به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 

اقتصاد ایران برای آغاز دوران پساتحریم آماده می شود. میزان مشارکت فعالان اقتصادی و کارشناسان ذی صلاح اقتصادی و همچنین مسئولان و سیاستگذاران در گفتمان اقتصادی پساتحریم بیسابقه است ولی هنوز کافی نیست. جنب و جوشی که در نهادهای کوچک و بزرگ اقتصادی از بنگاه های تولیدی گرفته تا سیاستگذاران مالی و نظام بانکداری دیده می شود، دلالت بر این دارد که اهمیت برنامه ریزی و مدیریت بهینه دوران پساتحریم بر هیچکس پوشیده نیست. این تبادل افکار به منظور ارائه راهکارهای علمی و عملی به دولت باید تا رساندن بخش خصوصی به جایگاه مطلوب خود در اقتصاد ادامه یابد. در عین حال که این جوشش فکری میان فعالان اقتصادی قابل ستایش است باید این تحرک را در سایر نهادهای ذیربط اقتصادی از جمله وزارتخانه های مربوطه و حتی در مجلس ببینیم.

برنامه ریزی برای اقتصاد پساتحریم یک پروژه وسیع چند وجهی است که نمی توان به راحتی یک عامل یا یک صنعت یا یک بخش را در اولویت آن قرار داد.  به همین دلیل یک حرکت گسترده و هماهنگ برای بهره وری حداکثری از فرصت ها و مقابله با تهدیدهای آن لازم است. از سیاست های پولی و بانکی و مدیریت منابع ارزی گرفته تا نظام مالیاتی و راهکارهای جذب سرمایه گذاران خارجی و صندوق های تأمین سرمایه، مبارزه با فساد و ...  در این میان بخش خصوصی باید با باورمندی قدم های سازنده و استواری بردارد.

اسدالله عسگراولادی، اخیرا وضعیت کنونی اقتصاد را به خوبی تشریح کرد و نقش اتاق های بازرگانی را نیز در این راستا یادآور شد. به اعتقاد وی، امروز برای برون‌رفت از شرایط فعلی ضمن تعامل حداکثری بین دولت و بخش خصوصی باید تولید سرلوحه کار دولت و بخش خصوصی قرار گیرد و پول از واسطه‌گری به سمت تولید هدایت شود و تمامی عوامل اثرگذار برای رونق تولید از جمله نظام بانکی و بازار سرمایه ‌باید در خدمت تولید باشد و بدون تبعیض از کلیه بخش‌های مختلف تولیدی حمایت کند. چراکه تولید وسیله‌ای برای رفاه و توسعه اقتصادی کشور واساس ومبنای تجارت است و صادرات برای رونق تولید و خارج کردن کشور از رکود نه‌تنها ضروری بلکه امری بسیار واجب و لازم است و شرط صادرات انجام تولیداست وبرای تحقق این امر ‌باید از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده شود.

وی افزود:  امروز در نظام اقتصادی کشور باید نگاه جامع وکلان وتوجه به منافع ملی جایگزین نگاه بخشی و صنفی و شخصی در سطوح مختلف شود و بخش‌های مختلف اقتصادی ‌باید دارای برنامه‌ای مشخص و جامع باشند و به‌طور کاملا هماهنگ باهم عمل کنند تا موجب هم‌افزایی و رشد و شکوفایی اقتصادی کشور شود و ایجاد این هماهنگی و همکاری بین بخش‌های مختلف اقتصادی ‌باید توسط اتاق بازرگانی صورت پذیرد. امروز باید به دنبال بهبود فضای کسب‌وکار و رونق آن از طریق توسعه صادرات، حمایت از تولید داخلی برای ایجاد اشتغال، تلاش در جهت ایجاد همگرایی در بخش‌های مختلف اقتصادی، کاهش انحصار، رفع تبعیض، ریشه‌کن کردن فساد اقتصادی و حمایت از اعضا با چابک سازی، قانونمداری و رعایت اخلاق حرفه‌ای کسب‌وکار با استفاده از خرد جمعی در اتاق بازرگانی باشیم. برای پیاده‌سازی موارد فوق نیازمند ایجاد محیطی باثبات و مطمئن برای سرمایه‌گذاری و تولید و پرهیز از تصمیمات خلق‌الساعه، تقویت اعتماد مردم به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه اجتماعی و اجماع در نظام و قوای سه‌گانه برای تدوین و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها در جهت رشد و توسعه اقتصادی با محوریت بخش خصوصی باشیم.

آماده باش بخش خصوصی

رقیبان دیروز و رفقای امروز، در اندیشه فردای اتاق بازرگانی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: