به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پس از تلاش‌های دولت دوازدهم برای پیوستن به کنوانسیون FATF، ارجای تصمیم‌گیری از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام، اتمام مهلت مجمع برای تصمیم گیری و مسکوت ماندن آن، و نهایتا دستور رهبری برای بررسی مجدد توسط مجمع تشخیص مصلحت، سرنوشت پیوستن کشورمان به این کنوانسیون که برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی کشور از اهمیت بسزائی برخوردار است هنوز مبهم و نامعلوم است، و باید دید که آیا این بار نیز با سپری شدن مهلت قانونی یک سال پس از دستور رهبری باز این موضوع مسکوت خواهد ماند یا به رغم اعلام ماه گذشته مجید انصاری مبنی بر قرارنداشتن موضوع اف ای تی اف در دستور سال جاری مجمع تشخیص مصلحت، دولت سیزدهم برای بررسی و تصویب آن در این مجمع تلاش خواهد کرد؟

خوانساریدرحال حاضر نگاهها به سوی وزیر امور خارجه و سرنوشت مذاکرات برجامی است که بتواند روابط ایران با دنیا را بهبود بخشد و رویکرد واقع بینانه‌ای نسبت به جامعه بین‌المللی ایجاد کند. بسیاری از مخالفان پیوستن به FATF می‌گوید عضویت در این کنوانسیون، دور زدن تحریمها را دشوارتر میکند. در مقابل این بحث مطرح میشود که مبنای تجارت را نباید بر دور زدن تحریم ها گذاشت زیرا این راه حلی درازمدت نیست و در کوتاه مدت هم تنها کاسبان تحریم از آن سود می برند. همانطور که مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران گفته، قیمت دلار در یک ماه گذشته حدود 3 هزار تومان افزایش یافته و تنها خبرهای خوش از شروع دیپلماسی قوی دولت و مذاکرات، لغو تحریم ها، بازگشت ارزهای بلوکه شده و نگاه مثبت به عضویت در FATF می‌تواند بازارها و فعالان اقتصادی را به آینده امیدوار کند، زیرا ثبات اصلی‌ترین نیاز اقتصاد ایران است.

هرچند آینده اقتصاد کشور به رفع تحریم‌ها و پیوستن به FATF گره خورده، ولی بنظر نمی‌رسد که اجماعی در حاکمیت برای رسیدن به مهم وجود داشته باشد و امور به شکل جناحی و سلیقه‌ای پیش می‌رود. همانطور که حمید حسینی، دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید، تصویب یا عدم تصویب FATF درمجمع تشخیص مصلحت نظام بستگی به جانشین محسن رضائی در این مجمع دارد.  حسینی براین باوراست که چون دبیر مجمع نقش پررنگی در تصمیم های نهائی دارد، ورود احتمالی آقای جلیلی به مجمع می تواند شرایط تصویب FATF را بدتر کند، زیرا ایشان صراحتا اعلام کرده که هیچ اعتقادی به این کنوانسیون ندارد.

در همین راستا، ابوالفضل عموئی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید چون ایران به دلیل تحریم‌ها از مسیرهای غیر شفاف برای مراودات مالی خود استفاده می‌کند و پیوستن به FATF سطحی از شفافیت تراکنش های مالی برای کشورها ایجاد می کند، این موضوع برای کشور ما مطلوب نیست و ما درحال حاضر تمایلی به این پیوست نداریم. پیش از این نیزعلی زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، گفته بود اگر راهکاری برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه وجود داشته باشد تا نفت را صادر و پول را به کشور منتقل کنیم، پذیرش FATF  مانع از آن می‌شود؛ در واقع با پذیرش توصیه‌های این سازمان و به‌ اصطلاح شفاف‌سازی، دست‌های خود را در اقتصاد و دور زدن تحریم‌ها برای دشمن رو می‌کنیم و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد.

در حالی که مخالفان پیوستن به FATF آن را ابزاری برای جاسوسی قدرت‌های بزرگ می‌دانند، یکی از دغدغه‌های این افراد اینست که پیوستن به FATF به معنی عدم همکاری ایران با چین خواهد بود، ولی باید توجه داشت که برای بسیاری از بانک های چینی، پیوستن به FATF پیش شرط تبادلات مالی و پولی با ایران است. از سوی دیگر، افرادی مثل عمویی و زاکانی فراموش کرده‌اند که چین خود یکی از کشورهای پایبند به کنوانسیون FATF است و در زمان ریاست دورهای چین براین سازمان بود که بسیاری از احکام برضد کشور ما صادر شد. چنین مخالفت‌هایی در کمال بی‌اعتنائی به وضعیت وخیم اقتصادی کشور و نادیده گرفتن تبعات عدم برقراری روابط بانکی و مالی با دنیا در اشاعه فقر و بیکاری و رفاه مردم کشورمان است. 

با روی کارآمدن دولت سیزدهم و درحالی که بسیاری در بدنه دولت پیش ازاین مخالفت خود با FATF  را اعلام کرده بودند، باید دید که نهایتا تکلیف این لایحه چه خواهد شد. آیا سخنان احسان خاندوزی در بی‌اهمیت خواندن FATF برای اقتصاد کشور، و یا باور حجت الله عبدالملکی از بی‌فایدگی FATF، از دست دادن امکان دور زدن تحریم ها برای کشور، و فاش شدن اطلاعات محرمانه، و افزون برآن سایر رفتارهای افراطی و غیرعملگرایانه که می‌تواند مانعی برای حمایت دولت از پیوستن به FATF باشد، به معنی بایگانی پرونده FATF برای همیشه است؟   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: