به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فروش نفت به ثمن بخس همواره مورد انتقاد کارشناسان و سیاستگذاران بوده. اظهارات اخیر سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص ازسال نفت ایران به لبنان برای شکست دشمن و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی لبنان کمی تعجب برانگیز بود و باعث شد بار دیگر به روند نزولی میزان تولید و صادرات نفت و گاز نگاهی بیاندازیم و در عین حال عدم دریافت درآمد تقلیل یافته نفتی را هم یادآور شویم. سردار سلامی گفت: با وجود همه تحریم‌ها، لبنان را با ارسال کشتی‌های نفت از فروپاشی اقتصادی نجات داده و پول نفت را هم می‌گیریم و کسی فکر نکند که این نفت‌ها رایگان ارسال می‌شود.

در حالی که گزارش های آماری نشان می دهند که در فاصله سه سال از 2018 تا 2021 میلادی کاهش تولید نفت به میزان یک میلیارد و 800 میلیون بشکه منجر به کاهش بیش از 100 میلیون دلار درآمد نفتی برای کشورشده است، چین همچنان به خرید نفت از ایران ادامه داده است وصادرات نفت به چین در ماه اوت 660 هزار بشکه در روز، در ماه سپتامبر 545 بشکه در روز و در ماه اکتبر با اندکی کاهش 470 هزار بشکه در روزادامه یافته است، زیرا تخفیف های شدید نفت ایران تقاضای این کشور برا ی خرید نفت را افزایش داده است؛ به  این رغم، اما چین باز هم ترجیح داده بیشتر نیازهای نفتی خود را از عربستان تامین کند و در زمانی که میزان صادرات نفت ما به چین به 11 میلیون دلاررسید، عربستان توانست به چین 23 میلیارد دلار نفت بفروشد.      

درحال حاضر ارزش صادرات نفت ایران 1.3 میلیارد دلار در ماه است که بیشترین میزان آن  از طریق واسطه ها به چین می رود، اما با توجه به سرمایه گذاری نفتی چین درعربستان، معلوم نیست  چین به عنوان وارد کننده عمده نفت ایران باقی بماند.  از سوی دیگر تا زمانی که مذاکرات هسته ای به نتیجه نرسیده و تحریم ها لغو نشده اند، فروش نفت با تخفیف به شمار انگشت شماری ازکشورها اقدام مثبتی درافزایش درآمدهای نفتی نخواهد بود، به ویژه آن که اگر بحث فروش از یک سو به نتیجه برسد، سوی دیگر آن بازگرداندن درآمد حاصله از فروش به کشوراست که به دلیل تحریم سیستم بانکی و نپیوستن به اف ای تی اف عملا با مشکل روبرو خواهد بود.   

پس از اعلام چندی پیش جواد اوجی، وزیرنفت، مبنی بر این که به ‌زودی خبرهای خوبی در زمینه تنوع قراردادهای نفتی و میعانات گازی و تهاتر نفتی اعلام می‌شود، اخیرا موسی موسوی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته است که کشور به آرامی در حال افزایش فروش نفت است و با برنامه ریزی های انجام شده می توان به صادرات بیشتر نیز امیدوار بود.  درهمین حال، و در جائی که نماینده مجلس احسان ارکانی گفته که در بحث درآمد حاصل از فروش نفتمان به کشورهای مختلف مانند چین ، عراق و کره جنوبی به دلیل وجود تحریم ها مشکل داریم، مصطفی نجفی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره بر اهمیت فروش نفت و فرآورده های نفتی، اعلام کرده که تلاش های وزارت نفت منجر به افزایش فروش نفت و بازگشت منابع ارزی آن به کشور شده است. به گفته وی منابع ارزی حاصل از نفت، گاز و میعانات گازی، رشد داشته و این رشد در ماه‌های باقی‌مانده از سال نیز ادامه خواهد داشت.  این در حالی است که اخیرا مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح نموده که دولت ارزی حاصل از فروش نفت ندارد و مجبور است حتی برای تامین کالاهای اساسی از وجوه بانک مرکزی استقراض کند.    لازم به یادآوری است که حدود دو سال پیش کارشناسان تاجران طلب ایران از سوریه به ازای نفت صادراتی ایران به این کشور را دست کم 21 میلیارد دلار تخمین زده بودند. چندی بعد از آن حشمت الله فلاحت پیشه رئیس وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از هزینه 20 تا 30 میلیارد دلاری ایران در سوریه خبر داد و گفت سوریه باید این پول را از سوریه پس بگیریم.

از سوی دیگر، انتقال ده ها میلیون لیتر بنزین و دیگرسوخت ها ازکشور به لبنان برای کمک به بحرانی که به دنبال انفجارهای چند ماه پیش درآن کشور به وجود آمد از برخی جنبه ها با این سئوال همراه است که منفعت اقتصادی این اقدام برای کشوری که تحت شدید ترین تحریم های اقتصادی قرار دارد چیست، و درحالی که لبنان از وضعیت مالی درخشانی برخوردار نیست آیا قادر خواهد بود پول سوخت تامین شده توسط ایران را پرداخت کند، به ویژه آن که به گفته دبیرکل حزب الله لبنان، صادرات سوخت ایران به آن کشور یک روند ادامه دارخواهد بود. دراین راستا، با این که برخی گزارش ها حاکی از آن است که بازرگانان لبنانی این محموله ها را خریداری کرده اند، رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران می گوید قرار است دولت لبنان پول سوخت ایران را از طریق کمک های مالی که از فرانسه گرفته پرداخت کند.  محمد رضا پدیدار، هرگونه ادعا در مورد مقداردقیق سوخت فرستاده شده به میزان 33 هزار تن را بی اعتبارخوانده است.  در همین حال نماینده حزب الله در ایران نیزبا تاکید بر این که تعاملات با دلار انجام می شود اما در حال حاضر در لبنان دلار وجود ندارد، گفته است که با ایران توافق شده و پول سوخت بعدا پرداخت خواهد شد.     

در حالی که انتقال سوخت به لبنان به گفته نخست وزیر آن کشور نقض حاکمیت لبنان است، زیرا بدون اجازه دولت آن کشور انجام شده، ماه گذشته وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که ایران به صادرات سوخت به لبنان ادامه خواهد داد و سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفته است ارسال نفت ایران به کشورهای مختلف، از جمله لبنان، یک تصمیم حاکمیتی است وتا مادامی که شخصیت ها، بازرگانان و دولت لبنان خواهان خرید سوخت از ایران باشند، این مسیر را در چارچوب های خود ادامه می دهیم.  از سوی دیگر، به رغم تاکید برخی بر جنبه های انسان دوستی برای کمک به مردم لبنان، تلویحات سیاسی برگرفته ازاین اقدام درسخنان مقامات سپاه نیز قابل تامل است و در حالی که حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته است با وجود همه تحریم‌ها، لبنان را با ارسال کشتی‌های نفت از فروپاشی اقتصادی نجات داده ایم و تاکید می کند که پول نفت را هم می‌گیریم و کسی نباید فکر کند که این نفت‌ها رایگان ارسال می‌شود، سخنگوی سپاه، سردار رمضان شریف صادرات نفت به سوریه و لبنان را شکستی برای دشمن عنوان می کند.

وزیر نفت از کمبود 200 میلیون مکعب گاز در روز که در زمستان امسال بازهم گریبانگیر شهروندان خواهد شد سخن می گوید. در این شرایط آیا فکر می کنید آیا مردم خواهند گفت خام فروشی نفت به ثمن بخس برای شکست دشمن و جلوگیری از فروپاشی اقتصاد لبنان تصمیم درستی است؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: