به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی درباره اثرات اصلاح هدفمندسازی یارانه ها بر بخش تولید، چالش هایی که تولیدکنندگان بخش خصوصی فولاد با آن مواجه هستند را شناسایی کرده است.  این مرکز پژوهشی پی برده که هدفمندسازی یارانه ها به طور جدی واحدهای خصوصی تولید فولاد را تحت تاثیر قرار داده است درحالیکه کارخانجات دولتی با هیچ مشکل جدی مواجه نیستند.  به دلیل افزایش قیمت انرژی، بسیاری از کارخانجات خصوصی با ظرفیتی کمتر از پنجاه درصد مشغول به کار هستند و مابقی مجبور به تعطیل کلی.  کنترل قیمت تولیدات از طرف دولت و به خصوص اعمال محدودیت بر افزایش قیمت ها، حاشیه سود برخی محصولات را به نزدیک صفر تقلیل داده است.  نتیجه نهایی ترکیب هدفمندسازی یارانه ها و کنترل قیمت از طرف دولت چیزی جز بیکاری کارگران صنعت فولاد نبوده است. 

اصلاح یارانه ها همچنین باعث رانده شدن سرمایه گذاری هایی شده که به صنعت فولاد وعده داده شده بود چرا که دولت به سختی می تواند یارانه ها را پرداخت کند. از آنجاییکه تخمین دولت از صرفه جویی های ناشی از اصلاح یارانه ها بیش از حد بالا بوده، به نقل از رئیس کمسیون صنایع پولی که باید به سرمایه گذاری تعلق بگیرد صرف پرداخت نقدی یارانه ها شده. 

کاهش ارزش پول که قیمت واردات را بالا می برد نیز به شدت روی بخش خصوصی صنعت فولاد تاثیر گذاشته است.  شرکت های خصوصی فولاد بیشتر نیاز های خود را از راه واردات تامین می کنند درحالیکه بخش دولتی اکثرا سنگ آهن های داخلی مصرف می کنند.  این امر سبب شده است که بخش خصوصی به سختی بتواند قیمت های تولیداتش را پایین تر از قیمت های مجاز تعیین شده از طرف دولت نگه دارد.

تقلیل میزان تولید فولاد توسط بخش خصوصی توان صنعت فولاد کشور را برای جوابگویی به تقاضاهای فزاینده تولیدات این صنعت کاهش می دهد و آنان را از رسیدن به هدف افزایش ظرفیت تولید باز می دارد.   غالبا از فولاد به عنوان صنعت مادر و ستون و پایه اقتصاد نام برده می شود و برای تضمین رشد اقتصادی، شرکت های ساختمانی و تولیدی کشور نیاز به عرضه کافی فولاد دارند. نظر به مشکلات فزاینده واردات فولاد و تامینات مالی، صنعت فولاد کشور، از جمله بخش خصوصی این صنعت با تولید سالانه چهار و نیم میلیون تن، باید تا حد ممکن تقویت گردد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: