به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حسین حیدری، عضو هیات علمی موسسه گیاه پزشکی کشور در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین خاطرنشان کرد: سازمان میادین میوه و تره‌بار سفارش یک پروژه در خصوص تعیین میزان سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی را به موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و دیگر سازمان‌های متولی می‌دهد. اما نتیجه این گزارش، محرمانه اعلام شد که این امر نشان می‌دهد میزان آلودگی و سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی در بازارهای میادین میوه و تره بار بالا بوده است.

مرجوع شدن صدها تن محصولات کشاورزی صادراتی (از فلفل دلمه‌ای گرفته تا سیب زمینی و کیوی و غیره) در روزهای گذشته خبرساز شده و موضوع استفاده از سموم غیراستاندارد و با ماندگاری بالا در محصولات کشاورزی را دوباره به سرخط خبرها بازگردانده و باعث نگرانی های بسیاری در جامعه شده است. محصولات کشاورزی صادر شده با عنوان «غیر استاندارد بودن» از کشورهای روسیه، پاکستان، هند، ترکمنستان و تاجیکستان بازگشت داده شده ولی همین محصولات به طور گسترده در کشور مصرف می شود. اکنون سالهاست که اتاق بازرگانی و کشاورزی تهران هشدارهای مکرری نسبت به استفاده از سموم غیراستاندارد در تولید محصولات کشاورزی به وزارت کشاورزی داده، اما تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

در نامه‌ای که اخیرا اتاق تهران به وزیر جهاد کشاورزی نوشت، آمده است: «استفاده نادرست و بی رویه از آفت کش ها و وجود پسماند آن ها در محصولات باغی و زراعی، منجر به بروز مشکلات زیست محیطی و بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری های انسانی در جامعه شده است. از طرفی به علت وجود باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی، صادرات این محصولات با مشکل مواجه شده و منجر به مرجوع شدن برخی از محموله های صادراتی شده است.»

برغم گزارش‌های کارشناسانه، دولت و کل حاکمیت نه تنها توجهی به هشدارها نکرده، بلکه در تلاش برای پنهان کردن واقعیات بوده است. حسین حیدری تاکید میکند اگر که گزارش موسسه گیاه پزشکی قرار بوده که به متولیان دخیل در سلامت غذایی مانند مجلس، وزارت بهداشت، موسسه استاندارد، اتحادیه صادرکنندگان و سازمان حفظ نباتات ارائه شود، چرا پنهانکاری شده؟ آیا مسئولان در جریان قرار گرفته اند، چه اقداماتی برای جلوگیری از آلودگی محصولات کشاورزی به سموم شیمیایی زیست‌کش صورت گرفته؟ و چرا باید یک سازمان که متولی تامین و توزیع محصولات کشاورزی‌ است، یک گزارش را که مربوط به سلامت غذایی می‌شود، محرمانه اعلام کند؟

محصولات کشاورزی صادر شده با عنوان «غیر استاندارد بودن» از کشورهای روسیه، پاکستان، هند، ترکمنستان و تاجیکستان بازگشت داده شده و گفته شده استفاده از سموم کشاورزی در ایران غیر استاندارد است. محمد درویش کنشگر محیط زیست و پژوهشگر در این رابطه میگوید: اغلب سموم، کودها و آفت کش ها به دلیل اینکه توسط نهادهای مربوط تایید می شود  دارای استاندارد است، اما میزان استفاده‌ سموم، کودها و آفت کش در محصولات کشاورزی ایران بیشتر از حد استاندارد است. سالهاست سمومی که سازمان بهداشت جهانی  استفاده آنها را در محصولات خوراکی ممنوع کرده، استفاده نمی شود اما میزان مصرف (نیترات و کود اوره) در ایران  فراتر از حد استاندارد است. کشاورزان به دلیل عدم آموزش کافی و اینکه می‌خواهند محصولات بسیاری داشته باشند بیش از استاندارد از انواع کود و غیره استفاده می‌کنند.

درویش اضافه کرد: دلیل دیگر برای وخیم شدن مشکل اینست که  مسئولان امر می‌گویند کشاورزی نمونه است که در هر هکتار تولید بیشتری داشته باشد و اما اینکه این افزایش تولید به چه قیمتی است اصلا برای آنها ملاک نیست و بابت این موضوع جایزه به این‌کشاورز تعلق میگیرد، درحالی که بهترست این کشاورز را برای دوره‌های آموزشی جدی کشاورزی بفرستند تا آموزش صحیحی در خصوص استفاده از کود و سم به او بدهند. و دانش این کشاورز افزایش پیدا کند. شرایط فعلی ‌ما و قطعی روابط بین‌المللی باعث شده تا  کشاورزی مدرن و صحیحی داشته باشیم.

اتاق بازرگانی پیشتر سند تحقیقانی بررسی باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم قرار داده بود. بر اساس نظر کارشناسان اتاق، رشد جست و نیاز روز افزون به محصولات کشاورزی و وجود عوامل خسارت‌زا سبب شده تا مصرف سموم و کودهای کشاورزی در چند ده اخیر به شدت افزایش یابد. در همین حال استفاده نادرست و بی‌رویه از آفت‌کش‌ها و  وجود پسماند آنها در محصولات باغی و زراعی باعث بروز مشکلات زیست محیطی و بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های انسانی در جامعه شده است. با توجه به این چالشها، اتاق تهران سه راهکار ترمیمی را جهت کنترل مصرف آفت‌کش‌ها و میزان باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی ارائه کرده است:

1- برنامه‌ریزی جهت شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی جهت تسهیل در ردیابی محصول تولیدی
2- هماهنگی سازمان‌های ذیربط جهت جایگزینی سموم کم خطر 
3-آموزش و ترویج کشاورزان با حمایت اتاق تهران و همکاری صدا و سیما

محسن کوشش‌تبار، معاون وزیر کشور، در خصوص اقدامات تعزیری و نظارتی در رابطه با برگشت محصولات کشاورزی گفته: حوزه‌های تخصصی به موضوع ورود پیدا کرده‌اند و آسیب شناسی در حال انجام است؛ البته حوزه تخصصی این موضوع در وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی را برای موضوع اعلام کرده که از جمله آن عدم شناخت برخی سموم بوده است؛ به شکلی که سمومی که مورد استفاده قرار گرفته در حال حاضر توسط اتحادیه اروپا نیز استفاده می‌شود ولی استاندارد روسیه این سموم را شناخته شده نمی‌داند و در مجموع نیز چنین موضوعی نافی توجه ما به نظارم استاندارد در کشور نخواهد بود.

هرچند معاون وزیر کشور، عدم تطابق استانداردهای اتحادیه اروپا و روسیه را عامل بازگشت محصولات کشاورزی ما دانسته، ولی باید به جناب کوشش تبار یادآور شد که دستکم چهار کشور دیگر نیز در کنار روسیه& محصولات ما را نپذیرفته‌اند و اکنون همین محصولات را هموطنان مصرف می‌کنند. متاسفانه بنظر نمی‌رسد که دولت تمایلی به پیگیری موضوع داشته باشند و قوه قضائیه باید در این زمینه ورود کند. همانطور که صالح نقره‌کار یادآور شده، با توجه به اینکه حق سلامت و تضمین حق حیات شهروندان از بنیادی‌ترین مصادیق حقوق بشر و در راس حقوق عامه تلقی می‌شود، و با استناد به فصل دهم و ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری، دادستان کل کشور در مواردی که علیه سلامت و بهداشت عمومی جرمی محقق شود یا اقدامی که مخل حقوق عامه است رقم بخورد مکلف به ورود و پیگیری است و با اتکا به قدرتی که مقنن در اختیار او قرار داده است می‌تواند زمینه احیای حقوق عامه را فراهم کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: