به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بخش خصوصی و امنیت و ثبات در منطقه

محمد نهاوندیان، رییس دفتر رییس جمهوری، در دیدار محمد ثانی الرمیثی رییس اتاق بازرگانی و صنایع دولت امارات عربی متحده و هیات همراه وی، گفت: معتقدم باید هرچه سریعتر برای استفاده از فضای جدید بوجود آمده دستگاههای خود را آماده کرده و روابط را فراتر از سطح تعاملات تجاری توسعه دهیم. نهاوندیان رویکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید را دارای تقارب و نزدیکی با سیاست های اقتصادی امارات طی دهه های اخیر دانست و افزود:  معتقدیم برای برقراری صلح و امنیت در منطقه، باید روابط اقتصادی کشورهای منطقه توسعه یابد. وی گفت: معتقدم با پیش گرفتن رویکرد توسعه و گسترش روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه، بسیاری از آتش های شعله ور فروکش کرده و آرامشی در میان کشورهای اسلامی ایجاد می شود. الرمیثی به مذاکرات مثبت ایران با ۵+۱ اشاره و خاطر نشان کرد: به ثمر نشستن این توافقات موجب دلگرمی ما در جهت بسط و توسعه همکاری ها با ایران خواهد بود.  در همین زمینه باید به سفر امیر کویت و هیات های عالی رتبه به ایران اشاره کرد. در یکی از این دیدارها، رییس جمهوری تأکید کرد ظرفیت های فراوانی در مسیر توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور وجود دارد و گفت: در مناطق جنوبی ایران از جمله آبادان و خرمشهر که در نزدیکی کویت قرار دارند، زمینه های فراوانی برای سرمایه گذاری های کارآفرینان و سرمایه گذاران کویتی اعم از دولتی و بخش خصوصی فراهم شده است. رییس جمهوری افراطی گری و خشونت را از جمله عوامل مهم بی ثباتی و وجود مشکلات امنیتی در منطقه برشمرد و خاطر نشان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم و با افراط و تروریسم مبارزه کرده و در جهت تقویت وحدت امت اسلامی در منطقه تلاش کنیم. دکتر روحانی با اشاره به وجود مشکلات در برخی کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق، گفت: همه کشورهای منطقه باید در جهت ایجاد آرامش و امنیت در این مناطق کمک کنند. در هفته های گذشته نیز ما بر اهمیت گسترش روابط تجاری که موجب کاهش افراط گرایی در منطقه می شود تأکید کردیم.  امید است با تداوم دیپلماسی اقتصادی، بخش خصوصی بتواند ضمن گسترش و توسعه روابط تجاری به برقراری ثبات و آرامش در منطقه نیز کمک کند. 

اتاق بازرگانی و دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی اقتصادی: چهار اقدام برای بهبود روابط تجاری در منطقه، دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

اتاق بازرگانی ایران یا اتاق بازرگانی تهران

اسدالله عسگر‌اولادی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اتاق تهران، در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با انتقاد از عملکرد رییس اتاق تهران در خصوص نحوه‌ی تعامل اتاق بازرگانی تهران با اتاق بازرگانی ایران گفت: شما نباید در جزیره‌ای جدا از اتاق ایران حرکت کنید و نباید بگویید حرکت ما در اتاق تهران جدا از اتاق ایران است. در ادامه انتقاد‌های عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به وی گفت:  ما برای این هیات‌ها از قبل به همه خبر می‌دهیم و حتی این نشست‌ها را بر روی سایت اتاق بازرگانی تهران قرار می‌دهیم. این‌که باید با اتاق ایران هماهنگ باشیم در آن شکی نیست. به اعتقاد کارشناسان تاجران تحرک ایجاد شده در میان فعالان اقتصادی و جامعه کسب و کار برای بهره گیری از فرصت های دوران پساتحریم ستودنی است اما در عین حال اگر قرار است اتاق های بازرگانی سردمدار این حرکت ها باشند بهتر است این امور با هماهنگی صورت گیرد. این هماهنگی صرفا نباید به خاطر دیوانداری ها و کاغذبازی های اداری باشد بلکه باید در جهت تسهیل و کارآمدتر کردن این اقدامات صورت گیرد.  در زمانی که ارکان سیاستگذاری جامعه باید بیش از هر زمان دیگری متحد و منسجم در مسیر دستیابی به توافق نهایی و رفع تحریم ها گام بردارد، فعالان اقتصادی هم باید در این مسیر با انگیزه و پرانرژی اما هماهنگ گام بردارند.  رقابت سالم می تواند بسیار سازنده باشد. در این مسیر ما از اتاق های بازرگانی استان ها و دیگر نهادهای اقتصادی هم انتظار داریم برای گسترش روابط تجاری با همسایگان پیشقدم شوند ولی در عین حال هماهنگی در این اقدامات را برای جلوگیری از دوباره کاری و اتلاف نیرو و انرژی توصیه می کنیم.  اگر قرار است به قول آقای عسگراولادی جزیره ای عمل نکنیم، دست کم مجمع الجزیره ای عمل کنیم.

مبارزه بخش خصوصی با ریزگردهای تروریست

رییس جمهوری در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست جزو اولویت های جدی دولت است و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی باید با مشارکت مردم انجام شود. رییس شورای عالی محیط زیست با اشاره به اینکه مسایل مربوط به بهداشت و محیط زیست، مسایلی تشریفاتی نیستند، تصریح کرد: بهداشت و محیط زیست در ارتباط کامل با زندگی مردم است و اگر به آن توجه نشود زندگی مردم با معضلات عدیده ای روبرو خواهد شد.  در همین راستا رییس جمهوری بر حل مشکل ریزگردها از مبدا عراق، سوریه، اردن و عربستان تاکید کرد. وی همچنین با اشاره به اینکه برخی معضلات زیست محیطی از مرزهای سیاسی فراتر می رود، گفت: دولت در این راستا نیز گام های جدی برداشته و بنده در ملاقات هایی که با نخست وزیر عراق و رییس جمهوری افغانستان داشته ام، در کنار مسائل سیاسی و بین المللی بخش قابل توجهی از مذاکراتم را به مساله محیط زیست اختصاص دادم چرا که حفاظت از محیط زیست و زندگی مردم را وظیفه دینی دولت می دانم. در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی به دنبال قراردادها و فرصت های بزرگ اقتصادی از قبیل قراردادهای نفت و گاز یا صنایع فولاد و گسترش روابط تجاری بین المللی هستند برخی از ما نیز باید به دنبال فرصت های کوچکتر اما پر اهمیت تر که تبعات گسترده تری دارند نیز باشیم. یافتن راه حل برای چالش های منطقه ای از قبیل کمبود آب و یا فرسایش خاک از این جکله اند.  شایسته است بنگاه های اقتصادی و شرکت های تجاری که تخصص های لازم در زمینه های مربوطه را دارند با نگاهی به مطالعات انجام شده به ارائه خدمات در این زمینه بپردازند.

تخصص ها و مهارت های موجود در مقابل  تخصص ها و مهارت های مورد نیاز

به نقل از خبرگزاری مهر، نرخ بیکاری جوانان به مرز هشداردهنده 24 درصد رسیده و دستکم 1.1 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی امکان ورود به بازار کار را نمی یابند. طبق گفته وزیر کار بزودی 4.5 میلیون نفر دانشگاهی دیگر نیز راهی بازار کار خواهند شد؛ بنابراین اگر نتوان برای اشتغال آنها اقدامات موثری را انجام داد، سونامی 5.6 میلیونی بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی به وقوع خواهد پیوست. به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری عمومی کشور در سال 92 برابر با 10.4 درصد بوده ولی نرخ بیکاری جوانان گروه سنی 15 تا 24  سال به میزان 24 درصد اعلام شده است. همچین نرخ بیکاری جوانان گروه سنی 15تا 29 ساله نیز 21.2 درصد است. مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور نیز با بحرانی دانستن شرایط بیکاری کارجویان جوان کشور، نرخ بیکاری جوانان را رقمی بین 23 تا 26 درصد دانسته است. از سوی وی معتقد است نرخ بیکاری زنان به رقم نجومی 43 درصد رسیده که نشان دهنده عمق مسئله بیکاری در بخش زنان کشور است.  در این گزارش آمده، حمید حاج اسماعیلی؛ کارشناس بازار کار در زمینه آمارهایی که از سوی مقامات دولتی درباره بیکاری ارائه می شود می گوید: درباره بیکاری باید بررسی های تخصصی تری صورت گیرد، چرا که اساسا نمی توان آمارهای موجود را ملاک برنامه ریزی قرار داد. به نظر شما چشم انداز بازار کار در دوران پساتحریم چگونه خواهد بود؟ آیا بین رشته های تحصیلی ما و بازار کار شکاف تخصصی وجود دارد؟ در اینصورت، چه مطالبی باید با هماهنگی فعالان اقتصادی و دانشکاهها مورد بررسی قرار گیرد؟ آیا جامعه کسب و کار می تواند دانشجویان را در طی دوران تحصیل جذب کند؟ چه همکاریهای استراتژیکی باید میان موسسات آموزش عالی و جامعه کسب و کار وجود داشته باشد؟  بیکاری جوانان و تاثیر آن بر کسب و کار، ایران به روایت ارقام: بیکاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: