به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جشنواره وب و موبایل ایران امسال با معرفی «چالش مبارزه با بیکاری» که اصطلاحا به آن چشمک گفته می شود، همراه بود. چالش چشمک که توسط «انجمن صنفی کارفرمائی کسب و کار اینترنتی» معرفی شده، با هدف ایجاد اشتغال برای کارجویان در کل کشور به اجرا درآمده است. در این چالش کارفرمایان حوزه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای خود به جذب نیروی انسانی اقدام به ثبت نام نموده و عناوین شغلی مورد نیاز خود را اعلام می نمایند. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی از دیگر کارفرمایان دعوت می کنند در این چالش شرکت کنند و حداقل یک نفر از تعداد بیکاران کشور را جذب نمایند. کارجویان نیز با ثبت نام در سایت چالش و ارائه رزومه پس از بررسی تخصص به کارفرمایان معرفی خواهند شد.

رضا الفت نسب، دبیر اجرایی جشنواده وب و موبایل ایران از چالش چشمک به عنوان رویکرد جدید جشنواره امسال یاد کرد و گفت در این چالش، وبسایت‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعال هستند و امکان استخدام افراد را در عناوین شغلی مختلف دارند شرکت می‌کنند. الفت نسب افزود می‌توان پیش‌بینی کرد در پایان چالش چشمک که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود حداقل ۵۰۰ نفر در این شرکت‌ها استخدام شوند.

استارتاپ تاجرانجشنواره وب که هشت سال پیش به همت شایان شلیله آغاز به کار کرد از ابتدا نویدبخش اقدامات خلاق در عرصه کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی جدید برای نسل جوان کشورمان بود. در سال 91 هم جشنواره نرم افزار موبایل با تلاش های میلاد احرامپوش به راه افتاد و یک سال بعد این دو جشنواره به هم پیوستند و نویدبخش همگرایی بیشتر در عرصه فن آوری وب و موبایل شدند. این جشنواره از سال 94 توسط انجمن صنفی کارفرمایی کسب و کار اینترنتی برگزار می شود.

جشنواره وب و موبایلدر جشنواره امسال وب و موبایل ایران دیجی کالا در حوزه فروشگاه های آنلاین برنده منتخب داوران شد. هر چند دیجی کالا به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی نام آشنایی برای ناظران حوزه وب و موبال است و موفقیتش در جشنواره دور از انتظار نبود، ولی نباید از نظر دور داشت که امسال بیش از چهار هزار وبسایت و 900 اپلیکیشن موبایل در جشنواره شرکت کرده بودند که نشان از گسترش این صنعت و حضور متکثر بازیگران این حوزه دارد. وسعت شرکت کنندگان نشان از مساعد بودن فضا برای بخش خصوصی و وجود فرصت های گسترده برای کارآفرینی است. البته باید با نگاهی دقیق و نقادانه به تحولات حوزه وب و موبایل نگریست و ضمن تاکید بر موفقیت ها، مشکلات این حوزه را نیز مطرح کرد و به زمینه هایی که باید از سوی فعالان بخش خصوصی و دست اندرکاران دولتی مورد توجه قرار گیرد اشاره داشت.

در خصوص حمایت های دولت از حوزه وب و موبایل باید گفت به رغم علاقه ای که مسئولان نسبت به توسعه این فن آوری ها نشان داده اند، بسیار اوقات  درک درست و تکنیکی از ماهیت این حوزه نداشته اند. به گفته رضا الفت نسب، بزرگترین مانع برای گسترش کسب و کارهای اینترنتی در ایران اقدامات دولت بوده چرا که دولت شناخت و برداشت درستی از این نوع کسب و کارها ندارد و به همین علت برنامه مشخصی برای ارتقاء فضای کسب و کار این حوزه ارائه نداده است. با نگاهی به نظام مقرارتی و مالیاتی مشخص می شود که دولت تمایز چندانی بین کسب و کارهای اینترنتی با دیگر روش های تجارت قائل نیست. از این رو حمایت مفیدی از این نوع کسب و کارها صورت نگرفته و مالیات ها نیز بعضا بر کل ارزش تراکنش های اینترنتی اعمال شده که باعث ضرر بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی شده است.

استارتاپ تاجران

همانطور که پیشتر کارشناسان تاجران نیز اشاره کرده بودند، علاوه بر اینکه کسب و کارهای اینترنتی از ظرفیت های بسیار خوبی برای کارآفرینی برخوردارند، شور و انرژی که این کسب و کارها وارد بازار می کنند و نیز همراستایی فعالیت های این حوزه با اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از ظرفیت ها و استعدادهای بومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ضمن این حوزه می تواند راه های جدید و خلاقی برای مشکلات قدیمی اقتصاد و اجتماع ما پیدا کند. برای مثال گسترش تجارت اینترنتی به طور قابل توجهی از مشکلات حمل و نقل و آلودگی هوا می کاهد.

در حال حاضر در کشور حدود ۲۲ هزار کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتبار الکترونیکی بوده و حجم تراکنش های فروش اینترنتی نزدیک به یک درصد از کل تجارت و کسب و کار کشور را تشکیل می دهد. الفت نسب معتقد است اگر روال موجود بر اساس چند سال گذشته ادامه پیدا می کرد اکنون باید سهم یک درصدی کسب و کار اینترنتی به حدود ۳ درصد افزایش می یافت ولی میزان نفوذ کسب و کارهای اینترنتی در چند سال گذشته افزایشی نداشته است. برای مقایسه می توان گفت بر اساس آمارها سهم تراکنش های فروش اینترنتی در سال 2016 در آمریکا 8.3 درصد بوده است. این امر نشان می دهد که ما پیشرفت های خوبی داشته ایم و به رغم اینکه زیرساخت های لازم همراه با نیازها و تقاضاهای موجود پیشرفت نکرده، ولی بازار تجارت اینترنتی در ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است. این امر از یک سو مشوقی است برای استفاده از ظرفیت های بومی و از سوی دیگر نقطه قوتی است برای جذب سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم.

فعالان حوزه های دیگر بخش خصوصی نیز باید کسب و کارهای اینترنتی را جدی بگیرند و همکاری های نزدیکتری با بازیگران این حوزه داشته باشند. در این راستا خوب است فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران که وابسته به اتاق بازرگانی ایران است ارتباط نزدیک تری با  صنف کارفرمائی کسب و کار اینترنتی و دیگر تشکل های مربوطه داشته باشد. خوشبختانه در تابستان گذشته اتاق تهران و سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با امضای تفاهمنامه بر لزوم افزایش سطح تماس و همکاری میان دو نهاد تاکید کردند. مسعود خوانساری گفته است اتاق تهران تسهیلاتی همچون امکان ایجاد دسترسی به سامانه عضویت اتاق تهران در محل سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و همچنین صدور، ارسال  و تحویل کارت عضویت به اعضای این سازمان را فراهم خواهد کرد.

چالش #چشمک تاجران پساتحریم کارآفرینیهمانطور که فعالان بخش خصوصی یادآور شده اند، هر ساعت حدود ۱۵۰ نفر به جمعیت بیكاران کشور افزوده می‌شود و در سال آینده موج بیکاری بزرگترین چالش کشور خواهد بود. هر چند چالش چشمک بخش بسیار کوچکی از این مشکل عظیم بیکاری را رفع خواهد کرد، ولی این تلاش گامی مهم و زیرساختی برای فعال کردن نیروهای بالقوه بومی و ایجاد بسترهای مناسب برای پیشرفت های آتی است. غول های بزرگ اینترنتی جهان نیز یک روز از استارتاپ های کوچک آغاز کردند و پس از چند سال هزاران نفر را به استخدام گرفتند. امید است چالش چشمک طلیعه تلاش های پیگیری باشد بر غلبه بر چالش بزرگ بیکاری در کشور.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: