به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

درحالی که تلاش‌های کشورمان برای احیاء برجام و لغو تحریم‌ها ادامه دارد، روسیه عملا ایران را گروگان گرفته و به سرانجام رسیدن برجام را به بحران روسیه و اوکراین گره زده است. در پی حمله روسیه به اوکراین، تحریم های بین المللی گسترده‌ای علیه این کشور وضع شد. اکنون مقام های مسکو از واشنگتن تضمین خواسته‌اند تا این تحريم‌های بین المللی، تاثیری بر تعاملات تجاری روسیه با ایران نداشته باشد.  همانطور که ناظران سیاسی و دلسوزان منافع ملی تاکید کرده‌اند، این شروط روسیه به هیچ وجه قابل قبول نیست و حاکمیت باید با صراحت و شفافیت درمقابل این خواسته های استعماری موضع بگیرد.

برجام پوتینایران خود سالها تحت تحریم‌های ظالمانه قرار داشته ولی ما هیچگاه سرنوشت یک کشور دیگری را به رفع تحریم ها گره نزدیم و روس‌ها هم هیچگاه به داد ما نرسیدند. اکنون اما روس‌ها سرنوشت ملت ایران را به ماجراجویی های خود گره زده اند و عملا برجام و ایران را گروگان گرفته اند. با توجه به اینکه اصولا یک نوع روسیه هراسی در ایران وجود دارد و این شبهه وجود دارد که مقامات کشورمان بیش از حد تحت نفوذ روسیه هستند، لازم است حاکمیت در برابر سنگ اندازی های روسیه، موضع قاطع بگیرد.

شروط تعیین شده از سوی سرگی لاورف که در جریان مذاکرات و درست در آستانه رسیدن به توافق برای احیای برجام به «کارشکنی» روسیه تعبیر شده، نشانی دیگر از رویکرد استعماری و سلطه جویانه دولت پوتین است، زیرا این اقدام می تواند مانع رفع تحریم‌های ایران و به حاشیه راندن نفت و گاز ما از بازارهای جهانی شود، و علاوه بر آن اگر تحریم ها همچنان باقی بماند، به روال همیشگی تنها گزینه ما وابستگی بیشتر به روسیه خواهد بود. به گفته یک تحلیلگر روابط بین الملل، در شرایط کنونی روسیه با این نگرانی مواجه است که برجام به نتیجه برسد و ایران دیگر مانند یک کارت بازی در اختیار روسیه قرار نداشته باشد. پیر محمد ملازهی حمله روسیه به اوکراین را یک فرصت تاریخی برای کشورمان می داند تا خود را جایگزین روسیه در انتقال گاز به غرب کند.  به گفته وی با حمله پوتین به اوکراین و منزوی شدن روسیه در عرصه جهانی و در بین کشورهای اروپایی این احتمال قوت گرفته است که کشورهای اروپایی به فکر جایگزینی برای روسیه در انتقال گاز باشند؛ به همین دلیل ایران می‌تواند از این فرصت تاریخی استفاده کند و به کشورهای اروپایی گاز صادر کند که پیامدهای مثبت زیادی برای کشورمان خواهد داشت. 

در حالی که مذاکرات احیای برجام در وین همچنان ادامه داشته و در حال حاضر در حساس ترین شرایط زمانی خود قرار دارد، سفر اخیر یک روزه رافائل گروسی به تهران که به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای مرور موضوعات مربوطه میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و تفاهم در زمینه پیگیری این موضوعات در آینده برگزار شد، با این جمعبندی به پایان رسید که مبادله مدارک مورد نیاز میان تهران و آژانس باید حداکثر تا خرداد ماه به انجام رسد، که به این ترتیب احتمال رسیدن به یک توافق در سایه این تحول به صورت دو مرحله ای انجام خواهد شد که شامل امضای توافق تا پایان اسفند ماه، و موکول کردن اجرای برجام به خردادماه و پس از مبادله مدارک مورد نیاز آژانس خواهد بود. برغم این تحولات امیدوارکنند، اکنون بنظر میرسد که روسیه، ایران را گروگان گرفته و برجام را منوط به شروطی کرده که عملا قابل اجرا نیست. 

رافائل گروسی پس از بازگشت از تهران ابراز امیدواری کرده بود که اگر همه چیز به خوبی پیش رود حتی ممکن است نیازی به صبر کردن تا خرداد نباشد و وی انتظار دارد نتیجه گیری خود را تا پیش از خرداد به شورای حکام آژانس ارائه کند. گروسی هرگونه ارتباط میان جمعبندی آژانس در این زمینه و توافق وین را منوط به تصمیم مذاکره کنندگان دانست و گفت چون هم زمان با دیدار وی از تهران مذاکرات وین نیز در جریان است و این دو امر به موازات هم پیش می روند، در صورتی که ایران و آژانس در باره مسائل پادمانی تفاهم نداشته باشند تصور این که یک توافق جامع مثل برجام محقق شود وجود ندارد. گروسی در عین حال افزود که درباره مسیر پیش رو در تعاملات ایران و آژانس توافقاتی انجام شده و درباره آن رضایت کلی وجود دارد. با این که به گفته گروسی اگر توافقی صورت گیرد، آژانس کار زیادی پبش‌رو خواهد داشت، کارشناسان بر این عقیده اند که آنچه در این میان حائز بیشترین اهمیت است، استفاده از فرصت کنونی و درحالی است که حمله مسکو به اوکراین باعث افزایش قیمت نفت شده و توافق بر سر احیای برجام می تواند میلیون ها بشکه نفت ما را به بازارهای جهانی سرازیر کند. 

در همین حال، سعید خطیب زاده درباره توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی و سفر اخیر گروسی به تهران و تاثیر آن بر مذاکرات وین گفته بود سفر گروسی در چارچوب توافقاتی بود که در حوزه فنی بین ایران و آژانس طی چند ماه گذشته انجام شده بود. خطیب زاده افزود در سفر گروسی به تهران که در مقدمه آن گفت‌ وگوهایی در وین بین هیأت مذاکراتی ایران و هیأت اعزامی سازمان انرژی اتمی صورت گرفته بود، همکاری‌های جامع فنی بین ایران و آژانس توافق شد که یک توافق چند مرحله‌ای خواهیم داشت. سؤالاتی از سوی آژانس درباره برخی اماکن در ایران مطرح شده بود که ایران پاسخ داده بود ولی لازم بود که در یک بستر زمانی تعیین و توافق شده با یک چشم انداز روش بدانیم در چه زمانی اینها بسته خواهند شد و توافقی که صورت گرفت در همین راستا بود.

تردیدی نیست که دست یافتن به یک توافق و لغو تحریم ها در شرایطی که تضمین کننده امنیت ملی کشور باشد خون تازه ای در رگ اقتصاد کشور به جریان خواهد انداخت و همانطور که برخی تحلیلگران مسائل بین الملل باور دارند که کشورمان باید وارد مذاکره مستقیم با آمریکا شود، برخی مسئولان کشور نیز نظراتی در این باره اظهار کرده اند که گاها ناچار به انکار آن شده اند. اما اکنون با توجه به کارشکنی های روسیه، منطق گفتگوی مستقیم با آمریکا، بیش از پیش آشکار می شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: