به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وزیر اقتصاد، علی طیب نیا، پس از بازگشت از واشنگتن و حضور در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اعلام کرد: ما معتقدیم تحریم‌های ظالمانه نباید مبنای کاهش و یا قطع همکاری‌های این دو نهاد با ایران می‌شد و بدین ترتیب هم اکنون در فضای جدید پسابرجام، انتظار طبیعی ما ارتقای روابط است.

گزارش صندوق بین المللی پول در مورد وضعیت اقتصادی ایران ضمن تحسین برنامه های دولت جمهوری اسلامی ایران در مسیر اصلاحات اساسی اقتصادی برای سرعت بخشیدن به رشد با دوام، اعلام کرد وضعیت اقتصاد کشور به شکل ملموسی بهبود یافته است.

بانک جهانی نقشی کلیدی در پیشبرد سیاست های ضروری برای رشد با دوام، کاهش فقر و تحول اقتصادی ایفا می کند. تمرکز اصلی اجلاس امسال بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بر رشد اقتصاد جهانی بود که با کمک این دو سازمان و مشارکت کشورها در مسیر هم افزایی و هماهنگی بیشتر سیاست های اصلاحات ساختاری، پولی و مالی، تحریک رشد و اشتغالزایی بود. یکی از دیدگاه های اصلی مطرح شده در این اجلاس که در اقدامات بانک جهانی به منظور افزایش سرمایه گذاری در مسیر رشد با دوام در نظر گرفته می شود باور به بخش خصوصی به عنوان عامل حیاتی برای اشتغالزایی است که منجر به بهبود استانداردهای معیشتی می شود.

وزیر اقتصاد کشورمان علاوه بر شرکت در نشست های این اجلاس و ارائه تجربه موفق کشور در مواجهه با بحران کاهش قیمت جهانی نفت با همتایان فرانسوی، هلندی و بلژیکی خود نیز ملاقات کرد و بر توسعه همکاری های بخش خصوصی ایران به این کشورهای اروپایی تأکید داشت.

صحبت های طیب نیا در خصوص موفقیت نسبی ایران با وجود تحریم ها و کاهش بهای نفت احساس اطمینان و امید به آینده اقتصادی کشور را در مخاطبان ایجاد کرد. همانگونه که وی تأکید کرد، عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی رمز موفقیت ایران در مدیریت بحران کاهش قیمت نفت بود. وی گفت: ما این کاهش نفت را همزمان با تحریم های ناعادلانه تجربه کردیم؛ یعنی زمانی که صادرات نفت مان حدود یک میلیون بشکه در روز کم شده بود و از اواخر سال گذشته و پس از برجام بود که توانستیم صادرات نفت مان را افزایش داده و به ظرفیت پیش از تحریم ها نزدیک شویم.

وزیر اقتصاد در مصاحبه ای که با شبکه المانیتور انجام داد از سایر تدابیر اقتصادی کشور همچون افزایش صادرات غیر نفتی، افزایش استقلال بانک مرکزی و تثبیت نرخ تبدیل ارز نام برد. وی در پاسخ به سؤالی در مورد اقتصاد مقاومتی گفت شاید واژه بهتر برای تشریح این سیاست ها اقتصاد مقاوم باشد نه مقاومتی و توضیح داد که یک اقتصاد مقاوم می تواند رشد اقتصادی بالا را به نوسانات حداقلی و افزایش سهم تولید متحقق کند. مشخصه بارز یک اقتصاد مقاوم قابلیت انعطاف پذیری در برابر تکانه های خارجی است. وی گفت، زمانی که طوفانی رخ می دهد، یک درخت خشک ممکن است خیلی زود بشکند، اما یک درخت منعطف می تواند از طوفان زنده بیرون بیاید.

طیب نیا در این سفر تأکید کرد ایران توافق با FATF را اجرا می کند. وی در دیدار با وزیر خارجه و توسعه همکاریهای بین الملل نروژ خواستار تسریع در روابط با بانک های بزرگ اروپایی شد. بورگ برند اعلام کرد: ما برای توسعه روابط تجاری با ایران خط اعتباری یک میلیارد دلاری صادراتی برای شرکت های نروژی  در نظر گرفته ایم. وی در دیدار با وزیر تجارت خارجی و توسعه همکاری های هلند پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک همکاری ها به ویژه جهت گسترش همکاری های بخش خصوصی را ارایه نمود که مورد استقبال طرف هلندی قرار گرفت. پیر کارل پادوان، وزیر اقتصاد ایتالیا در دیدار با وزیر اقتصاد کشورمان از آمادگی خود برای سفر به ایران به منظور نهایی کردن توافقات مالی و بانکی صورت گرفته در آینده‌ای نزدیک خبر داد. وی در دیدار با همتای ترکیه ای خود با اشاره به رفع موانع ناشی از تحریم ها، تسریع در توسعه روابط اقتصادی دوجانبه را خواستار شد و گفت: ایران آمادگی دارد برای تسریع در روند تجاری با ترکیه، فراتر از موضوع پنجره واحد گمرکی در مسیر ایجاد دروازه مشترک گمرکی گام بردارد و ما مطمئنیم این موضوع می تواند زمینه تحول بنیادین در تجارت دوجانبه را فراهم سازد.

ملاقات های طیب نیا با همتایان خود مشوق خوبی برای سرمایه گذاران خارجی بود و تا حدودی نگرانی های آنها در خصوص سرمایه گذاری در ایران را کاهش داد.

نگاهی به وضعیت کنونی اقتصاد و تحولات دوران پساتحریم که ارمغان برجام و مدیریت بهینه است هر ناظر منصفی را بر آن می دارد که با وجود نگرانی ها نسبت به کندی روند بهبود اقتصادی به اقدامات بزرگ در مسیر اصلاحات اقتصادی اذعان کند. تعامل سازنده کشورمان با موسسات مالی و اقتصادی معتبر جهانی پس از توافق برجام باعث تسهیل تراکنش ها شده و این فرصت مغتنمی برای ورود به بازار جهانی است. علاوه بر تعاملات با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شاهد حضور نمایندگانی از آنکتاد و یونیدو در روز ملی صادرات بودیم که امیدواریم افزایش این روابط بتواند جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تسهیل کند. در عین حال ما به عنوان فعالان اقتصادی بخش خصوصی باید از هیچ کوششی برای اجرایی کردن اصلاحات ساختاری دریغ نکنیم.

شکل گیری گفتمان ملی پساتحریم یا گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی؟

سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم

عده ای معدود و فرصتی محدود برای اقتصاد مقاومتی در پساتحریم

اقتصاد مقاومتی، چارچوب وفاق در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: