به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انجام معاملات تجاری و مراودات بازرگانی و کسب و کار در این روزها با دشواری هایی همراه است.  ما فعالان اقتصادی هر روز با موانع جدیدی روبرو هستیم که کسب و کارمان را با چالش های خاصی مواجه می کند.  راهکارهای گذشته دیگر کارساز نیستند.  طرح هدفمند سازی یارانه ها تغییراتی بنیادین در مشوق های اقتصادی تولید کنندگان به وجود آورده و الگوهای کاری را بر هم زده است.  تحریم ها هزینه کسب و کار را بالا برده است.  مسیر تجارت تغییر کرده، گشایشات اعتباری خشکیده و رقابت در این شرایط چالشی دشوار است. 

با وجودیکه در مجموع ۳۰ کشور برتر اقتصادی جهان هستیم ولی بر اساس بسیاری از معیارهای بین المللی سهولت و فضای کسب و کار تقریبا در پایین ترین رده جدول ها هستیم:

    •    رتبه ۱۴۴ (لینک) از مجموع ۱۸۳ کشور در شاخص سهولت و فضای کسب و کار (لینک)
    •    رتبه ۹۸ از مجموع ۱۴۵ کشور (خیلی پایین تر از میانگین منطقه ای) در شاخص دانش اقتصادی (KEI) که توانایی کشور در رقابت بین المللی در عرصه دانش اقتصاد را ارزیابی می کند (لینک)
    •    رتبه آخر در منطقه و در سه درصد پایین کل کشورها در ارزیابی بانک جهانی در شاخص نظارت کیفی (لینک)
    •    رتبه ۶۲ از مجموع ۱۴۲ کشور در گزارش ارزیابی رقابت جهانی مجمع اقتصاد جهانی. همچنین تقریبا پایین ترین رده در ملزومات رشد و سرمایه گذاری.  رتبه ۱۱۳ در کیفیت بانکی،‌ رتبه ۱۱۱ در حفاظت از مالکیت فکری و رتبه ۱۳۱ در توان محافظت از سرمایه گذار (لینک)

هر روز خبرها بدتر می شوند. قیمت مواد غذایی افزایشی روزافزون دارد. نرخ رشد اقتصادی پایین است. بدهی خارجی در حال افزایش است. شکاف نرخ ارز بیش از پیش به بخش خصوصی لطمه وارد کرده است

با وجود چنین چالش هایی شعار دادن مبنی بر اینکه ما می توانیم موفق شویم مشخص نمی کند چگونه می خواهیم موفق شویم.  ما نمی توانیم به اهداف غیر واقعبینانه و شعارهای خوشبینانه اکتفا کنیم.  متاسفانه همت مضاعف هم به تنهایی کفایت نمی کند و ما را در مسیر خودکفایی پیش نمی برد.  باید راه و روش دیگری برای کسب و کار بیابییم. 

با یک گل بهار نمی شود و یک شرکت موفق به منزله موفقیت همه کافی نیست.  مشکلات سیستماتیکی که دامنگیر اقتصاد ما شده است نمی تواند به دست معدودی از افراد حل شود.  موفقیت در محیط کنونی اقتصادی نیاز به درک بیشتر و خلاقیت بیشتر دارد نه تنها برای خودمان بلکه برای کل فعالان اقتصادی.  برای اینکه هر یک از ما بتوانیم موفق شویم باید در تمام ابعاد آگاهی خود را در خصوص کسب و کار، تجارت و بازرگانی بالا ببریم.  حل مشکلاتی که کشور ما با آن مواجه است بدون آگاهی ما از اعداد و ارقام و واقعیات هر چند تلخ و دشوار،‌درک ما از رابطه و تاثیر متقابل آنها با مسایل اساسی و آگاهی از اینکه چه راه های دیگری برای ما موجود است میسر نخواهد شد.

بسیاری از فعالان اقتصادی و یا به خصوص آنان که در بخش خصوصی فعال هستند به سختی در تلاشند تا مسایلی را که مانع از پیشرفت صنف خاص آنها است بیان کنند تا بتوانند منابع لازم برای مقابله با چالش های موجود را بیابند و به ارتقای سطح گفتمان اقتصادی کشور کمک کنند.  این سایت نیز با کمک شما از این تلاش ها حمایت خواهد کرد و روابط میان بسیاری از چالش ها موجود در فضای اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار خواهد داد     

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: