به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طبق آمارهای سالهای اخیر، حدود 60 درصد تحصیلکردههای دانشگاههای کشور را زنان تشکیل می دهند، اما تنها 12 درصد آنها در پروژه های اقتصادی مشارکت دارند. این میزان مشارکت برای بیش از نیمی از جمعیت کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما را به اهداف اقتصاد مقاومتی نخواهد رساند. بر اساس گزارش سال 2016 مجمع جهانی اقتصاد، ایران از لحاظ نابرابری جنسیتی در میان 144 کشور، در رتبه 139 قرار گرفت. این رقم حاکی از آنست که ما یکی از ضعیف ترین رتبه ها را در میان کشورهای جهان داریم و تنها 5 کشور در وضعیتی بدتر قرار دارند. این گزارش همچنین حاکی از فاصله بسیار زیادی است که بین مردان و زنان ایرانی در زمینه میزان مشارکت اقتصادی و اجتماعی و دسترسی به فرصت های شغلی وجود دارد.

سلحشور تاجرانپروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس، با اشاره به گزارش فوق گفته است مساله اشتغال یک مقوله مهم مرتبط با همه جامعه اعم از زنان و مردان است و نباید تنها به دنبال اشتغال مردان بود. همانطور که سلحشور تاکید کرده، دستکم باید به دنبال سهم ۵۰ درصدی زنان در بازار کار بود تا ظرفیت های کاری و مدیریتی بیش از نیمی از جامعه در راستای توسعه پایدار کشور مورد استفاده قرار گیرد.

طی چهار سال گذشته و با ورود کشور به دوران پسابرجام، ما نه تنها شاهد تحولات اقتصادی بوده ایم بلکه پیشرفت هایی هم در حوزه اجتماعی و افزایش حضور گروه های مختلف در این حوزه داشته ایم. تغییرات اجتماعی که از بدو ریاست جمهوری آقای روحانی در ایران به وقوع پیوسته قابل انکار نیست، اما عجیب اینجاست که در وضعیت زنان و میزان همراهی این نیمه دیگر جمعیت با مردان تفاوتهای عمده ای به چشم نمی خورد. انتخاب وزیر زن یکی از مطالباتی بود که تحقق پیدا نکرد و امید است با بکارگیری زنان در پست های حساس مدیریتی، این خلاء جدی برطرف شود.

اشتغال زنانآقای روحانی طی مبارزات انتخاباتی خود و سخنرانی های پیش از آن، بارها از اهمیت نقش زنان در اقتصاد ایران سخن گفته  و به حضور با وقار و با کرامت زنان را در عرصه های مختلف دوشادوش مردان افتخار کرده و بر لزوم وجود فرصت، مصونیت و حقوق اجتماعی برابر تاکید داشته است. اما واقعیت این است که زنان با وجود شایستگی، فرهیختگی و استعدادی که در همه جنبه های زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از خود نشان داده اند، و برغم مطالباتشان، هنوز در انتظار فرصت برابر با مردان هستند. به گفته پروانه سلحشور، زنان در سالهای اخیر در بخش کارآفرینی خوب ظاهر شده‌اند و توانسته‌اند توانمندی خود را نشان دهند. این امر ناشی از کم بودن جذب زنان در بخش دولتی است و حضور زنان در بخش کارفرینی، تنها راهی بود که آنان می‌توانستند توانمندی خود را در حوزه اقتصادی نشان دهند. این امر نشان از توانایی زنان در حوزه اقتصاد و کارآفرینی دارد و شایسته است این ظرفیت ها در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.

نتیجه بررسی ها و مطالعات میدانی نشان می دهد که برابری جنسیتی در رشد اقتصادی کشورها نقش بسزایی دارد و جوامعی که در آن زنان از حقوق یکسان با مردان برخوردارند شکوفاترند و با سرعت بیشتری به اهداف اقتصادی خود نائل می شوند. بطور مثال، بر اساس گزارش فوق الذکر مجمع جهانی اقتصاد، کاهش شکاف جنسیتی می تواند میزان تولید ناخالص ملی انگلستان و ژاپن را به ترتیب 240 میلیارد دلار و 536 میلیارد دلار افزایش دهد. در عین حال ارزیابی دیگری که از سوی مجمع جهانی اقتصاد انجام شده حاکی از آنست که با مشارکت بیشتر زنان ، چین تا سال 2020 می تواند شاهد 2.5 هزار میلیارد دلار افزایش بودجه باشد.

اشتغال زنان تاجرانجالب توجه است که به نظر نمی رسد که اکثریت مردم به طور انفرادی مشکلی با افزایش حضور زنان در فعالیت های اقتصادی داشته باشند، ولی یک دسته عوامل غیر فردی (و یا شاید موانع فرهنگی که لزوما مورد تائید افراد هم نیست) عملا نابرابری جنسیتی را بالا نگه داشته است. بر اساس گزارشی که نتیجه همکاری سازمان بین المللی کار و موسسه نظرسنجی گالوپ می باشد، گویای تمایل 70 درصد از زنان برای کار در مشاغل درآمدزا است که در این زمینه 66 درصد از مردان نیز از این روند حمایت می کنند. البته رفع موانع فرهنگی امری زمان بر است که مستلزم تلاش های زیرساختی است ولی به هر حال فراهم شدن فرصت های مساوی و عادلانه یکی از مهمترین قدم ها برای رفع این موانع می باشد.

زنان و اشتغال تاجراندر پایان باید افزود که تلاش هایی همچون نمایشگاه زنان و تولید ملی قابل تقدیر است و باید حمایت ها از واحدهای کوچک تولیدی که عملا توسط زنان اداره می شود افزایش یابد. ولی همانطور که معصومه ابتکار هم اشاره کرده، باید در مورد کارآفرینی زنان تحصیلکرده هم فکر و برنامه ریزی جدی صورت گیرد. البته باز هم باید یادآور شد که کارآفرینی زنان مسئله جدا از کارآفرینی به طور کلی نیست و افزایش سرمایه گذاری خارجی و کاهش مقررات دست و پاگیر برای کارآفرینان به ایجاد فرصت های شغلی خواهد انجامید که قطعا زنان مستعد و فرهیخته کشورمان هم از آن بهره خواهند برد. 

رشد پایدار و مشارکت فعال زنان

کارآفرینی زنان و اقتصاد مقاومتی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: