به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، در حاشیه بازدید از هفتمین نمایشگاه زنان و تولید ملی، گفت: هر اقدامی که با هدف توانمند سازی زنان به ویژه زنان آسیب پذیر صورت بگیرد در کاهش آسیب هایی که زندگی و خانواده آن ها را تهدید می کند موثر است.  وی در مراسم افتتاحیه گردهمایی مشاوران امور زنان وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: اگرچه زنان در حوزه‌های مختلف مثل آموزش و بهداشت دستاوردهای خوبی داشته‌اند و توانسته‌اند به پیشرفت‌هایی در این عرصه‌ها دست یابند؛ اما میزان پیشرفت‌های آنها در بخش‌های مختلف یکسان نیست. پیشرفت زنان در عرصه‌های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... به اندازه پیشرفت آنها در حوزه‌های آموزش و بهداشت نبوده است و همواره عدم توازن در دسترسی به فرصت‌ها و منابع وجود داشته است.  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه سعی داریم در برنامه ششم توسعه فاصله و شکاف‌های موجود بین بخشهای مختلف حوزه زنان را کاهش دهیم اظهار کرد: همین شکاف‌ها منجر به این شده که در گزارش‌های بین المللی رتبه پایینی به ایران تعلق بگیرد که سعی داریم این رتبه و وضعیت را تغییر دهیم.

گزارش شاخص جهانی کارآفرینی در سال 2015 میلادی به کارآفرینی زنان توجه داشته است. ایران در میان 77 کشور مورد مطالعه این گزارش با امتیاز 20.6 در رتبه 73 قرار دارد. آمریکا با امتیاز 82.9 در رتبه اول و پاکستان با امتیاز 15.2 در رتبه آخر کارآفرینی زنان است.  نقاط قوت کارآفرینی بانوان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سطح بالای تحصیل و فناوری های جدید است. نقاط ضعف کارآفرینی بانوان در منطقه، عدم انگیزه کافی برای کارآفرینی، چالش رسیدن به مدیریت سطوح بالا و در اولویت فاینانس نبودن است. در مورد ایران،  آمادگی زنان برای کارآفرینی بیشترین امتیاز و دسترسی به اینترنت کمترین امتیاز را کسب کرده است.

از سوی دیگر بانک جهانی در فصلنامه ای با عنوان اثرات لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران به بیکاری گسترده زنان و جوانان تحصیلکرده اشاره می‌کند و می‌نویسد: درآمدهای غیرمترقبه پس از لغو تحریم‌ها احتمالا می‌تواند به کاهش یا ثابت ماندن نرخ ارز خارجی کمک کند که این امر بر صنایع و بخش کشاورزی فشار وارد کرده و بخش خدمات را شکوفاتر خواهد ساخت. این مساله  می‌تواند برای آقایان که وابستگی بیشتری به بخش‌های کالاهای مبادله‌ای، صنایع و کشاورزی دارند مطلوب نباشد؛ در حالی که خانم‌ها در بخش خدمات مشاغل بهتری خواهند یافت. در نتیجه ممکن است سهم زنان در نیروی کار به دلیل بیشتر شدن فرصت‌های شغلی برای آنها افزایش یابد. بنابراین امکان دارد درآمد برخی نیروهای کار زنان افزایش یابد و این امر پیامدهای مثبتی در درآمد کلیه خانوارها بر جا خواهد گذاشت.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: سعی داریم برنامه ششم برنامه‌ای پروژه محور باشد. در حوزه زنان نیز می‌خواهیم چند پروژه را طراحی کنیم که آغاز و پایان آن مشخص باشد تا در پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم شاخص‌های ارتقاء یافته را اندازه گیری کنیم. تفاوتی که این برنامه با برنامه‌های سابق دارد این است که قرار است واقع بینانه نوشته شود و کشور را به توسعه منطقه‌ای، موضوعی و بخشی برساند.  وی در ادامه گفت: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه با بیان اینکه قصد نداریم این توقع را در جامعه ایجاد کنیم که در شرایط پساتحریم همه مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... کشور حل خواهد شد گفت: انتظار داریم بخشی از مشکلات حوزه زنان خاصه در بخش امنیت شغلی آنها در دوران پساتحریم حل شود.

سیده فاطمه مقیمی، رئیس کانون زنان بازرگان و نخستین زن هیأت رئیسه اتاق بازرگانی در مصاحبه ای در خصوص نقش زنان در پساتحریم گفت: نصف جامعه ما زنان هستند و اگر بخواهیم نخبگان جامعه افراد تحصیل‌کرده را قلمداد کنیم تقریبا بیش از نیمی از جامعه نخبگان تحصیل‌کرده به زنان اختصاص پیدا می‌کند. یعنی شاید حدود 64درصد فارغ‌التحصیل‌های دانشگاهی ما زنان هستند. اقتصاد دنیای امروز روی بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌گردد و قطعا برای شروع یک کار حتما نخبگان سهم و اثری خواهند داشت و قدرمسلم در اقتصاد پیش رو زنان می‌توانند سهم قابل توجهی از بنگاه‌های جدید را مدیریت کنند. وی افزود: ما در نظر داریم تا 1404، رشد مشارکت زنان را در بحث های اقتصاد به 30 درصد برسانیم. چیزی که امروز بین 4درصد تا 8درصد متفاوت است. اما افق چشم‌انداز 1404‌ برای 30درصد مشارکت زنان برنامه‌ریزی می شود. این طبیعتا می‌طلبد که هم ما در خود زنان این باورها را به وجود بیاوریم و هم زمینه‌های قانونی آن را ایجاد کنیم. با کارهای مشارکتی، مشورتی و آموزشی بتوانیم زیرساخت این انتقال رشد را انجام دهیم.

شهره ماهی صفت، کارشناس مسایل اجتماعی، نیز علاوه بر اهمیت افزایش سهم مدیریتی زنان در دوران پساتحریم تأکید دارد خواستار افزایش مشارکت آنها در عرصه سیاست نیز هست. وی گفت: دولت یازدهم تلاش زیادی برای مشارکت زنان در عرصه سیاست و اقتصاد دارد. این مهم اگرچه با ناتدبیری های گذشته تا حدود زیادی با چالش هایی، مواجه شد؛ اما خوشبختانه دولت حاضر با تایید حضور زنان و همچنین تاسی از فرمایش رهبر فرزانه انقلاب گام های ارزشمندی هرچند کم، اما برداشته است و زنان کارآفرین در حوزه های اجتماعی و اقتصادی به صورت دقیق و هوشمندانه در حال کسب تجربه هستند.  ماهی صفت افزود: بنابراین مشارکت زنان را با تکیه بر ارزشمندی ها و توانایی آنان آنطور که شایسته است باید درنظر بگیریم و یکی از مهمترین دستاوردهای پساتحریم این مهم، می تواند باشد.

پیش از دستیابی به برجام نیز سوسن باستانی، معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره اولویت‌های حوزه زنان در دوران پساتحریم گفت: مشارکت اقتصادی و اجتماعی زنان باید در اولویت قرار گیرد.

از سوی دیگر، توران ولی مراد، دبیر ائتلاف اسلامی زنان دیدگاهی متفاوت دارد. وی معتقد است: اگرچه مراکزی مانند معاونت امور زنان ریاست جمهوری و مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها داریم ولی آنان بویژه معاونت و مرکز امور زنان در ۳۰ سال اخیر اقداماتی متناسب با جایگاه و شأن خود انجام نداده‌اند؛ به گونه‌ای که در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اقدامات زیرساختی، رفع خلاءهای قانونی و اصلاح قوانین و مدیریت خود، سایر مراکز امور زنان و نهادهای مدنی اقدامات لازم را انجام نداد‌ه‌اند. وی تاکید کرد: مشکل اصلی حوزه زنان پول نیست بلکه بی‌برنامگی است. همچنین مشکل انحصارطلبی مردان در قدرت به راه‌حل اختصاص و ویژه نیاز دارد. طی ۶ تا ۷ سال بین زنان و مردانی که به جایگاه انسانی زنان اعتقاد دارند همگرایی و همراهی وجود داشت اما به طور مشخص در دو سال اخیر رابطه معاونت امور زنان با یک جریان سیاسی قطع شد و با یک جریان دیگر ارتباط برقرار کرد.

محمد رضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار با اشاره به اینکه از حدود 23 میلیون جمعیت فعال کشور سهم زنان 12 تا 13 درصد است افزود: متاسفانه نرخ بیکاری زنان تحصیل کرده حدود 30 درصد جمعیت کشور و دو برابر متوسط نرخ بیکاری کشور است. وی در ادامه گفت: موسسات مختلفی از جمله صندوق کارآفرینی امید در کشور وجود دارد که تسهیلاتی برای کارآفرینی به متقاضیان از جمله بانوان عزیز ارائه می دهد. موسسات دیگری نیز در این عرصه فعالیت می کنند و بانک ها نیز با توجه به ظرفیت های خود می توانند در این زمینه حضور داشته باشند. ما امیدواریم در آینده بانک صنایع کوچک را راه اندازی کنیم که در ابتدا زیر مجموعه بانک صنعت و معدن خواهد بود تا بتواند با نگرشی خاص به توسعه کارآفرینی کمک کند.

سهیلا جلودارزاده، رئیس ستاد برگزاری دومین نمایشگاه نقش آفرینی بانوان در توسعه پایدار گفت: رسیدن به سهم 30 درصدی مشارکت اقتصادی زنان در افق 1404کاری ملی وهمگانی است.

فاطمه دانشور عضو شورای اسلامی شهر تهران و کار آفرین برتر در حوزه معدن نیز در ادامه مراسم گفت: در ماه های اخیر شاهد عضوشدن تعداد بیشتری از بانوان در اتاق بازرگانی هستیم که این موضوع امیدوارکننده و خوشایند است . وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: او گفت: بیاییم به دخترانمان جرات حضور درجامعه ودر بازار کا ر را بدهیم. بیاییم ادبیاتمان را تغییر دهیم و نگوییم دختر قشنگم ، پسر زرنگم.  دخترانمان را طوری تربیت کنیم که جرات خطر کردن و ریسک پذیری در بازار و تجارت را داشته باشند.  

سورنا ستاری با تاکید بر ضرورت ایفای نقش بیش از پیش زنان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: این اقتصاد مختص به زنان یا مردان نیست و نقش آفرینی بیش از پیش زنان در این عرصه را طلب می‌کند. معاون علمی وفناوری رییس‌جمهوری افزود: نمونه‌های موفق بانوانی که توانسته‌اند در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان به موفقیت‌های بزرگ و چشم‌گیر دست پیدا کنند، قابل ملاحظه است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، باید میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم.

یلدا راهدار، نایب رئیس کانون زنان بازرگان اتاق ایران در مقاله ای ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﯼ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩات زیر را ارائه کرده است که امیدواریم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد:

تأسیس مراکز حرفه ای ﻭ ﺷﻐﻠﯽ برای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ های ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﺎﻧﻪ ﯼ ﺯﻧﺎﻥ؛
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﺻﻞ ۴۴ ﻗﺎﻧﻮﻥ اساسی کشور، ﺍﺭﺍﺋﻪ ﯼ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺕ ﻭﯾﮋﻩ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺵ ﺟﻨﺴﯿﺘﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ؛
ارائه ﯼ ﺗﺴﻬﯿﻼﺕ ﻻﺯﻡ برای دسترسی ﺁﺳــﺎﻥ ﺗﺮ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻣﺎﻟﯽ؛
ﺍﻫﻤﯿﺖ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﻣﺸﺎﺭﮐﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺧﺮﺩ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺳﻦ ﻭ ﺳﺎﻝ؛
ﺍﺭﺍﺋﻪ ﯼ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﻭ ﮐﻤﮏ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺁﻧﺎﻥ؛
ﺣﻤﺎﯾﺖ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺍﺯ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺑﺎ ﺗﺄﮐﯿﺪ ﺑﺮ ﺟﻨﺴﯿﺖ.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: