به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نخستین سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال استان مرکزی به مناسبت سالروز درگذشت آلفرد نوبل 19 آبان ماه امسال (10 نوامبر) در اراک برگزار می شود. مجید حاجی بابایی، مدیر اتاق فکر استان مرکزی،  بررسی و تبیین راهبردهای توسعه کارآفرینی در شرایط پساتحریم، سوق دادن جوانان دانش آموخته به سمت کارآفرینی و اشتغال پایدار، توسعه شرکت های دانش بنیان، فراهم کردن فضایی برای آشنایی نسل تحصیل کرده با فرصت های بازار کار، ایجاد خودباوری و مهارت را از اهداف برپایی این سمینار عنوان کرد. وی اظهار کرد: برگزاری تعدادی کارگاه آموزشی با سرفصل های اصول بازرگانی و تجارت، کارآفرین برتر و شرکت دانش بنیان از برنامه های جنبی این سمینار است. عضو هیات علمی دانشگاه اراک گفت: حضور 120 هزار دانشجو در استان مرکزی و نیز قطب چهارم صنعت کشور در این استان این فرصت را فراهم کرده است تا علم در خدمت توسعه قرار بگیرد و سمیناری با این ویژگی طراحی و برگزار شود.

رئیس شورای مرکزی کانون کارآفرینی ایرانیان نیز گفت: فاصله ای بزرگ بین دانش و فضای اجرایی کشور وجود دارد، دانشگاه مسیر خود را می پیماید و صنعت، کشاورزی و خدمات نیز در مسیر خود در حرکت هستند و در این بین بزرگترین دغدغه قشر دانش آموخته بعد از فراغت از تحصیل، حضور در بازار کار است. مجید ایزدی افزود: این قشر با مشخصات یاد شده نمی تواند خود را به بخش اقتصادی جامعه متصل کند و لازم است در چنین سمینارهایی دانش آموختگان مخاطب اصلی باشند تا خط مشی آینده در زمینه اشتغال برای آنها درست ترسیم شود.

اخیرا، سورنا ستاری فر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین در حاشیه جلسه صبحانه کاری با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران به خبرنگاران گفت: نیروی تحصیل کرده ما به جای اینکه به فکر استخدام باشند، باید در حوزه کاری خود به کارآفرینی بیاندیشند که در این زمینه فرهنگ‌سازی باید بیش از پیش انجام شود.

چندی پیش نیز، دکتر زرندی پور در مراسم افتتاحیه جشنواره کارآفرینی علامه طباطبایی نیز در ارتباط با راهکارهای مقابله با مشکل بیکاری گفت: اشتغال در دستگاه های دولتی اشباع شده است؛ سیستم دولتی برای جذب نیروی انسانی هیچ پتانسیلی ندارد، پس باید تغییر جهت بدهیم و وارد مسیری شویم که دنیا از 50 سال گذشته شروع کرده است؛ حرکت به سمت کارآفرینی.

در نشستی دیگر در خصوص کارآفرینی که در دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد، دكتر بهرام دلفان از معاونین دانشگاه با اشاره به قوانین و مقررات دست و پاگیری كه سد راه توسعه علم و كارآفرینی شده است اظهار داشت: دولتمردان قطعا" مسئول كارآفرینی اند و باید دغدغه های ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهها را داشته باشند و بزرگترین اشكال كارآفرینی مربوط به قوانین و مقرراتی است كه وجود دارد و تا زمانی كه این قوانین و مقررات اصلاح نشود همچنان مشكل كارآفرینی پابرجاست وی در ادامه سخنانش گفت: هیچ طرحی در دانشگاه ها در مسیر كارآفرینی وجود ندارد و بیشتر ارتقاء ها در زمینه ارائه مقالات است و بایستی در دانشگاه های ما اساتید و دانشجویان به سمت كارآفرنی حركت كنند تا بتوانند ایده های خود را با كسب علم و دانش در راستای كارآفرینی به محصول و تولید با ارزش تبدیل نمایند و راه های اشتغال را هموار نمایند.

این در حالی است که مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور اشتغال، گفت: جمعیت جوان فرصت خوبی برای توسعه کارافرینی و تولید ثروت در سرزمین ایران است اما باید این مهارت را به طور فراگیر آموزش دهیم.  مسلم خانی کارشناس ارشد بازار کار اظهار داشت: تنها رمز عبور از رکود اقتصادی و بحران بیکاری به ویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، توسعه مهارت و هنر راه اندازی و کسب و کار در محیط های غیردولتی است. وی، با بیان اینکه پیش بینی می شود با ادامه روند کنونی تا دهه آینده بیش از 50 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی فرصت اشتغال پیدا نکنند، گفت: باید توسعه کارآفرینی و تقویت بنگاه های اقتصادی محور همه نهادها باشد و هزینه راه اندازی کسب و کار با بهبود شاخص های فضای کسب و کار به حداقل برسد. وی معتقد است: توسعه اشتغال و کارآفرینی، شاه بیت طرح های ساماندهی مسایل اقتصادی و اجتماعی است و نسل بعدی هم باید کارافرین باشد و در حال حاضر بیش از 600 روش برای پیدا کردن کسب و کار در جامعه ایران وجود دارد و باید آموزش داده شود که این تنوع در آینده حتما افزایش خواهد یافت.

فرنوش حمیدپور کارشناس ارشد جامعه شناسی در این زمینه می گوید : شاید آنچه را که امروز کارآفرینی می نامند؛ صرفاً از حیث ایجاد اشتغال دارای اهمیت باشد. اما کارآفرینی بالواقع ارزش آفرینی است که در وهله ی اول به ساختار ارزشی یک اجتماع سالم می پیوندد. وی ادامه داد: شاید نگاه سطحی به کارآفرینی که موج تازه ای از افکار را به خود جلب کرده است در نگاه اول چندان کارآمد به نظر نرسد، اما ژرف تر که به مسئله بنگریم کارآفرین و صاحبان کسب و کار مولدین و کارگزاران توسعه یافتگی در ایران آینده محسوب می شوند.

اخیرا ششمین نشست هم اندیشی روسای دفاتر کارآفرینی نیز برگزار شد. ریاحی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت: این وزارتخانه موظف است برنامه عملیاتی ترویج و آموزش کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید با رویکرد تامین نیازهای بازار کار و توسعه مشاغل نو را با رعایت بودجه مصوب و احکام قوانین و مقررات تدوین و به شورای عالی اشتغال پیشنهاد نماید . وی در ادامه به چالش های آموزش و ترویج کارآفرینی اشاره و اظهار کرد: بر پایه مطالعات انجام شده و بررسی نظرسنجی های صورت گرفته چالش ها در این حوزه شامل فقدان انسجام نظری و درک و ادبیات مشترک از واژه کارآفرینی ، چالش در ملاک ها و معیارهای ارزیابی اثر بخشی دوره های آموزش کارآفرینی ، چالش در محتوا و شیوه های آموزش کارآفرینی ، ناکافی بودن تجارب قبلی کشور در حوزه کارآفرینی ، ناکافی بودن نهادهای آموزشی موجود و ..... است. مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه راهبردهای کلان در این برنامه را شامل آموزش و پرورش افراد کارآفرین با رویکرد توسعه کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری و مشاغل و ارتقای اثربخشی آموزش کارآفرینی و مهارت های کسب وکار دانست.

این در حالی است که علی محمد گودرزی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است: بخش خصوصی بدون حضور دولت می‌تواند نقش خود را یافته و در زمینه کارآفرینی موفق عمل کند.  تلاش های موفق کانون کارآفرینی ایران و استارتاپ ویکندها و ... را می توان در این جهت ارزیابی کرد. از سوی دیگر شاهد افزایش نقش نهادهایی چون صندوق کارآفرینی امید نیز هستیم.

در عین حال این سوال همچنان مطرح است که متولی کارآفرینی در کشور کیست؟ دولت؟ بخش خصوصی؟ هر دو؟ 

هفتمین جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار

کارآفرینی، پلی برای حل آسیب های اجتماعی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: