به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در کشور متمدن و توسعه یافته ای مثل ژاپن و آلمان، مسولان وقتی که وظایفشان را به درستی انجام نمی دهند، از روی شرمساری و سرافکندگی حتی به دوربین های تلویزیون هم نگاه نمیکنند و به سرعت استعفای خود را تقدیم می کنند و از انظار عمومی ناپدید می شوند. ولی متاسفانه در مسئولان ما خبری از شرم و حیا نیست و حتی دست پیش را گرفته از مردم کمرشکسته در زیر فشارهای اقتصادی طلب دعا برای سلامتی و برکت بیشتر هم می کنند. زمان برای احیاء برجام به سرعت در حال اتمام است و مسئولان باید به جای تعارفات و بازی های سیاسی، منافع ملی را بر ترجیحات جناحی مقدم کنند و کشور را از فروپاشی اقتصادی نجات دهند.

سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به این که با هدایت های رهبری و مجاهدت های دولت، تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی با جدیت ادامه دارد، با وعده های سر خرمن، یک بار دیگر اذعان کرد که به فضل الهی افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است.ایشان منتی هم بر سر مردم شریف گنبدکاووس  گذاشت که در جمع عزاداران حسینی در جوار مرقد مطهر امامزاده یحیی بن زید علیه السلام حاضر شده و وجود این امامزاده را برکتی برای مردم استان گلستان خواند. وزیر اقتصاد و امور دارایی هم به مانند بسیاری از دیگر مسولان کشور به ابنکه از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم دریغ نخواهد کرد، از مردم خواست که همه مسئولان دولت به ویژه رئیس جمهور را از دعاهای خیر محروم‌ نکنند تا بر دشمنان خارجی و بدخواهان‌داخلی فائق آمده و در مسیر خدمت به مردم موفق باشند. شایان ذکر است که در حاشیه این بازدید، مسئولان و مدیران ارشد شهرستان گنبدکاووس از وزیر اقتصاد و امور دارایی خواستار اجرای طرح جامع بهسازی و توسعه حرم مطهر امامزاده یحیی بن زید علیه السلام شدند. الیته پر واضح ایت که گوش مردم از این گونه سخنان پر شده و این وعده ها را دیگر کسی جدی نمی گیرد. مدیران و مسئولان شهری هم بهتر است بجای توسعه حرم به فکر وضعیت اسف ناک و نابسامان معیشتی مردم باشند و دست از چاپلوسی و خود شیرینی بردارند.

البته گمان می رود که فرمایشات آقای خاندوزی بواسطه پیشرفت های حاصله در روند مذاکرات در وین باشد. عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در حساب توئیتری خود، به اظهارات برخی مقامات در مورد متن احتمالی توافق وین واکنش نشان داد و چنین نوشت که «می‌گویند متنی که روی میز است بهتر از برجام است؛ بسیار عالی، زودتر امضا کنید». که البته حرف و حکایت های جنبی این پیشرفت ها کم نیست.

البته باید این را هم در نظر گرفت که جدی شدن مذاکرات همواره با انتشار اظهارنظرهای مختلف و متناقض درباره آن همراه است. اما همه این حرف و حدیث ها را «اطلاع رسانی» دانستن، به بیراهه رفتن است. بخشی از آنچه‌ همزمان با مذاکرات منتشر می شود، خود قسمتی از بازی مذاکره است. مثلا آقای اولیانوف روس در توییت های یک سال اخیرش اصلا اطلاع رسانی نمی کند بلکه بخشی از روند مورد نیاز دولت خود را در بیرون از اتاق مذاکره پیگیری می کند. در مواجهه با این نوع توییت ها باید آنچه سعی می شود مخفی نگه داشته شود را یافت و اطلاعاتی درباره روند مذاکرات بدست آورد. بخشی دیگر از آنچه درباره مذاکرات شنیده می شود، اصلا ارتباطی با مذاکرات ندارد. گوینده این حرفها می خواهد خود را داخل بازی نشان دهد، در حالی که کیلومترها با مذاکرات فاصله دارد. توییت جدید رستم قاسمی از این دست است؛ او وزیر دولت فعلی است اما هیچ خبری از روند مذاکرات ندارد ولی توییت هایش برای حفظ منافع جناحی اش است و نه منافع ملی!

چندماه پیش بود که 250 نماینده مجلس بیانیه ای در خصوص چگونگی مذاکرات خطاب به رئیسی منتشر کردند و حالا فریدون عباسی گفته که اصولا مجلس در جریان مذاکرات نیست! این در حالیست که اقتصاد کشور در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارد و تا زمانی که مجلس و دولت دست در دست هم ندهند و کشور را از انزوا خارج نکنند، نمی توان امیدی به بهبود وضعیت داشت.  متاسفانه سردرگمی و نداشتن استراتژی پیش رونده در مذاکرات باعث دلسردی مردم شده و خبرهای قابل استناد پیرامون مذاکرات خلاصه شده در «حضور هیات مذاکره کننده در مجلس عزاداری در وین».

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام اروپایی، با اعلام این‌که مذاکرات به پایان رسیده است، گفت که نماینده اتحادیه اروپا «متن نهایی» برای احیای برجام را به هیأت‌های نمایندگی طرف‌های مذاکره ارائه کرده است. این مقام اروپایی که نخواست نامش فاش شود، توضیح داد که آن ها چهار روز کار کردند و اکنون این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی و غیرقابل مذاکره مجدد است. از سوی دیگر ایرنا به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه نوشت که در 4 روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و‌ نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. دور تازه مذاکرات ایران و طرف‌های باقیمانده در برجام از روز 13 مرداد آغاز شد و هدف آن بررسی پیشنهادهای جوزپ بورل، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شکستن بن‌بست موجود در احیای برجام بود. این بست پس از آن بوجود آمد که به‌رغم یازده ماه گفت‌وگو در وین و توافق طرف‌های حاضر در مذاکرات بر سر متن احیای برجام در اسفند پارسال، ایران خواسته‌های جدیدی مطرح کرد. اکنون زمان به سرعت می گذرد و دیگر جایی برای اشتباه محاسبه وجود ندارد. یا باید متن نهایی را بپذیریم و کشور را از بحران های آتی نجات دهیم و یا اینکه به وضعیت کنونی راضی باشیم و دست گذایی به سوی روسیه و چین دراز کنیم و منتظر بحران های شدیدتر در داخل باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: