به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

قائم مقام مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید برای رسیدن به توافق با ایران فرصت زیادی باقی نمانده است. انریکه مورا پس از نشست کمیسیون مشترک برجام (در وین) گفت تنها چند هفته فرصت باقی مانده تا ایران به یک توافق با قدرت‌های جهانی دست یابد و طرف های اروپایی امیدوارند در مذاکرات وقفه ای حاصل نشود. علی باقری دیپلمات ارشد کشورمان گفته است که بعد از یک وقفه چند روزه، مذاکرات را ادامه خواهیم داد. مقام های اروپایی خواستار پیگیری سریع مذاکرات از سوی ایران هستند و معتندند اکنون تمام مطالبات مطرح شده حرف دیگری باقی نمانده است.

مذاکرات وینآخرین دور مذاکرات اتمی به درخواست هئیت ایرانی با وقفه روبرو شده ولی هم مقام های چینی و هم طرف‌های غربی امیدوارند مذاکرات پیش از پایان سال جاری میلادی از سر گرفته شود. ذر حالی که فرصت برای تیم مذاکره‌کننده ما رو به اتمام است، در داخل قیمت دلار نوسانات ملایمی داشته که این امر حاکی از بدبینی بازار به نتیجه بخش بودن مذاکرات است. مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی در گفت‌و‌گو با تجارت‌نیوز درباره پیش‌بینی قیمت ارز گفت: قیمت دلار در هفته آینده تنها به نتیجه مذاکرات بستگی دارد و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آن داشت.

اکنون باید دید باقری و همکارانش در تهران چگونه مذاکره خواهند کرد. وی پیشتر گفته بود رسیدن به یک جمع بندی مشخص در مورد دامنه و حیطه موضوعاتی که باید در دستور کار مذاکرات قرار گیرد مورد بررسی توسط طرفین بوده است، بیانیه مشترک سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان، ایران را متهم به مطرح کردن خواسته های زیاده خواهانه و فاصله گرفتن از توافقاتی می کند که با تلاش های خستگی ناپذیر برای حفظ و احیای برجام و به سختی و پس از هفته ها مذاکرات چالش انگیزایجاد شده بود، و فراتر از آن با اشاره به سرعت گرفتن و پیشرفت برنامه هسته ای ایران می گوید ایران دو سال است در حال اجرای اقداماتی بی سابقه است و با کاهش نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و بی اطلاعی جامعه بین المللی از این فعالیت ها در حال تضعیف صلح و امنیت بین المللی و نظام جهانی منع اشاعه تسلیحات هسته ای است.   

علی باقری که پیش از این به کاهش اختلافات میان طرفین اشاره کرده بود در واکنش به این بیانیه در صفحه توئیتری خود نوشت بعضی بازیگران به جای دیپلماسی واقعی به عادت مقصرنمایی خود پافشاری می‌کنند؛ ما سریعا پیشنهادهای‌مان را ارائه کردیم و به نحوی سازنده و منعطف تلاش کردیم تا اختلافات کم شود. باقری همچنین تصریح کرد که دیپلماسی، خیابانی 2 طرفه است؛ اگر اراده‌ای برای جبران خطای مقصر باشد، راه برای توافق خوب سریع هموار می‌شود.  در این راستا، سخنگوی دولت، علی بهادری جهرمی،  با اشاره به این که اقدامات تروئیکای اروپائی به منظور ریل گذاری مذاکرات و تشدید فشار بر ایران با طرح اتهام خواسته های فرابرجامی است، می گوید همه پیشنهاد‌های تیم مذاکره کننده ما در چارچوب مذاکرات قبلی است  وطرف‌های غربی اگر به دنبال برداشتن رفع تحریم باشند، مذاکرات هم موفقیت آمیز خواهد بود. از سوی دیگر، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در صفحه توییترش نوشته: مذاکرات وین می تواند با اجرای کامل و موثر برجام و نه از طریق مقصرسازی موفق شود. 

دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در باره مذاکرات وین، هدف اصلی ایران را برای ورود به این مذاکرات عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری بیان کرده است که به دلیل عدم تمایل آمریکا برای لغو موثر همه تحریم ها و ارائه تضمین از نظر اقتصادی نتوانست تامین کننده منافع کشور باشد. در این گزارش، مرکز پژوهش های مجلس به استفاده آمریکا از تاکتیک دیپلماسی «مقصر سازی»  و اعمال فشاربیشتربرایران اشاره می کند، که در همین راستا محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تاکید کرده که تا زمانی که طرف مقابل به تحریم ها ادامه می دهد، ایران مجبور نیست در مقابل فشارهای بیشتر به تعهدات برجامی خود ادامه دهد. این در حالی است که سه کشورمذاکره کننده اروپائی ایران را مانع پیشرفت در مذاکرات احیای برجام، مواضع کشورمان را فراتر و مغایر با برجام و رفتار ایران را نا امید کننده می دانند و گفته اند بدون پیشرفت سریع در مذاکرات به ویژه با توجه به پیشرفت سریع برنامه هسته ای ایران، برجام خیلی زود به پوسته ای خالی تبدیل خواهد شد.           

از سوی دیگر، امیرعبدالهیان از روسیه خواستار جدیت هرچه بیشتر طرف غربی و ابتکارعمل طرف ها در مذاکرات وین شده است. به گفته تحلیلگران سیاسی، همانطور که از سخنان معاون وزیر امور خارجه روسیه بر می آید،  روسیه امیدوارترین کشور به ایجاد توافق در مذاکرات است.  سرگئی ریابکوف بر این باور است که احتمال دستیابی به یک توافق در مقایسه با گذشته افزایش یافته و دلائلی برای انتظار پیشرفت در مذاکرات، اما بدون واکنش های شدید و عوامل دیگری که ممکن است وضعیت را پیچیده کنند وجود دارد. در همین حال و به رغم تاکید علی باقری مبنی بر همراهی روسیه و چین با موا ضع ایران و این که اختلافات تنها با غربی ها است، اظهارات اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی، همراستا با مواضع ایران نیست. اولیانوف یکی از موضوعات حساس مورد بحث در وین را موضوع سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم در سابت هسته ای ایران عنوان کرده و با این پرسش که واقعا باید با این سانتریفیوژها چکارکرد، گزینه هائی مانند انتقال آنها به خارج  از کشور، ازبین بردن آنها، و مهرو موم کردن آنها  پیشنهاد کرده که باید بر سر یکی از آنها به توافق رسید، و به گفته وی این تنها یکی از ده ها موضوعی است که باید حل شود.     

به گفته کارشناس روابط بین الملل، محسن جلیلوند، در حالی که چین به طور کلی وارد ماجرا نمی شود، موضع روسیه در مذاکرات ماندن در حد وسط است زیرا می خواهد مدیریت بهتری داشته باشد.  از همین رو، جلیلوند بر این باور است  که خیلی نمی شود به رفتارهای امیدوارکننده روسیه دل بست، زیرا صحبت های اولیانوف در خصوص سانتریفیوژهای ایران به معنای از کار انداختن این سانتریفیوژ ها است و این تعلیق، بخشی از موضع روسیه در خصوص انرژی هسته ای ایران است به نحوی که این کار باعث ادامه مذاکرات توسط طرفین شود، بنابراین حساب کردن روی روس ها به بسیاری باورها بهترین گزینه نیست.  از سوی دیگر، اقدام داوطلبانه ایران برای دادن اجازه به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جایگزینی دوربین های جدید که از سوی آژانس «تحولی مهم» عنوان شده، به گفته کارشناسان مسائل بین المللی می تواند نشانی از تمایل کشورمان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین باشد، زیرا به گفته رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، مذاکرات هسته‌ای در وین بدون تکمیل بازرسی‌های هسته‎ای در ایران، به نتیجه نخواهد رسید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: