به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

استارتاپی های دره سیلیکان شعاری دارند که می گوید از شکست سریع نترس و سعی کن شکست برایت ارزان تمام شود. این شعار به دست اندرکاران کسب و کارهای نوپا قوت قلب می دهد تا از ورشکستگی نهراسند و در ضمن اگر دیدند که استارتاپشان در مسیری درستی نیست زیاد پول خرج نکنند و شکست طرح نوپایشان را با کمترین هزینه تمام کنند. شاید نهراسیدن از شکست مهمترین اصل در ایجاد استارتاپ باشد. این شجاعت در کار البته مستلزم وجود شرایط لازم برای ریسک کردن است و نبود این شرایط مساعد در کشورمان بوده که به ایجاد تنها 400 استارتاپ در تهران انجامیده است. این در حالی است که این رقم در دره سیلیکان نزدیک به 30 هزار بوده است.

یکی از علل ترس از شکست برای کارآفرینان در ایران قوانینی است که تناسبی با محیط کسب و کارهای نوپا ندارد. این موضوع مختص به ایران هم نیست و در دیگر کشورهای منطقه نیز دیده می شود. مثلا در دبی قوانین ورشکستگی در واقع همان قوانین انحلال است و کمکی به نحوه بازپرداخت بدهی و امکان سرپا ماندن شرکت نمی کند. صاحبان کسب و کارهای کوچک و یا نوپا اگر نتوانند وام های بانکی خود را بپردازند، ناگزیر به فرار از کشور می شوند چون در غیر اینصورت و طبق قوانین کیفری، عدم توانایی در بازپرداخت بدهی ها به زندان  می انجامد.

استارتاپ تاجران

در قوانین ورشکستگی ما هم پیش بینی های لازم برای تشویق سرمایه گذاری و کارآفرینی صورت نگرفته است و زمانی که تجار و کارآفرینان امکان بازپرداخت بدهی ها را ندارند، نمی توانند خارج از یک روند کیفری، به حل و فصل مشکل بپردازند. در نتیجه به بدهکاران فرصت لازم برای بازنگری مشکلات مالی کسب و کار و یافتن راه هایی برای بازپرداخت بدهی ها داده نمی شود.

اگر بخواهیم وضعیت خود را در متن منطقه ای بررسی کنیم می توان گفت که امارات متحده در این حوزه یک قدم از ما جلوتر است. در اواخر سال گذشته میلادی، امارات قانونی تدوین کرد که بر اساس آن یک هیات قانونی به نام کمینه بازسازی مالی تشکیل می شود که اعضایش هم توسط شورای ملی حکومتی انتخاب می شود. وظیفه این کمیته نظارت بر کلیه امور مربوط به ورشکستگی و اجرای احکام دادگاه ها در این زمینه است. بر اساس رتبه بندی موسسه اعتبار سنجی فیچ، منافع بالقوه این قانون تنها زمانی احساس می شود که دادگاه ها فهرستی از تفسیر و اعمال قانون در دست داشته باشند.  در میان 190 اقتصاد جهان، امارات و ایران از نظر سهولت در حل و فصل مسئله ورشکستگی به ترتیب در رده های 104 و 156 قرار دارند و کشور مثل آمریکا در مقام پنجم است. اگر این رتبه ها بهبود یابد، کارآفرینان با احساس اطمینان بیشتری به ایجاد کسب و کارهای نوپا خواهند پرداخت.

بانک جهانی سایت تاجران(منبع:بانک جهانی. برای مطالعه کل گزارش به این لینک مراجعه شود)

زمان، هزینه و میزان بازیافت از عناصری است که در شکل و ساختار قوانین ورشکستگی خوب بسیار موثر است. این عناصر می تواند تاثیرات منفی ورشکستگی را هم برای بدهکاران و هم طلبکاران کاهش دهد. عنصر زمان به تعداد ماه ها و سال هایی اشاره دارد که طی آن ورشکستگی حل و فصل می شود. هزینه که از درصدی از اموال بدهکار تامین می شود به معنای میزان پرداختی ها برای پیگیری روند قانونی مربوط به ورشکستگی است. عنصر بازیافت هم به میزان نقدینگی یا کالایی مربوط می شود که نهایتا به دست طلبکاران می رسد. زمان، هزینه و میزان بازیافت در کشور ما به ترتیب 4.5 سال، 15 درصد دارایی و 17.9 درصد بدهی است. این ارقام برای امارات 3.2 سال، 20 درصد دارایی و 29 درصد بدهی می باشد. در مقایسه می توان به کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصاد و توسعه اشاره کرد که ارقام فوق به ترتیب 1.7 سال، 9.1 درصد دارایی و 73 درصد بدهی است.

در اینجا توجه به دو نکته حائز اهمیت است. اول اینکه این ارقام و میزان سهولت و کارایی روند حل و فصل ورشکستگی رابطه ای مستقیم با تعداد استارتاپ های یک منطقه دارد. نکته دوم هم این است که هر چند کارآفرینان به عنوان بدهکار، و سرمایه گذاران به عنوان طلبکار، در جریان ورشکستگی در مقابل هم قرار دارند، ولی روند کارآمد باید به گونه ای باشد که به طور نسبی هر دو طرف رضایت داشته باشند. این کارآیی هم باعث تشویق کارآفرینی و هم افزایش سرمایه گذاری می شود. از همین روست که در کشورهایی که فضای مناسبی برای استارتاپ ها دارند، واژه ورشکستگی با شکست مترادف نیست و کارآفرینان خلاق، همیشه امید دارند که پس از ناموفق ماندن یک طرح، امکان پیگیری طرحی دیگر را پیدا کنند.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: