به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در حالی که تازه ترین آمار سازمان بهداشت جهانی مربوط به ویروس کرونا حاکی از کاهش شمار مبتلایان در بسیاری ازکشورهای دنیا  به دلیل واکسینه کردن عمومی جمعیت است، در ایران چشم انداز مثبتی دراین زمینه مشاهده نمیشود و صف‌های طولانی برای دریافت واکسن، تزریق قطره چکانی دُز دوم برای سالمندان و کادر درمان، انتظار برای دریافت محموله واکسن ها از خارج و تولید انبوه واکسن داخلی همچنان ادامه دارد.  با این که پیش از این وزیر بهداشت گفته بود تا اوایل تیر حدود 14 میلیون جمعیت هدف (افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج) را واکسینه می‌کنیم، درهفته های گذشته بسیاری از مراکز سلامت از ارائه خدمات مربوط به واکسن کرونا خودداری کردند و بسیاری از محل های تزریق به دلیل عدم دریافت واکسن تعطیل شدند. 

سلاح‌ورزیهمانطور که حسین سلاح ورزی گفته «وزارت بهداشت نمونه خوبی از حکمرانی بد را به نمایش گذاشته: ناکارآمدی، تعارض منافع، عدم پاسخگویی و توهین به مردم و ... آقای رییسی می‌خواهید با فساد و ناکارآمدی مبارزه کنید و دولت را به جایگاه واقعی‌اش، یعنی خدمت و تکریم مردم بازگردانید؟ این شما و این وزارت بهداشت، بسم الله!» سوءمدیریت نظام درمانی کشور در کنترل پاندمی کرونا جای شک و شبهه ندارد و آمارهایی که حکایت از ابتلای حدود 11 هزار نفر بیمار جدید در هر 24 ساعت، بستری شدن بیش از هزار نفر، و فوت بیش از 100 نفر دارد، به وضوح نشان‌دهنده ناکارآمدی‌هایی است که عواقب جبران ناپذیری برجای گذاشته است.

تا روزهای اخیر در کشورمان بیش از 3 میلیون نفر به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا در کشور نیز بیش از 83 هزار نفر بوده است. همچنین 22 شهر کشور در وضعیت قرمز، 175 شهر در وضعیت نارنجی و 251 شهر در وضعیت زرد قرار دارند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 4.3 میلیون نفر دُز اول واکسن و بیش از 900 هزار نفر دُز دوم را دریافت کرده اند، به این رغم اما وضعیت واکسیناسون درکشور به نحو مطلوبی پیش نمی‌رود و تا زمان تولید انبوه واکسن داخلی، انتظار برای دریافت واکسن های چینی و روسی همچنان باقی است.

زمانی که سازمان بهداشت جهانی ابتلا به ویروس کووید 19 را یک وضعیت اضطراری سلامت عمومی اعلام کرد، به همه دولت ها توصیه نمود که برای اقدامات موثر در راستای سرکوب این ویروس نباید حتی لحظه ای را از دست بدهند.  این سازمان همچنین مشارکت حاکمیت و مردم و تامین منابع مالی لازم را شرط موفقیت دراین مسیر خواند. به گفته مرکز پژوهش های مجلس، اما دولت ایران نتوانست سیاست های لازم برای مهار این بیماری یعنی تست و ایزولاسیون را به عنوان یک رویکرد اصلی با موفقیت اجرا کند و مدیریت بحران شروعی ضعیف داشت.  این ضعف مدیریت، متاسفانه در تمامی مراحل این پاندمی ادامه یافت و تا به امروز نیز در زمینه واکسیناسیون همچنان مشاهده می شود و پس ازماجرای خرید ناکام واکسن ازکوواکس و مشکلات نقل و انتقال پول به دلیل انزوای بانکی و مالی کشور، روی آوردن به چین و روسیه برای استفاده از واکسن های ساخت آن دو کشور، و تلاش برای تولید واکسن داخلی، هنوز برنامه منظمی برای واکسیناسیون عمومی در کشور نداریم.      

در این میان آنچه به سوءمدیریت‌ها و عدم توانائی برای تنظیم یک برنامه منسجم بیشتر دامن می‌زند عدم شفافیت و حرف‌های ضد و نقیض مسئولان است و در این مورد نیزکه سروکار با جان انسان ها است، وعده و وعید های پوچ تنها به ناامیدی و عدم اعتماد بیشتر مردم انجامیده است و معلوم نیست که تا چه حد باید به سخنان اخیر وزیر کشور در مورد واکسیناسیون افراد بالای 60 سال طی یک ماه آینده که با ورود واکسن های چینی و روسی به کشور انجام خواهد گرفت اطمینان داشت. از سوی دیگر، سکوت وزارت بهداشت در قبال عدم شفافیت اطلاعات در زمینه واکسیناسون و نمونه هائی از قبیل اعلان اخیر سخنگوی هلال احمر در مورد واردات محموله جدید واکسن  به مقدار 2 میلیون دُز که با واکنش سخنگوی سازمان غذا و دارو روبرو شد و تعداد واکسن های وارد شده را تنها یک میلیون دُز اعلان نمود نیز نشانی از ضعف مدیریت و به تبع آن بی اعتمادی مردم نسبت به دستگاه های مسئول است. 

اواخر سال گذشته، مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون جهت ایجاد امنیت دسته جمعی برای مقابله با پاندمی کرونا گفته بود که با شعار و وعده دادن و با عدم شفافیت و بدون پاسخگو بودن مسئولان نسبت به مسئولیت های قانونی، مشکلات پاندمی حل نمی‌شود. متاسفانه در این زمینه نیز عدم وجود شفافیت در اولویت ها و رقابت های بین سازمانی باعث شد تا مدیریت ضعیف این پاندمی از سرعت رشد و گسترش آن در کشور عقب بماند و حتی در زمان واکسیناسیون نیز با تعلل در برنامه ریزی قادر به پاسخگوئی به نیاز های جمعیتی کشور نباشد.     

وقتی می بینیم در کشور 85 میلیونی ترکیه 44 میلیون دُز واکسن به بیش از نیمی از جمعیت کشور تزریق شده و 14 میلیون نفر به طور کامل واکسینه شده اند ، اما ما با همان تعداد جمعیت تنها توانسته ایم حدود 5 میلیون دُز تزریق کنیم و کمی بیش از 900 هزار نفر را به طور کامل واکسینه کنیم باید بپرسیم که آیا ایستادگی در مقابل تعامل با دنیا و آنچه ما خود کفائی می خوانیم ارزش از دست دادن جان شهروندان را دارد؟  آیا به خاطر همین اصرار بر خودکفائی نبود که در خرید واکسن آنقدر فرصت سوزی شد که حتی وقتی برای این منظور دولت به بخش خصوصی رو آورد دیگر حتی ورود بخش خصوصی نیز نمی توانست واکسن مورد نیازکشور را تامین کند؟ آیا بهتر نبود از ابتدا به جای تمرکز بر تولید داخلی که طی مدت آن جان صد ها انسان از دست رفت درپی یافتن راهی برای خرید واکسن های موجود درهمه دنیا می افتادیم که از روند واکسیناسیون عمومی عقب نمانیم؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: