به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی وب‌سایت اسپیدتست، از افت سرعت اینترنت ثابت کشور در ماه ژوئن خبر می دهد. طبق این آمارها، اکنون میانه سرعت دانلود اینترنت ثابت در ایران، ۲۳/ ۱۰ مگابیت‌ برثانیه و میانه سرعت آپلود آن ۶۱/ ۱مگابیت‌ برثانیه است. بر این اساس، اینترنت ثابت ایران در رتبه ۱۴۵ از میان ۱۸۲ کشور جهان قرار دارد. برغم مشکلات، دولت نسبت به آینده خوش بیش است و عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، می‌گوید: دولت سیزدهم پروژه فیبر نوری را با جدیت پیگیری می‌کند تا شاهد سرعت‌های چند ده برابری باشیم. این درحالیست که حجت الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید به دلیل تحریم‌هایی که در این چند ساله اعمال شده، خرید تجهیزات مرتبط با فن آوری ارتباطات با مشکلاتی جدی روبرو شده و این مسئله بر روی سرعت اینترنت در کشور هم تاثیر گذاشته است.

رابطه تحریم با دسترسی به اینترنت، بخشی از یک مسئله بزرگتر، یعنی تاثیر منفی تحریم ها و انزوای کشور بر فن آوری های مدرن در ایران است. باید توجه داشت که ‌تکنولوژی مخابرات و ارتباطات با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و هر روز تجهیزات جدیدی در این حوزه عرضع می شود. ما هم برای اینکه از این پیشرفت عقب نمانیم، نیازمند تعامل با کشورهای صنعتی هستیم و انزوای کنونی ما به شدت به این روند آسیب می رساند. تحریم ها و انزوای تجاری کشور نقش بسیار منفی در روند به روزرسانی و دسترسی به تجهیزات داشته و تا زمانی که درهای تجارت و فن‌آوری کشور بر روی سرمایه گذاران خارجی باز نشود، نمی توان امیدی به گشایش در این حیطه داشت. اکنون مدتهاست که ایران به دلیل تحریم‌ها، در تامین منابع مربوطه در حوزه تکنولوژی با مشکل روبرست و متاسفانه عدم به روزرسانی تجهیزات، تنها مردم، و به طور خاص دانشگاهیان را هدف قرار داده است.

دسترسی به انترنت سریع، یکی از الزامات توسعه اقتصادی کشور است ولی اکنون ما در یک حلقه معیوبی وارد شده ایم که از یک سو، انزوای کشور باعث کندی دسترسی به اینترنت می شود، و در ضمن، این دسترسی بد، باعث انزوای بیشتر دانشگاهیان و فرهیختگاه می گردد. البته یکی از علت‌های گلایه‌های مردم، مقایسه سرعت اینترنت کشورمان با دیگر کشورهاست. مسئولان وزارت ارتباطات هم به وخامت وضع ازعان دارند و در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره کاهش ۴ رتبه‌ای سرعت اینترنت ایران نسبت به سایر کشور‌ها گفته اند: در سرعت اینترنت ثابت اصلا وضعمان خوب نیست و رتبه ما بالا نیست، البته سرعتمان از ۹ مگابیت بر ثانیه در یک سال قبل هم‌اکنون به ۱۰.۵ رسیده، ولی با وجود این، افزایش سرعت در سایر کشور‌ها بیشتر بوده است.

همانطور که در تحلیل ایسنا آمده، در اوایل دهه ۹۰ تنها چهار میلیون نفر از جمعیت ایران به اینترنت دسترسی داشتند. سال ۹۳، تعداد مشترکین  (خط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL) در کل کشور چیزی حدود چهار میلیون نفر و ظرفیت سرویسی که برای اینترنت موبایل ایجاد شد، کلاً ۳۰۰ هزار نفر را پوشش می‌داد که از این ظرفیت فقط ۸۰ هزار نفر کاربر فعال به‌حساب می‌آمدند؛ آن‌هم فقط نسل سوم اینترنت همراه. در آن زمان شاید دسترسی محدود به اینترنت در حد وبگردی و عضویت در پیام‌رسان‌های نسل اول، می‌توانست نیاز مخاطب را تامین کند اما از چند سال قبل که توسعه اینترنت در کشور شدت گرفت، کاربران دیگر آن نسل ابتدایی مصرف‌کننده اینترنت نبودند و نیاز به زیرساختی داشتند که بتوانند از دیگر قابلیت‌های فضای مجازی نیز استفاده کنند. این زیرساخت در اینترنت سیار مهیا شد و ورود نسل سوم، چهارم و پنجم اینترنت، کاربران را به سمت استفاده از این فناوری سوق داد. چند سالی است که بار ترافیکی اینترنت سیار به همین واسطه افزایش پیدا کرده و حتی اختصاص باند فرکانسی ۲۳۰۰ به اپراتورهای سیار نیز هنوز نتوانسته مشکل کندی اینترنت را رفع کند. اپراتورها اکنون در مرحله تهیه و تأمین تجهیزات قرار دارند ولی تقاضا بسیار بیشتر از عرضه است و تا زمانی که کشور از وضعیت تحریمی موجود خارج نشود، نمی توان امیدی به بهبود وضعیت داشت.

حجت الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید واگذاری حوزه مخابرات و بخشی که خصوصی‌سازی شده، متاسفانه به صورت کامل انجام نشده یا با ایراد اتفاق افتاده است. فیروزی ضمن بیان اینکه بخشی از مشکل به پهنای باند و تجهیزات مربوط می‌شود، اظهار کرد: ‌به دلیل تحریم‌هایی که در این چند ساله اعمال شده است، خرید این تجهیزات مخابراتی برای وزارت ارتباطات، مجموعه‌های متولی و سهامداران حوزه‌های تلفن همراه و اینترنت با مشکل مواجه شده است. فیروزی می پذیرد که آنچه مردم توقع دارند، یک اینترنت مناسب و پرسرعت است که توقع درست و بجایی‌ست، ولی در شرایط کنونی این درخواست اجابت نشده است.

همانطور که تجارت‌نیوز گزارش کرده، انزوای اقتصادی و تجاری ایران به شکل های مختلفی بروز کرده، که یکی از نمونه های آن، تحریم ایران از سوی غول‌های فناوری، همچون گوگل و اپل است که  عملا دسترسی کاربران ایرانی را برای دانلود اپلیکیشن‌های موبایلی مسدود می‌کند. یکی دیگر از تاثیرات این فشارها، محدود شدن دسترسی برنامه‌نویسان و تولیدکنندگان صنعت نرم‌افزار ایران به انواع سرویس‌های کدنویسی است. فرهاد پاک‌نیت، برنامه‌نویس و استاد دانشگاه می گوید: این تحریم‌ها صنعت نرم‌افزار  را به طور قابل توجهی فلج کرده است. فعالان و برنامه‌نویسان این صنعت به سختی می‌توانند بعضی از این تحریم‌ها را دور بزنند و یا با سرویس‌های دیگر شرکت‌ها جایگزین کنند. اما بعضی از خدمات انحصاری است و نمی‌توان جایگزینی برای آنها پیدا کرد.

شکی نیست که اولین قدم برای برون رفتن از وضعیت موجود، احیاء برجام است. ولی باید توجه داشت که تنها امضای یک قرارداد جدید کافی نیست، بلکه باید یک اراده قوی سیاسی در کشور وجود داشته باشد تا ایران از انزوا خارج شود و به تعامل سازنده با همه کشورهای صنعتی، از جمله اروپا و آمریکا بپردازد. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: