به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هند با 1.2 میلیارد جمعیت و با اقتصادی در حال توسعه بازار پر رونقی است. گرچه از شرکای تجاری ردیف اوّل ما نیست ولی تجارت با هند رو به افزایش است. هندوستان از مشتریان درجه اوّل نفت ماست که قابلیت تجارت غیر نفتی با آن نیز رو به افزایش است.برای اینکه حد اکثر بهره برداری از فرصتهای جدید در تجارت با هند میّسر گردد نکات زیر را بایستی در نظر  بگیریدم.

  1. واردات هند از ایران به مراتب بیش از صادرات آن به ایران است

به خاطر صادرات نفتی، واردات هند از ایران بیش از صادرات آن به ایران است. سال گذشته عدم موازنه تجاری بالغ بر 8 ملیارد دلار بود. صادرات ایران به هند بیشتر شامل کالاهای با ارزش همچون نفت است در حالی که صادرات هند به ایران عمدتا کالاهای اساسی و محصولات غذائی است . هند نمیتواند جایگزین اکثر تولیدات پیچیده ابزارهای تکنولوژیکی ساخت اروپا را فراهم کند ولی می تواند منبع خوبی برای مواد اولیه باشد.   

2. هند مایل به معامله است ولی مشکلات پرداخت وجود دارد.

مشکلات دریافت وجوهات نفتی را در سال گذشته همه به خاطر دارند. در نتیجه این مشکلات بود که هند هنوز هم 8 میلیارد دلار پول نفتی که قبلاً خریداری کرده بود بدهکار است . صادر کنندگان هندی هم نگران عدم دریافت پول کالاهای خود از ایران هستند.  تا همین اواخر هند میتوانست از طریق ترکیه این مشکلات را دور بزند ولی این امکان در آینده وجود نخواهد داشت.

3. نگرانی در مورد روپیه
دولت اخیراً مذاکراتی با هند انجام داده تا هند بتواند 45 درصد از بدهی خود را به روپیه بپردازد.
متأسفانه با توجه به عدم موازنه سطح معاملات ،  بانک مرکزی در نهایت اکثر ذخیره روپیه خود را نگه خواهد داشت . روپیه در بازارهای دیگر ارزش چندانی ندارد. مهمترین مورد استفاده آن برای کالاهای صادراتی از هند است. ممکن است صادرات به هند و پذیرش پرداخت آن به روپیه راهکار خوبی به نظر برسد ولی دستیابی به کلّ ارزش آن اگر خرید کالاها مستقیماً از هند صورت نگیرد بسیار مشکل است.
در سال گذشته ارزش روپیه در برابر دلار امریکا 10 درصد کاهش داشت. بانک مرکزی هند معتقد است که کاهش بیشتری در راه است. پیش بینی میشود که نرخ افزایش اقتصادی در سال جاری 6.9 درصد باشد یعنی 1.5 درصد کمتر از نرخ سال گذشته باشد که پائینترین نرخ رشد از سال 2008 میباشد. هند ارزش روپیه خود را که با آن پول نفت را پرداخت میکند تضمین نمیکند. بنا بر این بسیار محتمل است که در سال آینده ارزش آن کاهش یابد.


4. مسئله حمل و نقل
تحریمها روی مسئله حمل و نقل بین ایران و هند نیز اثر گذار بوده است. بسیاری از شرکتهای حمل و نقل هندی از جمله بزرگترین آن که دولتی هم میباشد از اول ماه ژوئیه برای حمل و نقل نفت از ایران بیمه نفتکشهای خود را از دست می دهد. تقریباً همه بیمه های باشگاه پی اند آی، یا در امریکا و یا در اتحادیه اروپا قرار دارند و تحت تحریمها هستند. برای پیدا کردن بیمه شرکتهای حمل و نقل هندی بایستی به شرکتهای محلی پی اند آی در کشورهائی نظیر چین، ژاپن، روسیه، سنگاپور و بخشی از خاورمیانه روی آورند. نظر به محدود بودن شرکتهای بیمه انتظار میرود شرکتهای تجارتی هزینه بیشتری برای خدمات بیمه بپردازند. آژانس تضمینی صادرات هند هنوز هم تا حدی خدمات بیمه ای را انجام میدهد ولی آنهم شرائط خود را سختتر کرده است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: