به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هر چند زنان کشورمان حضور موثری در بازار کسب و کار داشته اند و این حضور نتایج بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته، ولی مسئله کارآفرینی برای زنان و کارآفرینی توسط زنان آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. بر اساس گزارش 2016م مجمع جهانی اقتصاد، ایران از لحاظ شکاف جنسیتی در میان 144 کشور در مقام 139 قرار گرفته است.

تحقیقات بارها و بارها نشان داده که عدم حضور زنان در نیروی کار یک کشور باعث کندی رشد اقتصادی آن کشور می شود. بر اساس آمار بانک جهانی در سال 2014م، متوسط جهانی حضور زنان در بازار کسب و کار کمی بیشتر از 50 درصد است. این رقم برای اقتصادهای موفق حدود 65 درصد است. میزان مشارکت شغلی زنان در چین 64 درصد، در کانادا 61 درصد و در آلمان 54 درصد است. طبق آمارها، مشارکت شغلی زنان کشورما تنها حدود 17 درصد است.

به رغم حضور پائین زنان در عرصه اشتغال، باید توجه داشت که جمعیت جوان زنان کشور از متوسط توان تخصصی بالایی برخوردار است و در ضمن تمایل بالایی به کارآفرینی دارد. دکتر مسلم خانی، مشاور معاون توسعه اشتغال وزارت کار، با اشاره به اینکه سهم زنان کارآفرین کشور نسبت به مردان تنها حدود ۶.۲ درصد است تاکید کرد به رغم تمایل زنان به کارآفرینی، محدودیت های اجتماعی و قوانین کسب و کار باعث شده که این تمایل زنان به واقعیت بدل نشود. دکتر خانی تاکید کرده که باید بسته جامع مشوق های کارآفرینی و اشتغال زنان تدوین شود تا بتوانیم روندی که باید از قصد کارآفرینی تا انجام کارآفرینی طی شود را به طور مناسبی تکمیل کنیم.

بحث اشتغال زنان نیز همچون مقوله کلی اشتغال دو بعد دارد. یک بعد مربوط به کارآفرینی توسط زنان است و وجه دیگر مسئله ایجاد فرصت های شغلی در سطوح مختلف کارمندی و کارگری است. تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که ایجاد تعادل جنسیتی هم در سطح مدیریتی و هم سطح کارمندی نتایج مثبتی در کارآیی شرکت ها و واحدهای تولیدی دارد و باعث ارتقاء سازمانی می شود. در خصوص تاثیر حضور مدیران زن در کارآیی سازمانی می توان به گزارش صندوق بین المللی پول اشاره کرد که نشان می دهد به طور تقریبی، سازمان هایی که دستکم سه زن در رده های بالای مدیریتی به استخدام می گیرند، در همه زمینه های کارآیی سازمانی امتیاز بیشتری کسب می کنند. طی سال های اخیر زنان کارآفرین کشور ما موفقیت های چشمگیری داشته اند و این امر هم حاکی از استعداد و خلاقیت مادران و خواهران ماست و هم نشان از نظام آموزشی فراگیر و کارآمد کشور دارد. خوشبختانه مدیران زن نقش موثری در روشنگری و ترویج فرهنگ کارآفرینی داشته اند و در این میان نقش گروه های صنفی همچون انجمن زنان مدیر کارآفرین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دولت تدبیر و امید متوجه اهمیت تعادل جنسیتی در بازار کار بوده و این امر در چهارچوب برنامه ششم توسعه مورد تاکید مسئولان قرار گرفته است. شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری،  در دیدار مقام های صندوق بین المللی پول گفته است: با تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس، برای پنج سال آینده یک نقشه راه در حوزه زنان و خانواده داریم که یکی از اولویت های آن بحث ایجاد تعادل جنسیتی در بازار کار است. خانم مولاوردی تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده برای تدوین برنامه ششم توسعه به این نتیجه رسیدیم که برای تحقق توسعه متوازن، نیازمند تعادل جنسیتی در عرصه های مختلف از جمله بازار کار هستیم، لذا معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، بر اساس تکلیف شورای عالی اشتغال، سند اشتغال پایدار زنان را در چارچوب سند اشتغال پایدار کشور تدوین کرده است.

ما نیز از تلاش ها برای اشتغال پایدار زنان که در راستای اقتصاد مقاومتی است حمایت می کنیم. همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید فرموده اند، زنان در هر جامعه سالم بشری باید قادر باشند فرصت پیدا کنند که در حد سهم خود، تلاش و مسابقه‌ خویش را در پیشرفتهای علمی و اجتماعی و سازندگی و اداره این جهان به عهده بگیرند. باید توجه داشت که نقش پر رنگ تر زنان در اقتصاد به تقویت فعالیت های کارآفرینی و در نتیجه به افزایش فرصت های شغلی می انجامد و این خود از ستون های مهم اقتصاد مقاومتی است. همانطور که پروین هدایتی، معاون سابق مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرده حداکثر مقاومت اقتصادی زمانی بروز می‌کند که بدنه مردمی فعال شود و زنان نقش کلیدی در این روند ایفا می کنند. افزایش فرصت های شغلی به معنی افزایش سطح متوسط درآمد خانوارهاست و این امر نهایتا به افزایش تقاضا می انجامد. در چنین فضایی شرکت ها و واحدهای تولیدی می توانند با اطمینان بیشتری به عرضه کالا بپردازند و رشد پایداری داشته باشند.

موفقیت برنامه ها و سیاست های مربوط  به اقتصاد مقاومتی تنها در صورت مشارکت تمام اقشار جامعه ممکن خواهد شد. ما نیز با اظهارات معاون ریاست جمهوری در امور زنان موافقیم که زنان می توانند در مسیر پیشرفت کشور نیروی پیشرو باشند و در چهارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی و با توجه به اهمیت عدالت مداری و مردم محوری در این سیاست ها، زنان باید حضور موثری به عنوان نیروی کار کشور داشته باشند. نیمی از سرمایه انسانی کشور را زنان تشکیل می دهند و هم با توجه به آرمان ها و اصول سیاست های کلی کشور و هم با توجه به مقتضیات اقتصاد مقاومتی نمی توانیم و نباید از این سرمایه عظیم کارآفرینی غافل باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: