به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نتیجه مذاکرات وین سرانجام چه خواهد بود؟  این سئوالی است که مردم و فعالان اقتصادی در انتظار پاسخ آن نشسته اند، زیرا مدت‌هاست که تورم، بیکاری، گرانی، فقر و مشکلات اقتصادی دیگر از حد تاب و توان خارج شده و بازشدن درهای اقتصاد از طریق تجارت با جهان، اتصال بانک‌های ایرانی به بانک‌های جهان، فعالیت بخش خصوصی، افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و پر شدن سفره های مردم تنها به رویائی تبدیل شده است. البته تبدیل این رویا به واقعیت تنها با امضای برجام حاصل نخواهد شد، ولی اکنون همه چیز معوق به گفتگوهای وین شده و متاسفانه همان طرفداران همیشگی تنش و انزوا، در حال تخریب تیم مذاکره کننده ایران هستند.

رهبریدر این میان، سخنان مقام معظم رهبری مایه دلگرمی بود که فرمودند، در مذاکرات هم کار به گونه خوبی پیش می‌رود، و هیئت مذاکره کننده، رئیس‌جمهور و شورای‌عالی امنیت ملی و دیگران را در جریان می‌گذارند و تصمیم می‌گیرند و جلو می‌روند. این سخنان جواب کسانی بود که در داخل به دلایل ایدئولوژیک یا منفعت طلبی‌های فردی و گروهی در پی متوقف کردن مذاکراتند. در مقابل اما هم مردم عادی و هم نخبگان اقتصادی متوجه ضرورت رسیدن به نتایج عاجل و خروج از تحریم ها هستند.

تا هفته های پیش گمان می رفت که مذاکرات وین برای احیای برجام درحال رسیدن به توافق است، اما آنچه طی روزها و هفته های رخ داد امید به توافق را کمرنگ کرد. در ابتدا به نظر می رسید تاکید مجلس بر لزوم تصویب برجام توسط کنگره آمریکا که از نظر قوانین آن کشور امری غیر ممکن است مانعی برای رسیدن به توافق باشد، اما این موردی برای سقوط مذاکرات نشد و آنچه مذاکرات را به وقفه کشانده مطالبه ایران برای خروج نام سپاه از لیست گروه های تروریستی است که به دنبال شرط نابجای روسیه برای ادامه تعاملات تجاری با ایران درحالی که تحت شدید ترین تحریم های غرب قراردارد چوبی است که لای چرخ مذاکرات گذاشته شده است.   

بسیاری از کارشناسان مسائل بین الملل تاکید کرده اند که برای رسیدن به توافق بهترین راه مذاکره مستقیم با آمریکا است، زیرا اهداف و مقاصد روسیه در مسیر این مذاکرات دیگر بر کسی پوشیده نیست؛ با این حال، امیر عبداللهیان اخیرا گفته است آمریکائی ها به صورت مستمر از ضرورت مذاکرات مستقیم با ایران صحبت می کنند و ما با بررسی هائی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که نفعی در مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفته است آنها اگر حسن نیت دارند، قبل از هر توافقی یکی دو مورد از مسائل ملموس و علنی را اعلام کند تا نشان دهند در عمل نیز حسن‌نیت دارند؛ به طور مثال بخشی از درآمدهای بلوکه شده ملت ایران را آزاد کنند. مشخص نیست که چه بررسی هائی منجر به عدم تمایل کشورمان برای مذاکره مستقیم شده است، اما با توجه به نقش روسیه و باورهائی که «افسار سیاست های مذاکرات کلان را عمدتا در دست اولیانوف» می داند  برخی تحلیل ها بر این باور استوار است که یکی از دلائل اصلی توقف مذاکرات هسته ای تجاوز روسیه به اوکراین و«دیدگاه سراب گونه برخی برای تغییر نظم جهانی به رهبری روسیه» و«موضع گیری ناپخته دستگاه دیپلماسی کشورمان» درباره این تجاوز است. 

با این حال، امیرعبدالهیان با بیان این که لازم بود مکثی در مذاکرات صورت گیرد تاکید کرده که بر اساس گفت و گوهائی که با لاوروف در سفر مسکو داشته است در مذاکرات وین هر زمانی که خطوط قرمز ایران به صورت کامل رعایت شد و به نقطه توافق رسیده شود، روسیه هیچ مانعی برای توافق نخواهد بود، و در دیدار اخیر با لاوروف نیز وی تاکید کرده که اگر در مسیر پایانی توافق قرار گرفتیم روسیه از این توافق حمایت خواهد کرد و موضع چین نیز بر اساس اعلام نظر وزیر خارجه آن کشور همین خواهد بود. در واقع مسئله رعایت خطوط قرمز به ویژه پس از ارسال بیانیه 250 نماینده مجلس به رئیس جمهور درباره مذاکرات وین و موضع ایران بیش از پیش مورد تاکید قرار گرفت و به همان نسبت که ایران خیال کوتاه آمدن از مواضع خود را ندارد، طرف مقابل نیز نمی خواهد از خواسته هایش کوتاه بیاید.  درپاسخ به این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه، سعید خطیب زاده گفته است صدای نمایندگان ملت همواره شنیده شده است. خطوط قرمزی که مشخص شده تا به امروز رعایت شده است و اگر مواردی هنوز به نتیجه نرسیده دلیل اصلی آن است که طرف مقابل پاسخی که ما در چارچوبی که تعیین کرده ایم نداده است.

از همین رو است که کارشناس مسائل بین الملل، امیر علی ابوالفتح، می گوید روندی که در پیش است امیدوار کننده نیست و دوباره به شرایط ناامید کننده ای در مذاکرات وارد شده ایم و با این که این به معنای آن نیست که توافق حاصل نخواهد شد، اما خوشبینی زیادی وجود ندارد. در این میان، اما تهران ناگهان میزبان سه وزیر خارجه عربی از عراق، عمان و قطر بوده که به نظر می رسد برای نوعی وساطت میان تهران و واشنگتن در باره پرونده های فیما بین دو کشور یعنی پول های بلوکه شده ایران، مذاکرات هسته ای و تبادل زندانیان به این سفرها اقدام کرده اند، اما برخی کارشناسان بر این باورند که هدف این کشورها در صورت موفقیت در میانجیگری میان ایران و آمریکا و رسیدن به یک توافق، کسب امتیازات اقتصادی از ایران است.   

اکنون با سخنان صریح مقام معظم رهبری امید است که تیم مذاکره کننده ایران با قوت بیشتری به مذاکرات ادامه دهند و مخالفان داخلی برجام و دلالان تحریم هم دستکم برای چند هفته دست از سنگ اندازی بردارند و برخلاف خرد جمعی حرکت نکنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: