به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آمارهای سه ماهه اول سال 96 حاکی از آن است که 12.6درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده‌اند. این نرخ نسبت به دوره مشابه سال گذشته چهار دهم درصد افزایش نشان داده است. در همین حال نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال، 26.4 درصد بوده که نسبت به بهار 95 یک و نیم درصد افزایش نشان داده است. مشکل اشتغال یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی جامعه است و حل این مشکل مستلزم حمایت همه جانبه از سیاست های توسعه ای، سرمایه گذاری و قدرت بخشیدن به بخش خصوصی است.

بیکاری سایت تاجران اشتغالزایی اقتصاد مقاومتی پساتحریممشکل بیکاری را باید جدی بگیریم. همانطور که مسعود نیلی یادآور شده، بعد از توقف اشتغال‌زایی اقتصاد در سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، و با ورود متولدین دهه ۱۳۶۰ به بازار کار، مشکلات بزرگی همچون به تعویق افتادن سن ازدواج و ناراحتی های روحی و بزه ها و بسیاری دیگر از ناهنجاری‌های اجتماعی گریبان کشور را گرفته است. برنامه هایی که در دولت دوازدهم به اجرا گذاشته خواهد شد امیدوار کننده است ولی حل مشکل بیکاری مستلزم همگرایی همه قوا برای پیگیری سیاست های توسعه ای می باشد. برنامه پنج ساله ششم توسعه نمایانگر استراتژی جامع دولت برای توسعه و اصلاحات اقتصادی است. در این برنامه رشد اقتصادی 8 درصدی و اصلاحاتی در زمینه های مالی، بانکی و بخش انرژی در نظر گرفته شده است.

بانک جهانی با احتیاط روند رشد ایران را دنبال می کند. بر اساس گزارش سال 2017 بانک جهانی، برغم برنامه های جامع، نرخ بالای رشد و گشایش های پسابرجامی، نرخ بیکاری همچنان چالش بزرگی برای ایران تلقی می شود.

نرخ بالای بیکاری جوانان بسیار هشدار دهند است. آنچه درباره اینگونه آمارهای کلی گمراه کننده است این است که اهمیت مشکل بیکاری جوانان تحصیلکرده آنچنان که باید و شاید جلوه نمی کند. سال گذشته دفتر پژوهش های مجلس گزارشی تحت عنوان رشد صنعتی و چالش اشتغال در اقتصاد ایران تهیه کرد. این گزارش حاکی از افزایش مداوم نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی از 3.9 تا 21 درصد بین سال های 1375 و 1390 بود. سال گذشته عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی 18.5 درصد است گفته بود حدود یک میلیون نفر از تحصیل کرده های فوق دیپلم به بالا بیکارند. البته باید توجه داشت که در این زمینه اعداد و ارقام متفاوتی از سوی نهادها و مقامات مسئول داده می شود. برای مثال حدود دو سال پیش علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، طی مصاحبه ای نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را 42 درصد اعلام کرده بود و از عدم بکارگیری منابع انسانی متخصص و تحصیلکرده انتقاد کرده بود.

ارتباط اشتغالزایی با رشد اقتصادی به کرات از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار گرفته است. در گزارش مرکز پژوهش های مجلس عنوان شده که تنها در صورتی اشتغال افزایش می یابد که رشد اقتصادی تداوم داشته باشد. بر اساس این گزارش، به طور طبیعی انتظار بر این است که با افزایش رشد اقتصادی، تقاضا برای نیروی کار افزایش خواهد یافت، اما بلاتکلیفی و تناقض های مربوط به رشد کنونی باعث شده تا کارفرمایان به عوض استخدام نیروهای جدید به ساعات کاری نیروهای قدیمی خود بیافزایند. آمارهای بهار 96 حاکی از آن است که به رغم افزایش نرخ بیکاری،  40.9 درصد از شاغلین 15 ساله و بیش‌تر، 49 ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

وقتی صحبت از افزایش  فرصت های شغلی می شود اولین گزینه هایی که به نظر می آیند صنایعی چون خودروسازی، انرژی، معدن و کشاورزی است. برای مثال پتروشیمی یکی از مهمترین پتانسیل های صنعتی ایران است که البته قابلیت هایش باید بیشتر توسعه یابد و در این میان چالش هایی مانند جذب سرمایه و استفاده از تکنولوژی های جدید می تواند توسعه این حوزه را با تاخیر روبرو کند. به هر حال با توجه به وضعیت کنونی این بخش، هنوز نمی توان گفت که در آینده نزدیک فرصت های شغلی بسیار زیادی برای تحصیل کرده های کشور ایجاد خواهد شد. بخش های دیگر همچون خودروسازی که از ظرفیت بالای اشتغالزایی برخوردار است هم چالش های خود را دارد که از جمله می توان به محدودیت تولید داخلی، نداشتن سرمایه و کندی رشد اقتصادی اشاره کرد.

بنگاه های کوچک و متوسط کارآفرینی اشتغال تولید

در این میان و با توجه به چالش های موجود، شرایط برای شکوفایی بخش خصوصی و به طور خاص حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط فراهم شود. برای این منظور یکی از عمده ترین حوزه ها، بخش خدمات است. بر اساس آمارهای بهار 96، بخش خدمات با ۴۹.۸ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش خدمات شامل خرده فروشی و عمده فروشی، خدمات رستوران و هتل، ترابری، انبار، ارتباطات، امور مالی، بیمه، مشاوره املاک، خدمات اجتماعی، آموزش و خدمات درمانی است. در دوران پساتحریم و با برنامه ریزی های دولت برای تنوع فعالیت های اقتصادی، گردشگری نیز یکی از صنایع شکوفا و نویدبخش به شمار می رود که باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

نکته ای که در رابطه با کارآفرینی بخش خدمات مطرح است این است که این حوزه در شکل بنگاه های کوچک و متوسط قابل پیشرفت است و همین امر ارزش کارآفرینی بالایی به این بخش می دهد. در این بخش بنگاه های جاافتاده و یا استارتاپ ها برخلاف صنایع توسعه یافته که تحت سلطه سازمان های شبه دولتی هستند، غالبا نیازی به سرمایه گذاری های هنگفت ندارند. در ضمن بخش خدمات از پتانسیل جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی که منجر به اشتغالزایی خواهد شد نیز برخوردار است. از دیگر مزایای این بخش می توان به تنوع و قابلیت انعطاف آن در مقابل رکود اقتصادی اشاره کرد که یکی از فاکتورهای ثبات اقتصادی است.

سایت تاجران بیکاری اشتغال اقتصاد مقاومتی پساتحریمرشد در بخش های سنتی غالبا منجر به اشتغال نیروی انسانی کم مهارت می شود و تعداد فرصت های تولید شده از سوی این صنایع نیز نمی تواند به نسبت افزایش تعداد تحصیل کرده ها افزایش یابد. از سوی دیگر، تنوع بخش خدمات می تواند به گسترش یا ایجاد بنگاه های بیشتری بیانجامد که نتیجه آن پتانسیل افزایش مشاغل بیشتری خواهد بود.

برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری باید همه شاخص های اصلی اقتصادی بهبود یابد و برای این منظور همه بخش ها باید با هم همکاری داشته باشند. دکتر اصغر مشبکی یادآور شده که برای توقف رشد نرخ بیکاری، باید در ازای هر درصد رشد جمعیت 5 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم. اگر نرخ رشد جمعیت در شهرهای بزرگ 1.7 و یا 1.8 باشد، باید سالانه 10 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم وگرنه رشد جمعیت همگام با رشد اشتغال نبوده و بیکاری تشدید خواهد شد. اگر همه گروه ها دست به دست هم در راستای تقویت تولید داخلی و نیز جذب سرمایه گذاری خارجی حرکت کنند، می توانیم به این رشد اقتصادی برسیم. باید تنگ نظری ها و منافع گروهی را کنار گذاشت و به فکر منافع ملی بود. فراموش نکنیم که مشکل بیکاری به دیگر معضلات اجتماعی دامن خواهد زد و گسترش این معضلات برای همه گروه ها و جریانات فکری خطرناک خواهد بود

طوفان بیکاری و سکانداری بخش خصوصی

رشد پایدار، مشارکت فعال زنان و دولت دوازدهم

نقش بنگاه های کوچک و متوسط در تولید و اشتغالزایی

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: