به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ تهران از تاریخ 30 تیرماه الی 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بزرگترین سالن نمایشگاه را به استارتاپها اختصاص داده است. باقر بحری، مدیر اجرایی الکامپ امسال با اشاره به استقبال بی‌نظیر استارتاپ‌ها گفت: الکام‌استارز امسال بزرگ‌ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه خواهد بود.

الکام استارز الکامپ تاجرانرویدادهایی همچون الکامپ یادآور ظرفیت های بالای کشورمان در حوزه فن آوری و کسب و کارهای نوپا در این رشته است. جای خوشحالی است که الکام استارز به بزرگترین رویداد استارتاپی خاورمیانه بدل شده است، ولی باید توجه داشت که برخی از کشورهای منطقه در این زمینه از ما پیشتاز هستند و لازم است برای تسهیل کار استارتاپ ها، کارهایی زیربنایی هم در بخش تامین سرمایه و هم در حوزه اصلاح قوانین و مقررات انجام دهیم. در ادامه به اهم این اقدامات لازم در ایران و منطقه می پردازیم.

همانطور که در مقاله قبلی اشاره شد، بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه که اقتصادشان به نفت وابسته است برای تنوع بخشیدن به دامنه فعالیت هایشان در تلاش هستند که به قطب های استارتاپ منطقه ای بدل شوند. با این حال منطقه هنوز نتوانسته به همه مولفه های لازم برای ایجاد یک اکو سیستم پویا و متحرک دست یابد. به طور کلی می توان گفت که اولین و مهمترین لازمه موفقیت یک اکوسیستم استارت آپ وجود افراد با استعداد است. برای مثال یک کارآفرین و سرمایه گذار ژاپنی به نام تایزو سان می گوید شاخص های من برای سرمایه گذاری، بنیانگذاران استارت آپ ها هستند و برای همین است که به طرح های کسب و کار و گمانه زنی های اقتصادی توجه نمی کنم و تنها نکته مهم ذهنیت و روحیه بنیانگذاران است.

استارتاپ تاجرانالبته استعداد تنها محدود به بنیانگذاران استارت آپ ها نیست. به گفته آپریل فرانکو، استاد رشته مدیریت در دانشکده مدیریت راتمن، درست است که ویژگی های فردی یک بنیانگذار مهم است ولی از آن مهمتر این است که فرد بتواند گروه بزرگتر و با تجربه تری را با خود همراه کند. برای استارتاپ ها وجود افراد با استعداد در زمینه های برنامه ریزی کامپیوتر، فن آوری اطلاعات و بازاریابی اینترنتی بسیار مهم است. این امر برای منطقه ای همچون خاورمیانه با اقتصاد نفت محور چالش عمده ای است زیرا پدیده فرار مغزها همچنان چالش بزرگی است و تعداد نسبتا محدودی با این تخصص ها در منطقه وجود دارند و آنها هم اکثرا ترجیح می دهند در شرکت های مهم فن آوری و یا مراکز عملی معتبر جهان فعالیت کنند. ما نیز به عنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه، یکی از اصلی ترین کشورهایی هستیم که با مشکل فرار مغزها روبروئیم.

عامل دیگر برای ایجاد یک استارتاپ پویا، ایجاد نقشه های کاری است. تا به حال، موفقترین استارت آپ های منطقه بر اساس الگوهای موفق غربی بوده اند. استارتاپ سوق که 1 میلیارد دلار ارزشگذاری شده، موفقترین نمونه در منطقه است و موفقترین استارت آپ در کشور ما هم دیجی کالا است که بالغ بر 500 میلیون دلار ارزش دارد. این دو فروشگاه آنلاین از روی پایگاه اینترنتی آمازون نمونه برداری شده است. (آمازون در حال طی مراحل خرید سوق است)

کریم استارتاپ تاجراندو نمونه دیگر از سامانه های اینترنتی که برای پیدا کردن افرادی است که با خودرو به محل مشابهی می روند کریم در دوبی و کاروانرو در ایران است که بر اساس الگوی شرکت اوبر شکل گرفته اند. از دیگر نمونه ها می توان به آپارات، کلوب، فرانش و کیمیا اشاره کرد. نکته مثبت این الگوبرداری ها این است که استارتاپ از لحاظ الگوی کلی کسب و کار با خطر کمتری روبروست ولی باید توجه داشت که بومی کردن این مدل ها نکته بسیار مهمی است.

نقشه های کاری و استعدادهای خلاق لازمه ایجاد یک اکو سیستم موفق استارتاپ است ولی این فاکتورها به تنهایی کافی نیست. مسئله تامین منابع مالی اولیه برای استارتاپ ها هم نکته مهم و چالش برانگیزی است. وقتی استارتاپ ها به موفقیت های اولیه دست می یابند، جذب سرمایه برایشان راحتر می شود ولی چالش اصلی یک مرحله قبل از موفقیت های اولیه است و به همین علت فضای حمایت از کارآفرینان تازه کار و حضور شتاب دهنده ها بسیار مهم است. سرمایه گذران در خاورمیانه به سودهای کلانی که از سرمایه گذاری در املاک می برند عادت کرده اند و شکستن این زنجیره دشوار است. البته حمایت ها لزوما مالی نیست و می تواند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم باشد. مثلا فراهم بودن زیرساخت های فن آوری ارتباطات و اینترنت سریع و آزاد از پیش نیازهای ضروری است که با کمک دولت قابل دست یابی است. برقراری نظام حقوقی و مقرراتی لازم که به جای مانع تراشی باعث تسهیل کار استارت آپ ها شود هم مسئولیتی است که بر عهده قوای سه گانه می باشد.

صندوق جسورانه آرمانی تاجراندر سال های اخیر، سرمایه گذارانی از استارتاپ ها در منطقه حمایت کرده اند که در آن میان می توان به شبکه عقال در عربستان اشاره کرد. از سرمایه گذارانی که ریسک سرمایه گذاری در استارتاپ ها در ایران را پذیرفته اند می توان به سراوا، صندوق جسورانه توسعه فن آوری آرمانی، صندوق جسورانه پارتیان و تامین سرمایه آرمان در ایران اشاره کرد. در امارات هم برای نمونه می توان به شرکت سرمایه گذاری وامدا و فلت سیکس لبز اشاره کرد. در ضمن نباید نقش مهم شتاب دهنده هایی مانند تک و آواتک در ایران و فیوچر در دبی را نادیده گرفت. البته با وجود این حمایت های مالی، درصد سرمایه گذاری های پرریسک در امارات تنها 0.03 درصد و در عربستان سعودی 0.02 درصد از تولید ناخالص مالی این کشورهاست. در مقایسه می توان به آمریکا اشاره کرد که این رقم 0.3 می باشد.

شاید بزرگترین چالش کشورهای منطقه، مسائل حقوقی و مقرارتی باشد. تجدیدنظر در خصوص قوانین اعلان ورشکستگی، مالکیت، دسترسی آزاد به اطلاعات در کنار اصلاح قوانین مالیاتی باید در اولیت باشد. در خصوص آزادی دسترسی به اطلاعات در قوانین بالادستی ایران پیش بینی شده و در منشور حقوق شهروندی هم مورد تاکید قرار گرفته است. ولی مقررات زیادی هست که در عمل با روح این قوانین بالادستی در تعارض است و لازم است اقدامات لازم حقوقی و فرهنگی در این زمینه صورت گیرد.

الکامپ استارتاپ سایت تاجران

با اینکه هنوز خیلی مانده که تهران به پای شهرهای پرچم دار استارت آپ ها برسد، شکی نیست که قدم های مثبتی در این مسیر برداشته شده و اگر به منافع کارآفرینی به خوبی پی ببریم می توانیم به پیشرفت های درازمدت امیدوار باشیم. الکامپ امسال هم فرصتی است تا درک بهتری نسبت به ظرفیت های استارتاپی کشور داشته باشیم. در دوران پساتحریم، ضریب اعتماد در فضای کسب و کار کشور بالا رفته و ادامه ثبات موجود می تواند زمینه مناسبی برای ادامه و افزایش موفقیت ها در حوزه استارتاپ باشد. ما برای اینکه از اقتصاد نفت محور خارج شده و به رشد پایدار برسیم، به متنوع سازی اقتصادی، تقویت بخش خصوصی، ایجاد منابع مالی مستقل و پایدار، کاهش کسری بوجه واشتغال جوانان نیاز داریم. فراهم شدن اکوسیستم مناسب استارتاپ، ما را در مسیر رسیدن به همه این اهداف قرار خواهد داد.  

استارتاپ ها، آغازی بر گذار ایران از اقتصاد نفت محور

استارتاپ ها و مغزهایی که دیگر فرار نمی کنند

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: