به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام
خطیب زادهآینده مذاکرات وین روشن نیست ولی تحولات اخیری که در ارتباط با این مذاکرات رویداده، قابل تعمل است. برغم گمانه‌زنی‌هایی که در خصوص توقف مذاکرات شده، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، تاکید کرد رد و بدل پیام میان تهران و واشنگن از طریق انریکه مورا ادامه دارد. به رغم این ارتباطات غیرمستقیم، بیشتر ناظران معتقدند، تعامل مستقیم ایران و آمریکا می‌تواند گام مهمی برای کاهش سوء تفاهم‌ها باشد و امیدها به احیاء برجام را زنده کند. سینا عضدی در گفتگو با ایلنا می گویند که با طولانی‌تر شدن روند مذاکرات، دستیابی به توافق هم دشوارتر خواهد شد، و به همین علت است که هرچه مذاکرات سریع‌تر پیش برود یا ایران قبول کند که با آمریکا وارد مذاکره مستقیم شود، مسائل بسیار سریعتر پیش خواهد رفت.
 
متاسفانه تاکنون مقامات ایرانی حاضر به ملاقات با آمریکایی‌ها نشده‌اند و فعلا واسطه‌ها فعالند. سفر سه وزیر خارجه از عراق، عمان و قطر که به نظر رسید برای نوعی تسهیل گری در مذاکرات و وساطت میان تهران و واشنگتن درباره پرونده‌های فیما بین دو کشور یعنی پول‌های بلوکه شده ایران، مذاکرات هسته ای و تبادل زندانیان باشد به این گمان دامن زد که شاید مکث درمذاکرات برای رسیدن به توافقی دراین زمینه باشد. سعید خطیب زاده بخشی از این خبرها را تایید کرده است.از سوی دیگر کره جنوبی پیش از این گفته بود که تنها درصورت توافق با آمریکا پولهای بلوکه شده ایران را آزاد خواهد کرد. خطیب زاده همچنین با اشاره به اینکه جو وین منفی نیست، در مورد علت توقف مذاکرات و این که آیا بحث ماندن سپاه در لیست گروه های تروریستی دلیل این توقف است، خاطرنشان ساخته که موضوعات باقیمانده میان ایران و آمریکا بیش از یک موضوع است. در همین حال، به دنبال اقدام ایران در انتقال تجهیزات لازم برای ساخت قطعات سانتریفیوژ از تاسیسات کرج به نطنز، آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که دوربین های نظارتی خود را در نطنز نصب کرده است.  به گفته محمد رضا غائبی، سرپرست نمایندگی دائم ایران در سازمان های بین المللی در وین، آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچگونه دسترسی به اطلاعات حافظه دوربین های نصب شده ندارد و تا زمانی که ایران دوباره به اجرای برجام برنگردد، اطلاعات مربوطه در اختیار آژانس قرار نخواهد گرفت و نزد ایران ذخیره می شود. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارشی درباره راستی آزمائی اجرای برجام به نصب دوربین های نظارتی این سازمان د رتاسیسات هسته ای نطنز اشاره نمود، و در این رابطه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم که کارهای انجام گرفته را در چارچوب توافقات با آژانس خوانده، گفته است که تنها در صورت رسیدن به یک توافق آژانس به اطلاعات دسترسی خواهد داشت و در غیر این صورت اطلاعات نزد ایران خواهد ماند و احتمالا حذف خواهد شد.  کمالوندی با تاکید براین که مذاکرات از سوی وزارت خارجه دنبال و توسط علی باقری پیگیری می شود می گوید انتظار ما این است که اگر تفاهم و توافقی باشد، با توجه به نظارت های گسترده ای که قرار است در قبال ایران اعمال شود، عملا نباید سئوالی در ارتباط با مسائل گذشته باقی بماند. 

با چنین تحولاتی و با این که توقف چند هفته ای مذاکرات این سئوال را پیش آورده که آیا برجام احیا خواهد شد یا نه، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برغم وجود موانع، هنوز می توان به احیای برجام و رسیدن به توافق امیدوار بود زیرا رفع مشکلات  اقتصادی کشور نیازمند واقع گرائی است و این که برقراری روابط تجاری با دنیا باید دلیلی برای رسیدن به یک توافق باشد. به گفته کارشناس مسائل بین الملل، عبدالرضا فرجی راد، نمی توان گفت که گفت و گوهای برجام به بن بست رسیده است، زیرا موانع موجود را هنوز می توان از جلوی پا برداشت.  با این که خروج سپاه از فهرست گروه های تروریستی به عنوان خط قرمزی در این گفت و گوها پیشرفت مذاکرات را به وقفه کشانده است، فرجی راد بر این باور است که این مانع نیز از سر راه برداشته خواهد شد و بالاخره راهی پیدا خواهد شد، زیرا راه دیگری وجود ندارد.  وی همچنین مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا را وسیله ای برای هموارتر شدن راه و حصول سریع تر نتیجه می داند. در این راستا، گفتگوهای مستقیم ایران و امریکا می‌تواند بسیار کارساز باشد.

از سوی دیگر، برخی از مقامات مسئول کشور نیز همچنان امیدوار به ادامه مذاکرات و احیای برجام هستند.  اخیرا، محمد باقرقالیباف، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس گفته بود «امیدواریم مذاکره خوب توافقی خوب را برای انتفاع اقتصادی مردم ایران رقم بزند».  در همین راستا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جلیل رحیمی جهان آبادی گفته است اگرچه وقفه ای در مذاکرات وین رخ داده، اما به نظر می رسد گفت و گو ها بی نتیجه نخواهد ماند. این اظهارات امیدوار کننده ، آن هم از سوی برخی از مقامات مسئول در حالی که عده ای همچنان بر طبل مخالفت با ادامه مذاکرات می کوبند و حصول توافق را بعید می دانند، باید دلیلی برای خوشبینی و امید به آینده این مذاکرات باشد، به ویژه آن که هنوز رسما شکست مذاکرات یا توقف دائم آن از سوی طرف های درگیر در مذاکرات اعلام نشده و حتی اگر در حال حاضر همه مسیرهای ممکن پرمانع به نظر برسد، منافع اقتصادی و سیاسی ایجاب می کند که با دیپلماسی و حسن نیت مروری بر پیشرفت هائی که تا به حال حاصل شده صورت گیرد و مذاکرات به دور از تعلقات و تمایلات سیاسی از سرگرفته شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: