به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نرخ رشد اقتصادی در حال حاضر چند است؟ بر اساس اعلام بانک مرکزی، در سال  1389 نرخ رشد 3.5 درصد بود (4.3 درصد در بخش محصولات غید نفتی) بانک مرکزی آمار سال 1390 را اعلام نکرده است. صندوق بین المللی پول رشد 2.5 درصدی را برای سال 2011 تخمین زده و رشد 3.4 درصد را برای سال 2012 پیشبینی می کند.  سایر منابع رشد 3.1 درصد را برای سال 1390 ارایه می کنند و برای سال 1391 رشد 2.5 درصدی را پیشبینی می کنند.

تمام این منابع نرخ رشد اقتصادی را سالیانه در حدود 2.4 درصد بر آورد می کنند و با این وجود  آقای احمدی نژاد اظهار داشتند که رشد اقتصادی در سال 1390  7.3 درصد بوده  و لایجه بودجه ای که برای سال آینده به مجلس ارایه داده اند بر مبنای بر نرخ رشد اقتصادی 8درصد در سال آینده است.  این ارقام از کجا آمده اند؟ اگر فرض را بر این بگذاریم که نرخ رشد به این حد نرسد، برای رسیدن به چنین رشد شگفت آوری چه برنامه ای موجود است؟

  برای مثال و به گفته بهروز علیشیری، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، برای رسیدن به رشد 8 درصدی، ایران باید در طول برنامه پنجم توسعه 500 میلیارد دلار سرمایه خارجی را جلب کند. این در حالی است که در سال جاری ایران فقط حدود 7 میلیارد دلار سرمایه خارجی جلب کرده است.

ما نمیتوانیم سرمان را زیر برف فرو کنیم  و وانمود کنیم که نرخ رشد 8 درصد خواهد شد. با این کار فقط میزان مشکلات اقتصادی که با آن روبرو هستیم را انکار خواهیم کرد. در لایحه بودجه سال آینده سایر مسایل را ارجح شمرده ایم و هزینه های پدافند را 127 درصد افزایش داده ایم. به جای پیشبینی کردن نرخ رشد بالا ما باید رشد اقتصادی را در اولویت قرار بدهیم.

همانطور که آقای یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشته اکنون زمانی است که اقتصاد باید اولویت داشته باشد زیرا بهترین وجه برای رسیدن به اهداف مقام معظم رهبری و نیرو بخشندن به جایگاه بین المللی ایران می باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: