به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیرا مقام معظم رهبری در جمع تولیدکنندگان و مسئولان اقتصادی و صنعتی کشور، از مخالت خود با دخالت دولت در فعالیت‌های اقتصادی سخن گفتند و نسبت به آمارهای کلان اقتصادیِ یک دهه گذشته ابراز ناخرسندی کردند. معظم له تاکید فرمودند «رشد تولید ناخالص داخلی، تشکیل سرمایه در کشور، تورم، رشد نقدینگی، مسکن، تأمین ماشین آلات و مسائل مشابه»، اصلاً خرسند کننده نیست و ضربه به معیشت مردم که مدام از آن ابراز نگرانی می‌کنیم ریشه در همین مسائل و واقعیات دارد. رهبر انقلاب تأکید کردند: عامل اصلی این مشکلات، صِرف تحریم نیست بلکه تصمیم‌گیری‌های غلط یا کم‌کاری‌ها، باعث بخش مهمی از مشکلات بوده است.

مقام معظم رهبری با تاکید بر اهمیت توجه به نظرات کارشناسان گفتند همه مسئولان با بهره‌گیری از دیدگاههای صاحبنظران برای اجرای کامل توصیه‌های قبلاً بیان شده، همت کنند که هدایت، نظارت و حمایت از تولید جایگزین دخالت دولت باشد. بیش از سه سال پیش بود که مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت با اشاره به ظرفیّت بخش خصوصی در مقابله با مشکلات اقتصادی تاکید فرمودند دولت‌های مختلف از این ظرفیت استفاده نکردند. آیت الله خامنه ای با اشاره به مطالبات و توصیه های بخش خصوصی، خواستار توجه جدی دولت به حرف های اتاق بازرگانی شدند و از دولت خواستند که این حرف‌ها را بخواند و بشنود و ببیند. اما برغم این توصیه ها شاهدیم که تصدی گری دولتی و حضور در مدیریت اقتصادی توسط دولت و سپاه پایان نگرفته و بلکه افزایش نیز یافته است.

بنا به گزارش‌ها، انتقاد مقام معظم رهبری به طور خاص معطوف به خودروسازان بود که پس از اظهارات، ایران‌خودرو بیانیه صادر کرد و با اظهار تاثر و تاسف از این‌که موجب تکدر خاطر رهبر فرزانه انقلاب شده، تعهد داد با بازنگری در راهبردها و رویکردهای اجرایی در جهت تحقق منویات معظم‌له و رضایت خاطر مردم از محصولات خود، تلاشی جهادی را بیش از پیش سرلوحه اقدامات خود قرار دهد. البته واقعیت این است که بحث اصلی تکدر خاطر مقام معظم رهبری نیست و معظم له هم مشکل را در کیفیت کالاهای تولیدی دانسته اند که رفع آن با یک بیانیه و یک عذرخواهی حاصل نمی شود. همانطور که ما بارها تاکید کرده‌ایم، مشکل خودروسازی کشور، سیاست های غلط حمایتی است که به نبود رقابت می انجامد. در نبود رقابت واقعی اقتصادی، پاک‌نیت‌ترین تولیدکنندگان هم دچار انفعال می شوند و نهایتا کیفیت کالا ضربه می خورد.

متاسفانه حاکمیت هیچگاه به بخش خصوصی اعتماد نکرده و نگاهی ابزاری به این بخش داشته تا از آن برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند و یا در موقع لزوم، با فرافکنی، مشکلات را به گردن بخش خصوصی بیاندازد. در مقابل همه تلاش ها صورت گرفته تا بخشهایی هم که اکنون در دست بخش خصوصی است به بخش دولتی و یا خصولتی واگذار شود. در این میان عزیزان سپاه هم تمایلی به خروج از فعالیت های اقتصادی ندارند. بارها شنیدیم که این عزیزان نسبت به پیشرفت‌های صنایع موشکی کشور با افتخار سخن می‌گویند و ورود سپاه به امور اقتصادی و تولیدی را اینگونه توجیه کرده‌اند که این نهاد کفایت صنعتی و عملیاتی خود را به اثبات رسانده است و اکنون وقت آنست که حتی وارد حوزه خودروسازی هم بشود. در همین راستا، سردار حاجی‌زاده گفته بود «بسیاری از مردم با توجه به کیفیت خودروهای داخلی، انتظار دارند سپاه به این صنعت ورود کرده و خودروهای با کیفیت بسازد.» هرچند مردم کشورمان فداکاری‌های سپاه را در عرصه‌های امنیتی گرامی می دارند و قدردان آنند، ولی ورود سپاه به حوزه خودروسازی هیچگاه مورد قبول کارشناسان و فعالان اقتصادی نبوده است زیرا که با این روند، نه تنها مشکل رقابت حل نخواهد شد، بلکه معضل انحصار در کشور بغرنج تر نیز خواهد گشت.

ادامه حضور سپاه در حوزه‌های اقتصادی از محبوبیت سپاه در میان مردم هم خواهد کاست. این موضوعی است که بسیاری از عناصر آگاه در بدنه سپاه نیز متوجه آن هستند ولی در کل، اراده‌ای برای خروج از فعالیت های اقتصادی وجود ندارند. هفته گذشته، جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد سازندگی گفت برنامه وزارتخانه‌اش برای استان‍‌های شمالی (از جمله گیلان و مازندران و گلستان)، خودکفایی در تولید برنج است. ساداتی نژاد تاکید کرد برنامه اصلی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش تولید یک میلیون تنی برنج با همکاری قرارگاه سازندگی سپاه است و امیدواریم این مهم طی چهار سال آینده به نتیجه برسد. به گفته ساداتی‌نژاد، پیش‌بینی وزارت جهاد سازندگی اینست که هزینه‌ای بیش از 100 هزار میلیارد تومان (معادل حدود سه میلیارد دلار) از محل تهاتر نفت برای این امر در پنج سال اختصاص یافته که در این سفر بخشی از آن اختصاص داده شده است.

در واکنش به اظهارت ساداتی نژاد، روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) اعلام کرد که این قرارگاه برنامه‌ای برای ورود به حوزه کاشت و تولید برنج در کشور ندارد و موضوع تامین مواد غذایی را از طریق احداث زیرساخت‌های بخش کشاورزی و ارتقاء بهره‌وری در این حوزه دنبال می‌کند. لازم به ذکر است که تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با وزارت جهاد کشاورزی منعقد کرده، طرح‌های مختلفی از جمله احیاء و توسعه اراضی، تکمیل و اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری، زهکشی، تجهیز و نوسازی اراضی و همچنین طرح احداث و ساماندهی زیرساخت‌های منابع آب و خاک را در برخی استان های کشور در دستور کار دارد.

بحث مدیریت و سیاستگذاری اقتصادی را باید از بحث فعالیت اقتصادی جدا کرد و تاکید نمود که نهادهای کشوری و لشکری نباید حق ورود به فعالیت های اقتصادی داشته باشند. مقام معظم رهبری در نوروز 93 فرمودند: «این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح میشود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست.» اگر در حوزه خودروسازی با کیفیت پایین روبرو هستیم و یا می بینیم که برنامه‌های کشاورزی به کمبود آب در کشور انجامیده، همه مشکلات را باید در نظام تصمیم‌گیری متمرکز و نیز انحصار اقتصادی جستجو کنیم. راه حل این است که هم به بخش خصوصی داخلی بیشتر میدان دهیم و هم امکان حضور رقیب خارجی را فراهم نماییم تا در فضایی باز، امکان تولید بهترین کالا فراهم شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: