به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رئیس سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در نامه‌ای به معاون صنایع عمومی خواسته است بهای جدید ماکارونی را به کارخانه‌ها ابلاغ کند. در این نامه، قیمت ماکارونی رشته‌ای ساده 500 گرمی، 17 هزار تومان اعلام شده است. این نرخ حاکی از رشد 300 درصدی قیمت ماکارونی است. هرچند حذف ارز 4200 تومانی مورد تایید صاحبنظران اقتصادی بوده، ولی وضعیت موجود، شوک بزرگی به مصرف‌کنندگان آسیب‌پذیر وارد کرده که قدرت خرید پایینی دارند. به قول مجیدرضا حریری، عدم اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی در حذف یارانه آرد، مصداق دزدیدن منار قبل از کندن چاه مناسب است، زیرا که باید قبل از حذف یارانه، ابتدا سیاستهای جبرانی مناسبی برای معیشت مردم اتخاذ گردد و با اطلاع رسانی مناسب و توضیح مطلب برای مردم، آمادگی لازم ایجاد شود.

مطلبی کاشانیدر این میان و با افزایش 300 درصدی قیمت محصولاتی همچون ماکارونی، رانت زیادی نصیب تولیدکننده‌ای می‌شود که در انبارهای خود، موجودی بالایی از محصولات یارانه‌ای دارند. حالا نام رضا مطلبی کاشانی به عنوان سلطان ماکارونی به سر زبان‌ها افتاده و تازه مردم یادشان افتاده که وی سالهاست که وام‌های ارزی‌اش را پس نمی‌دهد و یکی از ابربدهکاران بانکی است. آقای مطلبی کاشانی در مقام مالک تک ماکارون و شریک حجت الاسلام پناهیان، از جمله افرادی است که سالهاست از رانت‌های اطلاعاتی و ارتباطی استفاده می‌کند، و زمانی از گندم دولتی 2700 تومانی منتفع می‌شد و اکنون از حذف یارانه‌ها هم سود خواهد کرد.

نزدیکی آقای مطلبی کاشانی به محافل و نهادهای مذهبی موضوع بسیار جالبی است که نشان می دهد چگونه با پنهان شدن در لباس خیّرِ متدیّن و نزدیکی به مراجع و مداحان و منبری‌ها، فردی می تواند از نظام یارانه و تحریم‌ها و سوءسیاستگذاری‌های مالی در کشور، کمال منفعت را ببرد. برای نمونه، مطلبی کاشانی به همراه حجج الاسلام محمدباقر فرزانه و محسن قمی، آقایان غلامعلی حداد عادل، محمدحسین صفارهرندی، علی کریمی قدوسی، و خانم انسیه خزعلی، از عضای هیأت امنای حرم مطهر رضوی است. از دیگر مسئولیت‌های غیر اقتصادی مطلبی کاشانی که به عنوان رانت ارتباطی و اطلاعاتی برایش عمل کرده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عضو موسس موسسه آموزشی امام خمینی (به همراه کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کل کشور، سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده قدس سپاه، و غلامرضا فیاضی، نماینده خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری)
  • عضو هیئت مدیره مجمع خیرین امید کشور ( به همراه حبیب الله بور بور، از افراد نزدیک به حلقه مصطفی پورمحمدی، و مجتبی رحماندوست، نماینده سابق مجلس)
  • عضو موسسه علمی فرهنگی علامه عسگری ( به همراه سید مرتضی عسکری، رئیس فقید دانشگاه اصول دین، و اسدالله امیراصلانی، متهم ردیف اول پرونده مشهور به المکاسب)
  • عضو بنیاد خیریه غدیر ( همراه با مرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام مصطفی میرلوحی، داماد آیت الله مهدوی کنی و از مدیران دانشگاه امام صادق، ابراهیم انصاریان، داماد دیگر آیت‌الله مهدوی کنی، داوود مددی، باجناق مسعود زریبافان و از مدیران دوران محمود احمدی نژاد و یکی از روئسای ستاد انتخاباتی قالیباف)
  • عضو موسسه غیر دولتی کمک‌های مردمی (به همراه امیر اصلانی و علیرضا زاکانی) این نهاد به نام «موسسه شناخت و مهار سرطان» (شمس) تغییر اسم داده و پس از این تغییر، آقای زاکانی و مطلبی کاشانی همزمان از این موسسه خارج شدند.)
  • شرکت خیریه و نیکوکاری ریحانه (به همراه مهرداد نوری، مهمترین شریک آقای مطلبی کاشانی، و سردار علیرضا جزینی درچه، قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و مشاور و
  • رییس دفتر جانشین فرماندهی کل قوا در امور ناجا)

یازدهم اردیبهشت‌ماه امسال، رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در نامه‌ای به معاون صنایع عمومی خواست قیمت‌های جدید ماکارونی را به کارخانه‌های تولیدکننده این محصول ابلاغ کند. اما به گزارش ایرنا، نرخ‌های مذکور به مزاج برخی کارخانه‌های ماکارونی خوش نیامده و به دنبال افزایش قیمتی بیش از نرخ‌های مذکور هستند. بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد با وجود اینکه برخی شرکت‌های مطرح ماکارونی همچنان محصولات خود را با قیمت‌های قبل از اصلاح نرخ آرد عرضه می‌کنند اما در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و حتی برخی سوپرمارکت‌ها نشانی از یک برند ماکارونی نیست و این شرکت به طور کامل محصولات خود را از سطح بازار جمع‌آوری کرده است. این به‌هم‌ریختگی بازار به‌گونه‌ای است که در اکثر مغازه‌ها ماکارونی به تعداد یک تا سه بسته عرضه می‌شود و یا در برخی فروشگاه‌ها قفسه ماکارونی خالی است یا تعداد اندکی محصول وجود دارد. بنابراین به نظر می‌رسد که با مساعدت دولت و همکاری نکردن بخش صنف و صنعت از جمله کارخانجات ماکارونی لازم است دستگاه‌های نظارتی وارد عمل شده و با محتکرانی که بازار را به هم می‌ریزند برخورد جدی کنند. اکنون گزارش‌ها حاکیست با تلاش پلیس امنیت اقتصادی استان البرز، 670 تن ماكارونی احتکار شده در شرکت تک ماکارون در کرج توقيف شده و با هماهنگی دستگاه های مسئول، در مسیر عرضه عمومی قرار گرفته است. 

طرح نام‌هایی همچون رضا مطلبی کاشانی می‌تواند فرافکنی از سوی گروههایی باشد تا سوءمدیریت‌ها و سوءسیاستگذاری‌های دولت مورد توجیه قرار گیرد. اما باید توجه داشت که وقتی از فساد سیستمی سخن می گوییم، به یک نوع اکوسیستم معیوبی اشاره داریم که عناصر مختلفی دارد، از قانونگذار، تا مجری دولتی، تا افراد و نهادهای خصولتی، و یا گروه هایی که در ظاهر به عنوان بخش خصوصی عمل می کنند ولی در واقع، با رانتخواری ادامه حیات می دهند و عرصه را برای بخش خصوصی واقعی تنگ می کنند. در این راستا، فردی همچون رضا مطلبی کاشانی هم به عنوانی یکی از اجزاء فساد سیستمی عمل می‌کند. نکته دردناک در خصوص امسال مطلبی کاشانی این است که در لباس خیّرِ متدیّن و نزدیکی به مراجع و علما و مداحان و منبری‌ها، از سوءمدیریت نظام یارانه و یا تحریم‌ها و آشفتگی اقتصادی کشور استفاده کرده و از عقوبت قضائی هم در امان مانده اند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: