسب و کارها به همان افراد جامعه هدف بر می گردد.

دستادست تاجرانما با وجود 50 تا 75 هزار فعال کارآفرینی اجتماعی از ظرفیت های خوبی در این حوزه برخورداریم. فعالیت موسساتی همچون مجموعه دستادست و یا موسسه خیره روزبه نمونه هایی خوبی از کارآفرینی اجتماعی است ولی با توجه به ظرفیت های کشور، ما باید شاهد تعداد بسیار بیشتری از این دست موسسات باشیم. بر اساس تحقیق دکتر رضوی و همکاران، موانع بینادی زیادی بر سر راه کارآفرینی اجتماعی در ایران قرار دارد که از جمله می توان به نبود نگرش اجتماعی، عدم تمایل برای مشارکت فعال در مسئولیتهای اجتماعی، کمبود آموزشهای مربوط به امور اجتماعی و عدم وجود اطلاعات و آمارهای مربوط به نیازها و مشکلات اجتماعی نام برد. به گفته این پژوهشگران انگیزه های دینی در جوامع و به ویژه در میان جوانان رو به کاهش است و این امر به همراه سایر عوامل اجتماعی و فرهنگی باعث ایجاد نوعی بی تفاوتی در مردم نسبت به مسائل اجتماعی شده است. در بحث موانع، این پژوهشگران به موضوعاتی مانند انحصار و تصدی گری دولتی، تشریفات بیش از حد اداری و قوانین دست و پاگیر اشاره می کنند.

دانشور تاجرانهمچون دیگر حوزه های اقتصادی، در بحث کارآفرینی اجتماعی هم نقش دولت پیش از هر چیز باید تسهیل شرایط برای فعالیت بخش خصوصی باشد. البته حمایت های مالی که در رویکرد بودجه 97 در رابطه با بنگاه های خرد و کوچک و متوسط عنوان شده می تواند کمک حال موسسات نوپای کارآفرینی اجتماعی باشد. علاوه بر تسهیلات مالی، کاهش قوانین دست و پاگیر هم باید هم در دستور کار دولت و هم مجلس باشد.  البته در کنار این تسهیلات دولتی، فرهنگ سازی هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که فاطمه دانشور در نشست سرمایه گذاری مسئولانه و کارآفرینی اجتماعی یادآور شد، فرهنگ نیکوکاری باید از شکلی فردی به فرهنگ عمومی و نگاه سازمان تسری پیدا کند.

لوجی تاجرانبا نگاهی به کشورهای همسایه، می توان دید که کارآفرینان اجتماعی در آن کشورها نیز همچون ایران با موانع حقوقی و مسئله تامین مالی روبرو هستند که این امر تاحدی به خاطر کم توجهی دولت و تاحدی به علت نبود فرهنگ خدمات اجتماعی است.هر چند در کشورهای حاشیه خلیج فارس، کارآفرینی اجتماعی حوزه ای نوظهور به شمار می رود ولی در کشوری همچون امارات، موسسات کارآفرینی با ارائه شتاب دهنده ها، از استارتاپهای اجتماعی پشتیبانی می کنند. نبّش، لوجی و تیچ می نو از جمله این استارتاپ ها می باشند. لوجی اولین اسباب بازی هوشنمند آموزشی به زبان عربی را تولید کرده است.

کارآفرینی اجتماعی تاجران

به طور کلی کشورهایی که برای سالها به اقتصاد یارانه ای نفت محور عادت کرده اند، فاصله گرفتن از فرهنگ دولت محوری در اقتصاد دشوار است. برای معکوس کردن این روند، علاوه بر وجود بخش خصوصی قدرتمند، توجه به تشکل گرایی و قدرت گرفتن جامعه مدنی نیز ضروری است. در این راستا بخش خصوصی باید به یاری جامعه مدنی بیاید تا علاوه بر فرهنگ سازی در حوزه کارآفرینی اجتماعی، تجربیات کارآفرینان حوزه کسب و کار هم به اشتراک گذاشته شود. فعالیت های جامعه نیکوکاران ابرار وابسته به اتاق ایران و یا فعالیت کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان نمونه های خوبی از این تلاش ها است. اینگونه تعامل ها شرایط را برای رسیدن به اهداف درونزایی که یکی از ستون های اقتصاد مقاومتی است فراهم خواهد کرد و علاوه بر توسعه اقتصادی، شرایط را برای گذار از بسیاری دیگر از چالش های اجتماعی نیز مهیا خواهد نمود.  

استارتاپ ها، آغازی بر گذار ایران از اقتصاد نفت محور

کارآفرینی اجتماعی و بخش خصوصی

کارآفرینی اجتماعی، سرمایه داری و خیرخواهی

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: