به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در خبرها آمده بود که اقتصاد ژاپن به طور پی در پی در سه ماهه دوم سال جاری منقبض شده و تولید واقعی ناخالص داخلی این کشور طی ماه های ژوئیه تا سپتامبر 1,6 درصد (در معیار یک ساله) کاهش پیدا کرده و باعث شده که سومین اقتصاد جهان وارد رکود شود. البته ژاپن می توانست همکاری های گسترده اقتصادی خود را با ایران ادامه دهد و با خرید نفت ایران به اقتصادش قدرت بخشد، ولی متاسفانه با آغاز تحریم ها علیه صنعت نفت ایران، این مهم تحقق پیدا نکرد. در واقع دولت توکیو به اجرای تحریم های آمریکا و شورای امنیت متعهد بود و همین امر باعث شد که همکاری های تجاری و اقتصادی شرکت های ژاپنی با ایران به شدت محدود شود. خوشبختانه تحولات اخیر حاکی از آنست که ژاپن نسبت به مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی خوشبین است و زمینه های لازم را می چیند تا پس از رفع تحریم ها، همکاری ها با شرکت ها و سرمایه گذران ایرانی را از سر گیرد.

اخیرا کاردار سیاسی سفارت ژاپن در تهران نسبت به آینده روابط دو کشور، به طور خاص پس از پایان مذاکرات اتمی، ابراز امیدواری کرد. در ماه سپتامبر هم، شینزو ابه، نخست وزیر ژاپن طی ملاقاتش با دکتر روحانی بر اجرایی شدن همکاری های دوجانبه ایران و ژاپن تاکید داشت و از گسترش همکاری ها در حوزه های زیست محیطی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تلاش های انساندوستانه استقبال نمود. در همین حال شینزو ابه از تمایل دولتش برای گسترش همکاری ها در حوزه بهداشت و درمان سخن گفته بود. البته حوزه انرژی همچنان یکی از مهم ترین زمینه های همکاری دو کشور تلقی می شود و مقام های دولت ژاپن گفته اند نفت خام ایران برای ایجاد امنیت انرژی ژاپن گزینه جذابی است.

همچنان که پیشتر گفته شد ژاپن وارد رکود اقتصادی شده، ولی این امر به معنی کاهش نیاز این کشور به نفت ما نیست. هر چند معمولا در دوران رکود اقتصادی تقاضا برای نفت کاهش می یابد، ولی به احتمال قریب به یقین دولت توکیو به دنبال فرصت هایی خواهد بود تا همکاری های دوجانبه نفتی با ایران را توسعه دهد. ژاپن با کمبود منابع طبیعی روبروست و هم اکنون تقریبا 84 درصد از نیازهای انرژی خود را وارد می کند. پیش از حادثه اتمی فوکوشیما در سال 2011 میلادی، نیروگاه های اتمی ژاپن بیش از 30 درصد نیازهای انرژی این کشور را تامین می کردند، ولی با توجه به اینکه تقریبا تمامی نیروگاه های ژاپن تعطیل شده، این کشور به امکان افزایش خرید نفت از ایران توجه دارد و مطمئنا این گزینه را راه مناسبی برای تامین نیازهای انرژی اش ارزیابی می کند. البته با توجه به معافیت ژاپن از اعمال تحریم ها، شرکت های ژاپنی خرید نفت ما را به طور کامل تعلیق نکردند، ولی به هر حال ژاپن واردات کلی نفت ایران را کاهش داد، به طوری که در سال 2012، این واردات 39 درصد تنزل یافت و در سال 2013 واردات نفت ژاپن از ایران به پائین ترین سطح خود از سال 1981 رسید.

مهندس زنگنه، وزیر محترم نفت، از شرکت های نفت ژاپنی خواسته است تا مذاکرات را برای پیگیری پروژه های توسعه میادین نفت و گاز ایران آغاز کنند. این اقدام مثبتی است که در راستای آماده سازی برای ورود به دوران پساتحریم باید مورد استقبال قرار گیرد. سابقه همکاری های ما با ژاپن طولانی است و از سرگیری این روابط اقتصادی به سود هر دو طرف خواهد بود.          

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: