به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فروردین ماه سالجاری دکتر روحانی در دیدار با روسای دانشگاه های کشور گفت ایران از پشتوانه و استعداد انسانی بزرگی برخوردار است و این استعداد می‌تواند در روند پیشرفت کشور، شتاب ایجاد کند. دکتر روحانی با اشاره به اهمیت آموزش جوانان تاکید کرد نیروی انسانی خلاق است که می‌تواند تحولات علمی را ایجاد کرده و در کنار آن تجهیزات مورد نظر بوجود آورد.

24 درصد کل جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند که به طور سنتی در شکل دهی جامعه مدنی نقش ساز بوده اند. با توجه به اینکه سال جاری سال تولید و اشتغال به طور خاص برای جوانان نامیده شده و با توجه به اهمیت مسئله اشتغال برای دولت، جای تعجب نیست که درصد بالایی از جمعیت جوان کشور در انتخابات شرکت کردند و به کاندیدایی رای دادند که از جذب سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی برای حل درازمدت مشکل بیکاری سخن گفت.

در ادامه به برخی از وعده ها یا برنامه هایی که دکتر روحانی برای اشتغالزایی ارائه کرده اند اشاره می کنیم و امیدواریم دولت دوازدهم به وعده هایش وفا کند.

رئیس جمهوری در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از پیروزی در انتخابات، با اشاره به برنامه دولت دوازدهم برای جوانان گفت در برنامه ۱۰۰ روزه در خصوص طرح کارورزی حتما اقداماتی انجام خواهیم داد و چندین طرح داریم که ممکن است تا قبل از ۱۰۰ روز هم آغاز کنیم. دکتر روحانی با اشاره به سفرهای استانی گفت: در هر استانی که در این اواخر سفر کردیم طرح‌هایی مطرح شد که در آنها استانداران میزان اشتغال را گزارش دادند و امیدواریم به هدف برنامه خود که ایجاد ۹۵۵ هزار شغل است دست یابیم و تلاش می‌کنیم به پاس ملت و جوانان عمل کنیم.

طرح کارورزی مورد اشاره دکتر روحانی شکل جدیدی از طرحی است که ده سال پیش از سوی شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده بود و در شکل جدید این طرح به جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی که تمایل دارند برای کسب مهارت های لازم فنی و کارآفرینی و شناساندن توانایی خود به کارفرمایان در دوره های کارورزی وارد شوند، از کمک هزینه آموزشی بهره مند می شوند. به گفته عیسی منصوری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعتبار دوره معادل یک سوم حداقل دستمزد برای هر نفر خواهد بود. بر اساس طرح کارورزی، در صورتی که کارفرمایان بنگاه های خصوصی و تعاونی دارای کد تأمین اجتماعی به جذب و جوانان دانش آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یکسال بپردازند، مشمول مشوق بیمه ای کارفرمایی می شوند و سهم بیمه مذکور توسط دولت پرداخت می شود. در همین حال دکتر روحانی گفته است  در این برنامه جوانانی که فارغ‌التحصیل هستند و مهارت کافی ندارند، ابتدا به مدت 4 ماه آموزش می‌بینند و یک سوم دستمزد اشتغال به آنها داده می‌شود، تا زمانی که در کارگاهی که کارفرما مایل باشد به کار گرفته شوند.

رئیس جمهوری در پاسخ به منتقدان دولت یازدهم در رابطه با مدیریت ضعیف در برخی از بخش ها، خواستار بکارگیری درصد بیشتری از جوانان تحصیل کرده شده و در خصوص کار آمدتر کردن کابینه دولت دوازدهم گفته است در دولت یازدهم به علت مشکلاتی نیاز به حضور افرادی بود که در دوره های قبلی تجربه داشتند ولی شرایط سنی باید تغییر پیدا کند. دکتر روحانی به سازمان استخدامی کشور دستور داده از جوانان نخبه به عنوان مشاوران وزرا استخدام کنند و در هیات دولت هم به وزرا توصیه کرده تا هم جوانان و هم بانوان را در شغل های مختلف به کار گیرند. باید توجه داشت که به کارگیری جوانان نخبه مستلزم همکاری های همه نهادها و قواست و تنها به دولت خلاصه نمی شود.

سازمان ملی جواناناز سال 1389 سازمان ملی جوانان به طور مستقل فعالیتی ندارد و در مسئولیت های این نهاد در قالب وزارت ورزش و جوانان پیگیری می شود. خوشبختانه با دستور حسن روحانی، قرار است این سازمان احیا شود. رئیس جمهوری طی دستوری که به رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور فرستاده تاکید کرده بمنظور تمرکز بیشتر بر مسایل جوانان و با توجه به بررسی‌های انجام شده لازم است سازمان ملی جوانان کشور با مأموریت رسیدگی به امور جوانان و کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه‌های مختلف و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، احیاء شود.

حسن روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود رئیس دولت دوازدهم باید فردی باشد که کشور، مشکلات کشور، جهان و دیپلماسی دنیا را بشناسد و بتواند متخصصان را جذب کند، به کارآفرینان اعتماد بدهد و با همه جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها توانایی کار کردن را داشته باشد. اکنون که دکتر روحانی پیروز انتخابات شده، باید با اعتماد به جوانان متخصص، هم شرایط افزایش فرصت های شغلی فراهم شود و هم امکان پیشرفت کشور در حوزه هایی همچون اقتصاد دانش بنیان و بنگاه های کوچک و متوسطی که به شکل استارتاپ و با همت جوانان خلاق تاسیس می شود فراهم گردد.

جوانگرایی سایت تاجران پساتحریمالبته باید توجه داشت قوه مجریه تنها یک سوم معادله کارآفرینی و توسعه اقتصادی کشور است. نیروی جوانان کار و نیز جامعه کسب و کار به عنوان موئلفه های بسیار مهم در این معادله، باید با خلاقیت و خودباوری از سویی مطالباتی را که در انتخابات طرح کردند طی چهار سال آینده هم به دولت یادآوری کنند و در ضمن خود بانی طرح هایی باشند که یا به طور مستقل و یا با همکاری دولت قابل پیگیری باشد. در ضمن علاوه بر دولت، اتاق های بازرگانی و اصناف و تعاون هم باید در جهت جوانگرایی تلاش کنند. البته در حوزه تولید و تجارت، تجربه بسیار مهم و ارزشمند است ولی با توجه به سرعت تحولات فن آوری و انباشت دانش، حضور جوانان در کنار پیشکسوتان می تواند خلاقیت را با تجربه همراه سازد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: