به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چندی پیش شماره 41 ماهنامه اقتصادی آینده نگر در بخش راهبرد خود پرونده ای درباره ظهور پدیده استارتاپ ها در اقتصاد ایران ارائه کرد با عنوان فصل قیام استارتاپی.  گفت و گو های خوبی توسط همکاران آینده نگر با فعالان و کارشناسان اقتصادی در این پرونده انجام شده که در ادامه چکیده ای از آنها را با تمرکز بر ساختار اقتصاد دولتی مرور می کنیم.

موسی غنی نژاد، اقتصاددان، در گفت و گویی با مریم موسی پور نسبت به موفقیت های کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی های رایانه ای ابراز امیدواری کرد و گفت این نوع کسب و کار می تواند برای آینده کشور بسیار نویدبخش باشد. وی افزود: با این حال ترس من این است که در این حوزه نیز مانند دیگر حوزه ها، دولت وارد شود و این جریان پیشرفت را که به صورت خودجوش به وجود آمده است متوقف کند.

اشاره غنی نژاد به سابقه بیش از نیم قرن گذشته دولت است که به اعتقاد وی همواره به زیان اقتصاد و بخش خصوصی تمام شده است. وی گفت: از طولانی کردن زمان اخذ مجوزها تا تصمیم هایی که به یکباره گرفته می شود و ضرر و زیان زیادی به فعالان اقتصادی وارد می کند. این نوع کسب و کار نیز از این موارد مصون نیست.

غنی نژاد افزود: نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که دخالت های دولت معمولا به بهانه حمایت انجام می شود. بنابراین باید امیدوار باشیم که دولت قصد حمایت از این نوع کسب و کار را نکند و آنها را به حال خودشان بگذارد.  

علیرضا صادقیان، موسس سایت نت برگ در گفت و گویی با نازنین نیک آیین نیز هراس از حضور سرزده دولت در این بازار را کتمان نمی کند. صادقیان معتقد است: به هر حال دولت به هر حوزه ای که وارد شود برخی از قوانین دست و پاگیر را نیز به همراه خود می برد. این ترس همیشه وجود دارد که اگر سیستم دولتی، بدون مطالعه و بررسی لازم وارد هر حوزه ای شود با قانون گذاری های غیر کارشناسی، موانعی ایجاد کند که آن حوزه را از حالت رقابتی بودن خارج کند.  وی نیز معتقد است اجرای قوانین در گذشته اغلب به گونه ای بوده که دولت را به عنوان مجری قانون بدنام کرده است و اینگونه برداشت می شود که ورود دولت، دست و پای فعالیت های اقتصادی و جامعه را می بندد. از این رو برخی معتقد هستند اگر دولت وارد نشود، بهتر است.

سعید گرکانی نژاد، رئیس مرکز توسعه تجات الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت و گو با محبوبه فکری از استارتاپ ها استقبال کرد و گفت: اگر زیرساخت ها برای جوانی که ایده پرداز و به نگاه تکنولوژیکی مسلح است، به گونه ای چیده شود که وقتی به این فضا وارد می شود قانون و راهبردی مناسب حاکم نباشد ممکن است از ایده او سوءاستفاده و حق و حقوق وی نیز پایمال شود. بنابراین زیرساخت های مرتبط با حقوق این فعالیت در این میان مهم است و نقش نظارتی دولت و حاکمیت هم مهم است. گرکانی نژاد تأکید کرد: باید در قالب مفاهیم استارتاپ ها، نخبگان را شناسایی و چتر حمایتی بر سر آنها باز کرد. کسب و کارهای اینترنتی به اعتقاد گرکانی نژاد در تضاد منافع با دولت نیست و در ایران نیز باید بستر و چارچوب های لازم و ضروری برای استفاده از فضای مجازی به صورت روشن تعریف شود و حاکمیت زیرساخت های لازم را فراهم آورد.

سعید نیک ضمیر، مدیر مطالعات و برنامه ریزی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد در این خصوص می گوید: موانع متعدد تولید و مالی در نظام اقتصادی کشور همچون وزنه سنگینی به پای کسب و کارهای جدید می چسبند و عملا هر گونه چابکی را از آن سلب می کنند. نیک ضمیر تأکید کرد ساز و کار مشخص در خصوص استفاده از منابع مالی کشور و مراحل در حین تولید و در نهایت مباحث مالیات بر ارزش افزوده باید نظام مند تعریف شوند. وی همچنین گفت: تدوین لایحه جامعی از سوی دولت برای توسعه کسب و کارهای نوپا در کشور و هدایت منابع دولتی همگام با سیاست های اصل 44 قانون اساسی به سوی برون سپاری می تواند راه گشا باشد.

زهرا کریمی، اقتصاددان، نیز معتقد است برای تسهیل در روند ایجاد استارتاپ ها و همچنین توسعه و پیشرفت آنها اقداماتی نیز در حوزه قوانین باید انجام شود چراکه این نوعاز کسب و کار جدید است و قوانین این حوزه در کشور یا وجود ندارند و یا نیازمند به روز شدن هستند. کریمی معتقد است در فضای پساتحریم سهم استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی از مقدار فعلی به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. وی تأکید کرد مهمترین مسئله استارتاپ ها طراحی یک نظام مالی متناسب باشد، چراکه معضل اصلی کسب و کارهای پر ریسک در ایران، نبود تشکیلاتی برای تأمین سرمایه های مخاطره آمیز است.  حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی در همین خصوص می گوید: در حال حاضر تشکیلاتی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی در کشور وجود دارد اما این تشکیلات برای تأمین مالی این حوزه از کسب و کار کافی نیست و باید نهادهای مربوط به این حوزه، معروف به وی سی در زمینه سرماه های مخاطره آمیز فعال شوند آن موقع می توان گفت شرایط مناسب برای اینکه حجم این شرکت های جدید و استارتاپ ها زیاد شود مهیا شده است و پس از آن می توانند در تولید ناخالص ملی سهمی داشته باشند.

اخیرا شاهد اقداماتی امیدوارکننده در مسیر حمایت از استارتاپ ها بوده ایم. برای نمونه، نظام صنفی رایانه ای کشور برای حمایت از کسب و کارهای نوپا در نمایشگاه الکامپ امسال فضایی را به رایگان در اختیار آنها قرار داد که حدود 80 شرکت نوپا و دانش بنیان در آن حاضر شدند.  

نخستین جشنواره ملی کسب و کارهای نوپا در حوزه صنعت و معدن نیز اسفندماه امسال در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار خواهد شد. داریوش سهرابی، مشاور مدیرعامل و مدیر امور مشتریان و روابط عمومی بانک صنعت و معدن در این خصوص گفت: این جشنواره از سه بخش نمایشگاه ایده‌های نوآورانه، نمایشگاه سرمایه‌گذاران کارآفرین و رقابت ایده‌های برتر تشکیل خواهد شد و فرصتی مناسب را برای ارتباط بین سرمایه‌گذاران کارآفرین و صاحبان ایده فراهم خواهد آورد. سهرابی تصریح‌کرد: حمایت مالی بانک صنعت و معدن از ایده‌های برتر و آماده فاز تجاری‌سازی که دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی باشند و ارائه خدمات مشاوره‌ای و بررسی مالی توسط این بانک، شرکت‌های زیرمجموعه آن و مدیریت فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر از دستاوردهایی است که شرکت‌کنندگان در جشنواره از آن بهره‌مند می‌شوند.

 بر اساس پیش نویس برنامه ششم توسعه، سازمان مدیریت به دولت پیشنهاد کرده است تا به منظور تقویت و توسعه کارآفرینی و تأمین مالی کسب و کارهای خرد و کوچک، بانک کسب و کار کوچک تأسیس کند. 

اخیرا شتاب دهنده دیموند اقدام به برگزاری همایشی با عنوان دور دنیای کارآفرینی کرد و در آن احمدرضا مسرور، مدیرعامل و بنیانگذار دیموند عنوان کرد: زیست بوم کارآفرینی در حال حاضر در ایران شکل گرفته اما کامل نیست. به عقیده وی با حمایت دولت و صنعت، و تلاش شتابدهنده ها می توان به شکوفایی اکوسیستم کارآفرینی در ایران و کاهش فاصله فعلی آن با سایر نقاط دنیا کمک کرد.

شما به عنوان یک فعال اقتصادی و یا دست اندرکار استارتاپ در خصوص نقش دولت چه فکر می کنید؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: