به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

عصر اطلاعات نیز همچون خود اطلاعات به سرعت پیش می رود و اگر ما زیرساخت های لازم برای همراه شدن با روند سریع جهانی در حوزه اطلاعات را نداشته باشیم، به سرعت از قافله جهانی اطلاعات و ارتباطات عقب می مانیم و پیشرفتمان در دیگر حوزه های فن آوری و اقتصادی نیز بیش از پیش دشوار می شود. ما حتی در زمان تحریم ها هم توانستیم زیرساخت های فن آوری اطلاعات را ایجاد کنیم و اکنون که در دوران پساتحریم هستیم، شرایط مناسبی فراهم شده که همراه با جامعه جهانی به سوی عصر اطلاعات جهانی پیش برویم. برای این مهم، ما باید آمادگی شبکه ای خود را بالا ببریم و شکافی که در این زمینه با کشورهای پیشرفته داریم را از میان برداریم. اگر دولت و بخش خصوصی اراده لازم را برای پیش برد این هدف داشته باشند، ما نیز بازیگر مهمی در عصر جدید اطلاعات خواهیم بود.

دکتر روحانی در گفت و گوی تلویزیونی اخیر خود و در زمانی که به معضل بیکاری اشاره می کرد اشاره ای هم به فضای مجازی داشت. وی گفت: راه ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت جوان هاست.

یکی از فضاهایی که می‌تواند اشتغال ایجاد کند ، فضای مجازی است. در فضای مجازی مردم می‌توانند شغل‌های مناسب داشته باشند. وی افزود: در یک سال گذشته وزارت ارتباطات اعلام کرد که یکصد هزار شغل در بخش فناوری ارتباطات بوجود آمده است. این بخش یک فضای مناسبی برای اشتغال است و برای گسترش اشتغال در این حوزه، فضای مجازی ما به لحاظ ایجاد باندها و پهن‌باندهای مناسب باید آماده باشد.

در ایران بیش از 57 میلیون کاربر اینترنتی وجود دارد و ما در این زمینه از جهت رقمی در خاورمیانه پیشتاز هستیم. این رقم ما را در مرز هفتاد درصدی اتصاد به اینترنت قرار می دهد که از این جهت قطر، بحرین و امارات از ما جلوترند. ولی پیشتازی رقمی استفاده از اینترنت را نباید دست کم گرفت زیرا که سه کشور فوق در مجموع تنها 13 میلیون کاربر اینترنتی دارند.

اما میزان کاربری و دسترسی به اینترنت تنها بخشی از مسئله است. در ایران نیز همچون بسیاری از کشورهای جهان، مردم بیشتر از خدمات موبایل استفاده می کنند. همکنون مسئله اصلی نه اتصال به اینترنت، بلکه سرعت و کیفیت کانکشن است. بر اساس آمار سال 2015 مجمع جهانی اقتصاد، از لحاظ کیفیت کلی شبکه، ایران در میان 145 کشور به طور متوسط در مقام صدم قرار گرفت. این در حالی است که از لحاظ ارزانی خدمات موبایل، ما درمقام 23 و ارزانی خدمات باند پهن اینترنت در مقام نوزدهم قرار گرفتیم. از لحاظ به کارگیری اینترنت در کسب و کار، ایران در میان کشورهای آخر جدول است. در خصوص دولت الکترونیک هم باید کارهای زیادی انجام شود و آمار مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که ما در خصوص عرضه خدمات آنلاین دولتی میان 143 کشور در مقام 83 و در خصوص کیفیت این خدمات در مقام صدم قرار داریم. ما به رقم اینکه از توان بالای دانش علمی و نفی برخورداریم، در زمینه خلاقیت تکنولوژیک در ته جدول هستیم و اختراعی در زمینه فن آوری تکنولوژی نداریم. این در حالی است که قطر و بحرین و امارات در میان 30 کشور اول آمار مجمع جهانی اقتصاد هستند.

ما از لحاظ دانش فنی و علمی از جایگاه بسیار خوبی برخورداریم و این موضوع هم در میان جامعه دانشگاهی کشور و هم در میان جمع فعالان استارتاپ مشهود است. با توجه به این ظرفیت ها، طبیعی است که ما در کشور شاهد تقاضای بالا برای بهبود خدمات اینترنتی باشیم. دسترسی به وای فای در اماکن عمومی یکی از این مطالبات است. البته اکنون در بسیاری از شهرها وای فای مجانی می توان یافت ولی باید توجه داشت که روند پیشرفت جهانی در این زمینه سرعت بسیار بالایی دارد. مرحله بعدی دسترسی به وای فای در فضاهای باز شهری است. این مدل در نیویورک به اجرا درآمده و سرعت این کانکشن یک گیگابایت در ثانیه است که سریع تر از بیشتر کانکشن های خانگی است که حدود 31 مگابایت در ثانیه است. متاسفانه در این زمینه ما با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم و سرعت متوسط دانلود اینترنتی در ایران تنها 1.4 مگابایت در ثانیه است. انتظار می رود طی 5 سال این سرعت به 20 مگابایت در ثانیه برسد که هنوز بسیار کند خواهد بود.

با گسترش استفاده از اینترنت، نگرانی هایی در خصوص دسترسی به وبسایت های غیر اخلاقی وجود داشته و برخی از دلسوزان اظهار داشته اند که دسترسی همگانی به اینترنت با سرعت بالا باید تا زمان اجرایی شدن کامل اینترنت ملی به تعویق افتد. ( برای مثال رجوع شود به پاسخ آیت الله مکارم شیرازی در سال 1393) ولی باید توجه داشت که دسترسی به وبسایت های غیراخلاقی با سرعت پائین ایننترت هم میسر است و اگر در این زمینه فرهنگسازی نشود حتی با اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات هم مشکل حل نخواهد شد. در مقابل باید توجه داشت که استفاده از اینترنت با سرعت بالا به رشد فضای کسب و کار کمک کرده و رشد اقتصادی را تسهیل خواهد نمود که به نوبه خود اشتغال و آبادانی در پی خواهد داشت.

دولت یازدهم اقدامات مثبتی برای گسترش اینترنت و خدمات مربوطه انجام داده است. به گفته واعظی، وزیر ارتباطات، راه اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات آغاز شده و دولت در این شبکه به دنبال توسعه بازار و ایجاد دائم نرم افزارهای داخلی است. دکتر واعظی افزوده است اگر امروز بازار فاوای کشور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است فکر می کنیم تا پایان برنامه ششم می توان آن را به راحتی تا سه برابر افزایش داد. وزیر ارتباطات همچنین به توسعه چند برابری زیرساخت های ارتباطی در دولت یازدهم اشاره کرده و گفته که با کمک همکاران و بخش خصوصی این مجموعه توانسته شبکه انتقال را بیش از سه برابر پهنای باند را تا حدود شش تا هفت برابر و تعداد مشترکان را تا ۱۰ برابر افزایش دهد.

همکاری با بخش خصوصی در حوزه فاوا از اهمیت بسیار حیاتی برخوردار است. خوشبختانه دولت یازدهم برای فعال سازی بخش خصوصی، مجوزهای لازم را به این بخش واگذار کرده است و در این راستا اپراتورها برای توسعه فناوریهای به روز نیامند مجوز نیستند و می توانند به راحتی فعالیت کنند. به گفته دکتر واعظی، در آینده نزدیک با همکاری اپراتورها، اپراتورهای مجازی راه اندازی خواهد شد تا شرایطی فراهم شود که با همکاری بیشتر بخش خصوصی، رونق اقتصادی در حوزه ارتباطات و فن آوری اطلاعات گسترش یابد.

به گفته مقام های وزارت ارتباطات، طبق برنامه ششم توسعه، طی 5 سال آینده باید بالغ بر ١١٠ هزار میلیارد تومان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه گذاری شود.  همکنون ارزش بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود 34 میلیارد تومان است که بیش از 70 درصد آن به ارتباطات اختصاص دارد و تنها حدود 30 درصد سهم فناوری اطلاعات است. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، سهم سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات بسیار بیشتر از این رقم است. امید است با اجرایی شدن برنامه ششم توسعه، هم در حوزه سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات و هم در به کارگیری ظرفیت های بخش خصوصی، همتراز دیگر اقتصادهای مطرح و نقش آفرین عمل کنیم. در عصر پساتحریم موانع اصلی سرمایه گذاری و تعامل با بازیگران خارجی در حوزه  فاوا رفع شده ویا در حال رفع شدن است و دولت می تواند و باید با همکاری بخش خصوصی در راستای حرکت کشور به سوی عصر نوین اطلاعات تلاش کند.

چند کلیک تا دولت الکترونیک فاصله داریم؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: