به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اقتصاددانان در نشست مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که در واشنگتن در جریان است تلاش می کنند تا کشورهای درحال توسعه را به حذف یارانه های سوخت ترغیب نمایند. آنها معتقدند سقوط بهای نفت باعث تسهیل در اعمال چنین سیاستی خواهد شد.

در بهمن ماه سال گذشته نیز مقاله ای با عنوان نفت ارزان فرصتی برای کاهش یارانه های انرژی در سایت تاجران ارائه شد و در آن با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و با اشاره به تجربه های موفق کشورهای اردن، اندنزی و هند توصیه شد که در مقطع کنونی هزینه های سیاسی برای اتخاذ سیاست کاهش یارانه های انرژی نسبتاً ناچیز خواهد بود. وقتی قیمت نفت مجدداً روند صعودی خود را پیدا کند دولتمردان مان درخواهند یافت که کاهش یارانه ها از لحاظ سیاسی مشکل خواهد بود چراکه با افزایش قیمت سوخت و کاهش یارانه ها طبیعتاً شوک بزرگتری به مصرف کنندگان وارد خواهد آمد. با بالا رفتن مجدد بهای نفت هزینه یارانه ها نیز افزایش خواهد یافت که ناچاراً فشار مضاعفی بر وضعیت مالی کشورمان خواهد بود. در آن شرایط ما نه تنها قادر به ادامه هزینه سنگین یارانه ها نخواهیم بود بلکه توانایی رویارویی با پیامدهای سیاسی حذف این یارانه ها را نیز نخواهیم داشت. در حال حاضر فرصت منحصر بفردی برای حل یک معظل مالی که کشورمان با آن دست به گریبان است فراهم آمده است.

سقوط تقریبا 50 درصدی بهای نفت در ده ماه گذشته، برای صادرکنندگان و واردکنندگان آن در بازار جهانی تأثیرات و تعبیرات متفاوتی می تواند داشته باشد اما در مجموع بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش بهای نفت به نفع اقتصاد جهانی خواهد بود و تولید ناخالص داخلی در مقیاس جهانی را بهبود خواهد بخشید.  اقتصاددان ارشد بخش خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی، شانتایانان دوارارجان، می گوید اصلاح یارانه ها به خصوص برای این مناطق لازم است که سهمی 3 درصدی از تولید ناخالص داخلی دارند اما سهمی 50 درصدی از یارانه های انرژی در مقیاس جهانی.  به گفته این کارشناس بانک جهانی، این یک فرصت به خصوص برای صادرکنندگان نفت غنیمت است جراکه کاهش بهای نفت وضعیت مالی آنها را دشوارتر کرده و تقریبا مجبور به در نظر گرفتن گزینه قطع یارانه ها هستند.  

در چند سال اخیر در ایران نیز موضوع حذف یارانه های سوخت مورد توجه بوده اما اقدام قاطعی در این مورد صورت نگرفته است.  حذف یکباره و حذف تدریجی یارانه ها و تأثیرات آن بر سطح قیمت و هزینه تولید از جمله مواردی است که باید با دقت و ملاحظه بیشتری صورت گیرد.  به اعتقاد کارشناسان تاجران این تصمیم برای دولت یازدهم بیش از آنکه یک تصمیم اقتصادی باشد یک تصمیم سیاسی است.  حذف یارانه های سوخت بدون افزایش حجم واردات تورم زا خواهد بود. در دوران پساتحریم دروازه های واردات به روی کشور باز خواهد شد و همچنین دستیابی ایران به منابع ارزی آسان تر خواهد بود. آیا برنامه های خدمات اجتماعی درازمدت فدای رفاه مقطعی مردم خواهد شد؟ آیا با توجه به احتمال افزایش هزینه های تولید در صورت حذف یکباره یارانه سوخت، مردم افزایش قیمت کالاها را برای تقویت تولیدات داخلی قبول خواهند کرد؟ به نظر می رسد در این مقطع و با چشم انداز مثبت دستیابی به توافق نهایی و حذف تحریم ها مدیریت انتظارات مردم برای حذف یارانه های سوخت آسان تر باشد.آیا دولت طرف مردم را خواهد گرفت یا طرف تولید کنندگان؟ آیا گزینه سومی وجود دارد؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: